יום שני, 16 בפברואר 2015

" האחים המוסלמים" בירדן והמלחמה בדאע"ש


שלטונות ירדן מתחשבנים עם תנועת "האחים המוסלמים" בגלל העמדות שנקטה לאחר שריפת הטייס הירדני למוות בידי אנשי דאע"ש.
פרשנים ירדנים מעריכים כי ירדן לא תצא למתקפה יבשתית נגד דאע"ש ותסתפק בצעדים צבאים אחרים.

 

הלכי הרוח בירדן הם של ביקורת וזעם על תנועת "האחים המוסלמים" בגלל העמדות שנקטה לאחר שריפתו בחיים של הטייס הירדני מועז אלכסאסבה בידי פעילי ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש).

הכעס והזעם נובעים מהעובדה שמנהיגי התנועה סירבו לכנות את ארגון "המדינה האסלאמית" במילים "ארגון טרור" ולהעניק לטייס שנרצח באכזריות את התואר "שהיד".

נראה כי השלטון הירדני החליט לנצל את האווירה העוינת בממלכה כלפי תנועת "האחים המוסלמים" כדי לצאת לפעולה נגדה ,מדובר בתנועה שחותרת זמן רב נגד שלטון המלך עבדאללה.

בית הדין לביטחון המדינה בעמאן הטיל ב-15בפברואר עונש של שנה וחצי מאסר בפועל עם עבודת פרך על זכי בני ארשיד, סגן "המדריך הכללי" של תנועת "האחים המוסלמים" לאחר שהרשיע אותו בגרימת נזק לקשרים בין ירדן למאע"מ.

זכי בני ארשיד פרסם מאמר ביקורת חריף בדף הפייסבוק שלו לאחר שמאע"מ הכריזה על תנועת "האחים המוסלמים" כתנועת טרור. במאמר הוא גם התייחס לעמדתה של מאע"מ לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים.

בכירים בתנועת "האחים המוסלמים" בירדן אומרים כי החלטת בית המשפט היא פוליטית ונובעת מהרצון של השלטון הירדני להתחשבן עם התנועה בגלל עמדתה כלפי המלחמה בארגון "המדינה האסלאמית".

השיח' חמזה מנצור, ממנהיגי התנועה בירדן אמר כי "החלטת בית המשפט הינה צעד מקדים לפגיעה מתוכננת בתנועה".

  תנועת "האחים המוסלמים" פרסמה גילוי דעת המגדיר את החלטת בית המשפט "דיכוי זכויות האזרח וחופש הביטוי" והאשימה את שלטונות ירדן ב "דיקטטורה".

 בכוונת התנועה לערער על החלטת בית המשפט.

בכירי התנועה טוענים כי מתנהל נגדם מסע הסתה מקרב גורמים בשלטון ומחוצה לו.

אחד מדוברי התנועה, השיח' מוראד אלעצ'אילה הכחיש בראיון לעיתון "אלקודס אלערבי" את הטענות נגד התנועה ואמר כי הודעות "האחים המוסלמים" תיארו את שריפתו של הטייס אלכסאסבה כ "מעשה טרור" וכי הן גינו את ארגון "המדינה האסלאמית" .הוא הוסיף כי משלחת של התנועה ביקרה את משפחתו של אלכסאסבה ושם כינתה אותו בכינוי "שהיד".

 בשלטון הירדני לא קונים את ההסברים של בכירי התנועה, ההודעות של התנועה היו ברורות ולא הייתה בהן שום התייחסות לארגון "המדינה האסלאמית "כארגון טרור". יתר על כן, אחד ממנהיגי התנועה האשים את ממשלת ירדן באחריות למות הטייס בגלל שהסכימה לקחת חלק פעיל במלחמה של הקואליציה נגד "המדינה האסלאמית".

 

 

משבר פנימי בתוך תנועת "האחים המוסלמים"

 

במקביל לעימות עם שלטונות ירדן עוברת התנועה משבר פנימי לאחר שכמה מנהיגים בכירים בתנועה קיימו הדברות ישירה עם נציגי השלטון ואף הגישו בקשה רשמית להפוך לאגודה פוליטית רשמית תחת השם "האחים המוסלמים".

 תנועת "האחים המוסלמים" מוגדרת בירדן כאגודת צדקה ומי שמייצג אותה פוליטית היא מפלגת "חזית העבודה האסלאמית".

השיח' עבד אמג'יד אלד'ניבאת, לשעבר מנהיג התנועה, מוביל את היוזמה לרשום את האגודה כאגודה פוליטית שחוק האגודות יחול אליה, דבר שהנהגת התנועה מתנגדת לו.

 בעקבות הצעד החריג התכנסה מועצת השורא של התנועה ביום 14 בפברואר  והחליטה להדיח את עשרת בכירים בתנועה שפנו לשלטונות בנימוק שפעלו בניגוד לתקנון הפנימי של התנועה ובהם השיח' עבד אלמג'יד אלד'ניבאת וד"ר ארחיל אלע'ראיבה.

 

 

האם ירדן תבצע פעולה יבשתית נגד דאע"ש?

 

אחד החששות של תנועת "האחים המוסלמים" בירדן הוא שהצבא הירדני יפעל באופן יבשתי נגד ארגון "המדינה האסלאמית" בסוריה ולא יסתפק בתקיפות אוויריות כנקמה על שריפתו של הטייס אלכסאסבה. החששות גברו לאחר שבחריין הודיעה ב-15 בפברואר כי החליטה לתגבר את ירדן בכוחות צבא.

 אולם פרשנים ירדנים מעריכים כי ירדן לא תיגרר למערכה צבאית יבשתית נגד ארגון "המדינה האסלאמית" וכי התגובה הצבאית של ירדן על רצח אלכסאסבה תתמקד בהמשך התקפות אוויריות על מטרות של ארגון "המדינה האסלאמית" ואיסוף מידע מודיעיני לאיתור מנהיגי הארגון לשם חיסולם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר