יום שלישי, 17 בפברואר 2015

איראן מנהלת את המערכה ברמת הגולן


איראן השלימה את השלב הראשון במתקפת הנגד ברמת הגולן ונערכת לקדם את חזבאללה לעבר הגבול עם ישראל.
 האתגר הביטחוני של ישראל יהיה למנוע את כיתורה מכיוון רמת הגולן.
 
 
מקורות סורים ולבנונים מדווחים על סיום השלב הראשון של מתקפת הנגד של חברות "הציר"(איראן-סוריה-חזבאללה) ברמת הגולן שהחל בשבוע שעבר.

 על פי הדיווחים האלה, הן הצליחו לייצב קו הגנה שימנע מהכוחות המורדים בנשיא הסורי בשאר אסד להגיע מאזור הגולן לפאתי דמשק כדי להפילו משלטונו.

הקרבות מתרכזים בשני אזורים בעלי משמעות סמלית, אזור קוניטרה המסמל את המאבק בין ישראל לסוריה ב1973 ואזור דרעא ממנו החלה ההתקוממות העממית נגד הנשיא בשאר אסד במסגרת "האביב הערבי".

 המרחק מרמת הגולן לדמשק הוא קצר יחסית, קוניטרה רחוקה ממנה 45 ק"מ בלבד ודרעא נמצאת במרחק של 90 ק"מ משם.

 זה היה חששה העיקרי של איראן בחודשים האחרונים והיא הצליחה, בשלב הזה, למנוע אותו ולהבטיח את שלומו של המשטר הסורי.

 בימים הקרובים יורחב קו ההגנה החדש שתפסו היחידות הלוחמות מטעם "הציר", הוא יבוצר והן יערכו לשלב הבא שנועד לכבוש שטחים שולטים שיאיימו על שליטתה של ישראל ברמת הגולן. 
 

 אחד ממפקדי המערכה מואשם ברצח אל-חרירי 

 את מתקפת הנגד ברמת הגולן נגד הכוחות המורדים ברמת הגולן מוביל ארגון חזבאללה הלבנוני ביחד עם כוחות של "משמרות המהפכה" האיראנים ועם לוחמים עיראקים ואפגנים.

 על פי מקורות לבנונים, מי שמפקד על המתקפה הוא הגנרל האיראני קאסם סולימאני מפקד גיס "אלקודס".

 בשטח מפקד על הקרבות מצטפא בדר א-דין, אחד הנאשמים העיקריים בבית הדין הבינלאומי בהאג ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אלחרירי ב-14 בפברואר 2005.

 חזבאללה חשף את זהותו של המפקד הבכיר שלו בשטח בדיוק ביום השנה העשירי להירצחו של רפיק אלחרירי, פרשנים לבנוניים רואים בכך התגרות של ארגון חזבאללה בסיעת "אלמוסתקבל" המהווה את הגוש המוסלמי(סוני)- נוצרי שהינו יריבו העיקרי בלבנון ושעמה הוא מנהל דיאלוג בחודשים האחרונים, ומסר ברור לגבי כוחו של "הציר" למרות מלחמת האזרחים בסוריה.

 

משמעויות


ההשתתפות הישירה של איראן בקרבות מעידה על החשיבות האסטרטגית שמיחסת איראן לאזור רמת הגולן מעבר להבסתם של המורדים בנשיא סוריה בשאר אסד.

מטרתה היא להשיג שליטה באזור חשוב שיש לו גבולות עם סוריה, לבנון, ישראל וירדן.

 הדבר מעניק לה קלפי משחק חשובים כגורם אזורי מרכזי שיש להתחשב בו במיוחד נוכח המשא ומתן שהיא מנהלת עם מדינות המערב בנושא הגרעין.

 סוריה מאשימה את ירדן באימון המורדים בבסיסים של הצבא הירדני בתוך שטחה, ירדן מכחישה זאת בתוקף.

 הסורים טוענים כי מתקפת הנגד תחזיר את ירדן לקרקע המציאות מחלומותיה להשתלט באמצעות המורדים על אזור החוראן הסורי.

 ארגון חזבאללה נלחם במורדים הסורים ברמת הגולן ובהם רבים המזוהים עם ארגון אל-קאעדה ועם ארגון " המדינה האסלאמית" שהינם אויבי המשטרים הערביים ומדינות המערב.

 מבחינת חזבאללה הדבר עשוי  לאפשר לו להשיג לגיטימציה לנשיא בשאר אסד, בזירה הבינלאומית, ולהציגו כמי שנלחם בטרור הג'האדיסטי.

למעשה איראן היא שמכתיבה לנשיא בשאר אסד את המהלכים הצבאיים ברמת הגולן, בתמורה לשמירה על כסאו, והיא פועלת לבסס ברמת הגולן את נוכחותו של כוח זר שאיננו סורי ואיננו סוני בדמותו של ארגון חזבאללה הלבנוני.

 ערוותו של בשאר אסד כמריונטה איראנית מתגלית במלוא עוצמתה.

 

האתגר הישראלי

 

בשנתיים האחרונות הגנה ישראל על אזור החיץ ברמת הגולן במקביל ליציאתו הכפויה של כוח אונדו"ף מהאזור.

כוח אונדו"ף שהיווה את כוח הפיקוח של האו"ם על ההפרדה בין ישראל לסוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים, נאלץ לסגת בגלל המתקפות עליו מצד ארגון "ג'בהת אלנוצרה".

 האתגר הביטחוני הישראלי יעסוק בדרכים למנוע את הגעת כוחות חזבאללה ו"משמרות המהפכה" האיראנים לקו הגבול עם ישראל והקמת בסיס קדמי למתקפה עליה.

 האזהרה הישראלית שבאה לידי ביטוי במתקפה על שיירת החזבאללה ב-18 בינואר שבה נהרגו ג'האד מורנייה והגנרל האיראני מחמד עלי אללה דאדי הביאה לתגובת נקם של חזבאללה שירה על שיירה של צה"ל טילי נ"ט באזור שבעא וגרמה למותם של שני חיילי צה"ל.

 נראה שהעימות של ישראל עם חברות "הציר"  ברמת הגולן רק החל.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר