יום שבת, 21 בפברואר 2015

פירוק הרש"פ או הפסקת התיאום הביטחוני?


יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מנסה לעורר את דעת הקהל בישראל לקראת הבחירות ושוב מאיים בפירוק הרשות והפסקת התיאום הביטחוני.
 בכירים באש"ף מאיימים כי גם יזכה השמאל הישראלי בבחירות הם יפנו לבית הדין הבינלאומי בהאג להאשים את ישראל בפשעי מלחמה.


בתחילת החודש הבא, כמה ימים לפני הבחירות לכנסת בישראל, יכנס יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס את המועצה המרכזית של אש"ף כדי לדון בכל ההתפתחויות הפוליטיות באזור.

 מקורות באש"ף טוענים כי מדובר בכינוס מכריע שידון באפשרות פירוק הרש"פ או הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל נוכח המצב הכלכלי הקשה שבו נתונה הרשות הפלסטינית.

 איומים כאלה כבר נשמעו בעבר מצדו של מחמוד עבאס אך הוא לא קיבל החלטות בנושא, הפעם טוענים ברש"פ כי הוא רציני ומתכוון להעביר החלטה.

 המועצה המרכזית של אש"ף הינה הגוף המקשר בין הועד הפועל של אש"ף בין המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) ויש לה את הסמכות לקבל החלטות במקרה שלא ניתן לכנס את המועצה הלאומית הפלסטינית.

 דוברת משרד החוץ האמריקני, ג'ניפר באסקי, הזהירה בסוף השבוע שעבר את ישראל ואמרה "אנו מודאגים מחוסר יכולה של הרש"פ להמשיך (לתפקד) מבלי שתקבל כספים בקרוב".

 כזכור, ישראל הקפיאה בחודש ינואר העברת סכום של 127 מיליון דולר מכספי המיסים שהיא גובה עבור הפלסטינים, בגלל פניית הפלסטינים אל בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג בדרישה להעמיד את ישראל לדין על "פשעי מלחמה" במהלך מבצע "צוק איתן" ובעקבות פניית הפלסטינית למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לקבוע לוח זמנים לסיום "הכיבוש הישראלי בשטחים".

 ברשות הפלסטינים טוענים כי הסכום שהקפיאה ישראל מהווה שני שלישים מתקציבה החודשי המאפשר תשלומים ל150 אלף פקידים.

 הסנקציות הכלכליות מדאיגות גם את גורמי הביטחון שהזהירו את הדרג המדיני בישראל מסיר הלחץ שנוצר בגדה העלול להצית מעשי אלימות שיתפשטו גם לעבר המגזר הערבי בישראל.

 מדינות ערב עסוקות בעצמן ואדישות לנעשה בשטחים, גם ברצועת עזה המצב קשה, כספי המדינות התורמות בסך 5.4 מיליון דולר שהיו אמורים להגיע לשיקומה של רצועת עזה תקועים,

 המדינות התורמות מודאגות מהמשך הפיצול בין הגדה והרצועה וחוסר היכולת והרצון של הנהגות אש"ף והחמאס להגיע לפיוס לאומי.

 רצועת עזה מבודדת על ידי מצרים וישראל ובתנועת חמאס החלו בהכנות צבאיות לסבב אלימות נוסף מול ישראל כדי לשבור את המצור המדיני והכלכלי עליה.

 חמאס עוסק בימים אלה בשיקום המנהרות ההתקפיות, הברחת אמצעי לחימה מאיראן לרצועה דרך הים, שיקום מערך הייצור העצמי לטילים ורקטות והכשרת אלפי צעירים במסגרת חצי צבאית חדשה הנקראת "חלוצי השחרור".  

האם מחמוד עבאס ישבור את הכלים? 

עיתוי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף הוא לפני קיום הבחירות לכנסת ב-17 במרץ ולא מן הנמנע כי מחמוד עבאס ינסה להעביר בכינוס החלטות חשובות כדי להשפיע על דעת הקהל בישראל וגם כדי לנסות ולהעלות מחדש את הנושא הפלסטיני לסדר היום הבינלאומי.

 ייתכן כי בכינוס יתקבלו החלטות חשובות אך מחמוד עבאס יעביר אותן לדיון בליגה הערבית כדי לקבל "מטרייה" מצד מדינות ערב למהלכיו החדשים כפי שנהג לעשות בעבר.

 המערכת הפוליטית בישראל עסוקה בעצמה לקראת הבחירות, ניתן להניח כי ממשלת ישראל לא תחדש את העברת הכספים לרש"פ משתי סיבות: הפלסטינים ממשיכים בבינאום הסכסוך ואינם מוכנים לסגת מפניותיהם למוסדות הבינלאומיים וכל שינוי במדיניות הישראלית והתחשבות בפלסטינים עלול להשפיע על תוצאות הבחירות ולהציג את הממשלה כמי שנכנעה ללחציו של מחמוד עבאס.

 גם הממשל האמריקני ממתין לתוצאות הבחירות בישראל כדי להחליט כיצד לנסות ולקדם מחדש את הערוץ הישראלי-פלסטיני.

 ממשל אובאמה עסוק כעת במשא ומתן עם איראן בנושא הגרעיני ובעימות עם ראש הממשלה נתניהו על הנאום בקונגרס.

 נראה כי תוצאות הבחירות בישראל יקבעו את גורל היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית.

 הערכת המצב ברשות הפלסטינית היא כי בישראל תקום ממשלת ימין חדשה ולכן הם נחושים להמשיך במאמצים הבינלאומיים בהם החלו כדי להביא להחלשתה ובידודה של ישראל.

  רק מהפך פוליטי בישראל עשוי לגרום לפלסטינים למחשבה שנייה, גם זה נתון בספק.

 נביל שעת', חבר הועדה המרכזית של פת"ח הודיע בסוף השבוע כי "הפלסטינים ימשיכו בפניה לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג ולא ידחו את הפניה בשום תנאי, גם אם הרצוג והשמאל הישראלי יזכו בבחירות".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר