יום שישי, 13 בפברואר 2015

תנועת "האחים המוסלמים" במצרים פועלת להפלת שלטונו של הנשיא א-סיסי


תנועת "האחים המוסלמים" מהווה אופוזיציה מסוכנת מאוד לנשיא מצרים א-סיסי והיא פועלת באמצעים מדיניים ומעשי אלימות  כדי למוטט את משטרו.
 התנועה תומכת בטרור של דאע"ש בצפון סיני ואחראית להפצת סדרה של הקלטות של הנשיא א-סיסי כדי לחבל ביחסיו עם מדינות המפרץ.
 
 
 
 
 
תנועת "האחים המוסלמים במצרים הוצאה לפני כמה חודשים מחוץ לחוק ביוזמתו של הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי.
 עשרות ממנהיגיה ובראשם השיח' יוסף קרדאווי נמלטו מהמדינה, רובם לקטאר וחלקם האחר לטורקיה.
 בבנקים בקטאר מחזיקה ההנהגה של "האחים המוסלמים" סכומי כסף גדולים למימון פעולות התנועה, שלטונות מצרים טוענים כי הכספים האלה משמשים למימון פעילות טרור בתוך מצרים ודרשו מקטאר לתפוס את הכספים האלה, עד כה קטאר לא נענתה לבקשת מצרים למרות ההודעה על הפיוס בין שתי המדינות.
 מקורות ערביים בקטאר אומרים כי שלטונות קטאר מתייחסים לבקשה המצרית הזו כ "קו אדום" שאין בכוונתם לחצות.
 מאז הוצאתה מחוץ לחוק פועלת תנועת "האחים המוסלמים" נגד שלטונו של הגנרל סיסי כשבקרע מתנהל בבית משפט מצרי משפטו של הנשיא המודח מחמד מורסי מהמנהיגים הבולטים של התנועה במצרים.
 "האחים המוסלמים" מכנים את שלטון א-סיסי במילה "מהפיכה (אנקלאב-בערבית)" ואת הנשיא סיסי בכינוי "שופך הדמים" (א-ספאח-בערבית).
 יום ה-25 בינואר, יום השנה הרביעי למהפכת "האביב הערבי" במצרים נחשב להצלחה ביטחונית של השלטון החדש במצרים אשר הצליח למנוע שורה של מעשים שתכננו "האחים המוסלמים" כדי לערער את יציבותה של מצרים כולל שימוש בנשק חם ומטעני חבלה.
 כוחות הביטחון המצרים עצרו 516 פעילים של התנועה ובהם גם את אלה שעשו פיגועים נגד כוחות המשטרה וחיבלו במתקנים חיוניים במדינה.
 אולם, תנועת " האחים המוסלמים" איננה מתכוונת להשלים עם צעדיו של הנשיא א-סיסי נגדה והיא פועלת למען הפלת שלטונו באמצעים צבאיים ומדיניים.
מיד לאחר שנכשלה בשטח ביום ה-25 בינואר בניסיונה להתסיס את האוכלוסייה נגד השלטון החדש, הכריזה התנועה כי "השלב הבא שלה הוא מעבר לשימוש בכוח לאחר שהושלמו ההכנות לכך".
 גורמי הביטחון המצריים טוענים כי למעשה הקימה התנועה, שהייתה עד כה תנועה פוליטית, זרוע צבאית שתפעל בכוח נגד השלטון המצרי בראשותו של הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי.
 מצרים נמצאת בתקופה רגישה מבחינה פנימית, השלטון החדש רק החל בצעדיו הראשונים והוא נערך לנסות ולשקם את מצרים מבחינה כלכלית. במסגרת זו הכריז הנשיא א-סיסי על פרויקט ענק של שיקום תעלת סואץ ובחודש הבא תתכנס בשרם א-שיח' ועידה כלכלית גדולה כדי לעודד השקעות בינלאומיות במדינה.
 במקביל להתמודדות עם תנועת "האחים המוסלמים" מנהל הנשיא א-סיסי מלחמת חורמה בחצי האי סיני בתופעת טרור אסלאמי קיצוני של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" הפועל כשלוחה של ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) אשר הצליח לעשות, בין היתר, שני פיגועים גדולים נגד כוחות הצבא המצרי בצפון סיני ב23 באוקטובר 2014  וב29 ינואר 2015.
 בפיגוע ב-29 באוקטובר 2015 שבו נהרגו 33 חיילים מצרים הוא קיבל סיוע מבצעי ולוגיסטי מתנועת חמאס ברצועת עזה דבר שגרר סנקציות של הנשיא המצרי א-סיסי נגד תנועת חמאס והקמת אזור חיץ גדול לאורך הגבול בין רצועת עזה לסיני.
רשת "אלערביה" שידרה ב-30 בינואר תוכנית הנקראת "תעשיית המוות" שבה דיווחה על תמיכת תנועת "האחים המוסלמים" בפעולות הטרור האחרונות של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" נגד חיילי הצבא המצרי בצפון סיני.
בתוכנית גם הוצג סרטון וידיאו של מנהיג אל-קאעדה, השיח' איימן אלזוואהירי שסיפר כי אוסאמה בן לאדן היה חבר בתנועת "האחים המוסלמים" ואף נפגש באפגניסטן עם מצטפא משהור, "המדריך הכללי" של התנועה.
ב-30 בינואר פרסמה תנועת "האחים המוסלמים" באתר האינטרנט שלה גילוי דעת על הנעשה בחצי האי סיני שבו תקפה את פעולות הצבא המצרי בצפון סיני נגד התשתית של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" שכללו לדבריה "מעשי הרג, שריפה, הריסת ערים וגירוש תושבים".
 בהודעה נאמר כי הפתרון למצב הוא "החזרת הצבא המצרי למחנות שלו, החזרת הזכויות לתושבים בסיני והעמדה לדין והענשה של כל שופכי הדמים" 
 
הודעת תנועת "האחים המוסלמים"
 
ביום שלישי ה 27 בינואר פרסמה תנועת "האחים המוסלמים" באתר האינטרנט שלה איגרת תחת הכותרת "פרש המהפכה" שקראה לכל תומכיה להבין כי "אנחנו בשלב חדש שבו אנו קוראים לכל שחבוי בכוחנו כדי להבין את משמעות הג'יהאד ולהכין את עצמנו ואת נשותינו וילדינו ובנותינו וכל מי שהלך עמנו בדרך שלנו, לג'יהאד ארוך ללא פשרות שבו נבקש את בתי השהידים". 
ההודעה ציינה את חסן אלבנא, מייסד תנועת "האחים המוסלמים" שהקים "קבוצות צופים" שהצטיינו במשמעת גבוהה וכושר גופני והכין את "גדודי הג'יהאד" שאותם שלח לפלסטין להילחם ביהודים, ואת המדריך הכללי השני של התנועה , חסן אלהצ'יבי, שהקים את יחידות "המשטר המיוחד" להתיש את הכובשים הבריטיים.
 ההודעה ציטטה מובאות רבות של חסן אלבנא הנוגעות להכנת הכוח הנפשי והגופני. כמו כן הביאה את המובאה הבאה:  " האומה שמכינה היטב את תעשיית המוות ויודעת כיצד למות מוות מכובד, אללה עוזר לה בחיים יקרים בעולם הזה ובתענוגות נצחיים בעולם הבא....הכינו עצמכם לפעולה גדולה שתעניק לכם את החיים...ועשו למען המוות המכובד כדי שתזכו לאושר מלא ואללה ייתן לנו ולכם את כבוד המוות למענו".
 
פעילות "האחים המוסלמים" ביום ה-25 בינואר
 
ביום ה-25 בינואר צוין במצרים יום השנה הרביעי למהפכת "האביב הערבי".
במהלך התפרעויות אלימות שהיו בצפון קהיר ובדמיוט באזור הדלתא של הנילוס נהרגו 20 בני אדם, שניים מהם שוטרים, ועשרות נפצעו.
 משרד הפנים המצרי טוען כי תנועת "האחים המוסלמים "  התסיסה את הרחוב המצרי לביצוע מעשי אלימות בסיועו של מנהיג " האחים המוסלמים" השיח' יוסף קרדאווי שאף פרסם באתר "יו טיוב" שני סרטונים הקוראים למעשי אלימות ביום זה.
 על פי הדיווחים באמצעי התקשורת המצרים, הפעילה תנועת "האחים המוסלמים" קבוצות אלימות הנקראות "העונש המהפכני" אשר הציתו את ביתו של קצין שהואשם בעינוי עצורים של התנועה בבית הכלא  וגנרטורים ועמודי מתח גבוה ,וכן סגרו כבישים במחוזות שונים במצרים.
 משרד הפנים המצרי הודיע כי נלכדו פעילים של "האחים המוסלמים" שנשאו נשק ופתחו בירי באזורים בקהיר ואלכסנדריה כדי לערער את הביטחון והיציבות.
דובר משרד הפנים המצרי  הגנרל עבד אללטיף מסר כי באלכסנדריה נלכדה חולייה מסוכנת שמנתה עשרה מפעילי "האחים המוסלמים" ופעלה תחת השם "חוליית המוות".
 ברשות חברי החוליה נתפסו כלי נשק, תחמושת ומטעני חבלה והם הודו בביצוע פיגועי ירי נגד יחידות המשטרה המצרית.
 כמו כן הונחו במקומות שונים מטעני חבלה מאולתרים, חלקם מטעני דמה, במקומות ציבור ומתקנים חיוניים כדי ליצור בהלה ואנדרלמוסיה.
 
 פרסום פסק הלכה המתיר את דמו של א-סיסי
 
מה שמדאיג כעת את שלטונות מצרים הינו פסק הלכה שפרסם אחד ממנהיגי "האחים המוסלמים" הקורא לרצוח את חברי ההנהגה המצרית ובראשם את הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי.
את פסק ההלכה פרסם השיח' סלאמה עבד אלקווי, הדובר לשעבר של משרד ההקדשים במצרים השוהה בטורקיה ביחד עם עוד כמה מראשי התנועה שנמלטו ממצרים לקטאר ואח"כ מצאו מחסה בטורקיה.
 בטורקיה גם נמצא הבסיס הקדמי של תנועת חמאס שהיא תנועת הבת של "האחים המוסלמים".
 בהופעה בערוץ הטלוויזיה "אל-שרק" המשדר מטורקיה והמזוהה עם תנועת " האחים המוסלמים", פרסם השיח' אלקווי פסק הלכה שבו קרא להרוג את הנשיא א-סיסי בטענה שהוא אחראי לפעולות הרג במצרים לאחר הפלתו של הנשיא מחמד מורסי.
בפסק ההלכה נאמר: " כל מי שיהרוג את הנשיא עבד אלפתאח  א-סיסי וכל המנהיגים שעמו, הרי שזה ביקוש חסדו של אללה, כל מי שייהרג תוך כדי כך, הוא שהיד אצל אללה".
 השלטון המצרי מיהר לגייס חכמי דת מטעמו  שיגנו  את פסק ההלכה הזה.
ד"ר יאסר ברהאמי גינה באתר האינטרנט שלו הנקרא " אני הסלפי" את פסק ההלכה ושאל :
 "האם שמעת בעצמך או באמצעות עדים את הנשיא א-סיסי מורה לבצע מעשי הרג או אונס כפי שאתה טוען?"
השיח' עלי עבד אלהאדי, מחכמי הדת של אלאזהר, אמר לעיתון "אלקודס אלערבי" ב15 בינואר כי השיח אלקווי שפרסם את פסק ההלכה הינו כופר ומשתייך לפורשים מהאסלאם ( ח'ווארג'-בערבית) וכי אין לתפוס אותו בדבריו.
 
תנועת "האחים המוסלמים" מנסה לסכסך בין מצרים לקטאר.
מותו של מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אלעזיז הביא להקפאת הפיוס בין מצרים לקטאר לאחר שהוסכם , בתיווך סעודי, על "רגיעה תקשורתית" בין שתי המדינות והפסקת ההסתה נגד מצרים בערוץ אל-ג'זירה המשודר מקטאר.
באחרונה התחדשה ההסתה הארסית נגד מצרים בעיתונות הכתובה של קטאר ובערוץ אל-ג'זירה כאילו הפיוס מעולם לא היה.
 מצרים מאשימה את תנועת "האחים המוסלמים", שהוצאה מחוץ לחוק במצרים, כי היא עומדת מאחורי מסע ההסתה החדש נגדה.
המתיחות המחודשת בין מצרים לקטאר היא כבר מעבר להסתה האנטי מצרית באמצעי התקשורת, שר החוץ המצרי סאמח שוכרי, עזב שלשום את האולם בכינוס הביטחוני במינכן כששר החוץ הקטארי ח'אלד עטיה החל לנאום וכעת מתברר כי השתתפותה של קטאר בוועידה הכלכלית הגדולה בשארם א-שיח' בחודש הבא איננה מובטחת כלל.
 מדובר בוועידה חשובה מאוד לשיקום הכלכלה של מצרים שאמורות להשתתף בה יותר מ-120 מדינות. מצרים תנסה לגייס בוועידה זו סכום של יותר מ10 מיליארד דולר.
 
 במרכז מסע ההסתה החדש של "האחים המוסלמים"  נגד מצרים עומדת הדלפה של הקלטות של שיחות של הנשיא המצרי א-סיסי, בזמן ששימש כשר ההגנה, עם מנהל לשכתו עבאס כאמל ועם הרמטכ"ל מחמוד חיג'אזי שבהן הוא מביע זלזול בסעודיה ובמדינות הפרץ ואומר כי "יש להן אוצרות של כסף " והן "מעין מדינות".
 לא ברור עד כה אם מדובר בהקלטות אותנטיות או בזיוף ומהו מקור ההדלפה, אולם ערוץ הטלוויזיה "מכמלין" המקורב לתנועת "האחים המוסלמים" החל לשדר באינטנסיביות את ההקלטות בסיוע פעיל של ערוץ אל-ג'זירה שגיבה אותן בראיונות עם מנהיגי "האחים המוסלמים" שנמלטו ממצרים אחרי הדחת הנשיא מורסי.
 נשיא מצרים א-סיסי קיים, בעקבות פרסום ההקלטות, סבב טלפוני עם מלך סעודיה החדש סלמאן בן עבד אלעזיז, עם אמיר כווית צבאח אל אחמד, מלך בחריין חמד בן עיסא ועם יורש העצר של אבו דאבי השיח' מחמד בן זאיד.
 לא ידוע מה נאמר בשיחות עימם אולם בכמה מאמצעי התקשורת הערבים נמסר כי מלך סעודיה הבטיח כי לא ישתנו היחסים בין סעודיה למצרים.
 לעומת זאת טוענים כמה מראשי תנועת "האחים המוסלמים" כי המלך הסעודי החדש ישנה את מדינות קודמו כלפי מצרים וישפר את הקשרים עם תנועתם.
 
 טורקיה משמשת כפלטפורמה של "האחים המוסלמים" להסתה נגד מצרים 
 העיתון הטורקי הנפוץ "הורייאט", פרסם ב-7 בפברואר כתבה המתארת כיצד מאפשרת טורקיה לשלושה ערוצי לוין בשפה הערבית ("אלשרק", "ראבעה" ו "מצר אלאן" ) המזוהים עם תנועת "האחים המוסלמים"  לשדר משטחה שידורים ובהם קריאות מוות לאנשי הצבא והמשטרה במצרים.
 על פי הדיווח, הערוצים האלה גם שידרו איומים לאזרחים זרים השוהים במצרים ודרשו מהם לעזוב את המדינה לפני כינוס הועידה הכלכלית הדולה בשארם א-שיח' ב-13 בחודש הבא.
 עוד דווח בכתבה כי מנהיגי "האחים המוסלמים" השוהים באיסטנבול, הגבירו את פעילותם נגד מצרים לאור ההערכה שלהם כי צפוי שינוי גדול בעולם הערבי לאחר מותו של מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אלעזיז. 
 
רשת "אלג'זירה" התומכת ב"אחים המוסלמים" ממשיכה במתקפה על מצרים 
גורמים מצרים טוענים כי למרות שרשת "אלג'זירה" המשדרת מדוחא, ביטלה את שידורי הערוץ המיוחד "מצר ישיר" שהסית נגד שלטון א-סיסי ותמך בתנועת "האחים המוסלמים", בפועל לא השתנה השיח התקשורתי והמתקפות על מצרים  בשידורי הרשת נמשכות.
 לטענתם, הערוץ הפועל כעת הנקרא " אל-ג'זירה עאמה (הכללי-בערבית) נוקט באותו הסגנון של הערוץ שבוטל, הוא מכפיש את מצרים ומסקר בהרחבה את פעילות תנועת "האחים המוסלמים". 
 
פעילות הסתה של "האחים המוסלמים" מארה"ב ואירופה נגד מצרים 
תנועת "האחים המוסלמים" ארגנה פעילות בארה"ב ומספר מדינות באירופה נגד השלטון המצרי הנוכחי באמצעות גוף הנקרא "האיחוד העולמי של המצריים בחוץ לארץ " בהנהגת "האחים המוסלמים" בלונדון.
על פי מקורות באירופה הגוף הזה ארגן פעילות הסתה בעצרות וכנסים שהתקיימו לקראת ה-25 בינואר בניו ג'רזי שבארה"ב ובדיסילדורף שבגרמניה. 
 
פעילות מדינית של "האחים המוסלמים" בארצות הברית נגד משטר סיסי 
במישור המדיני פועלת תנועת "האחים המוסלמים" נגד משטרו של א-סיסי באמצעות מגוון של פעילויות בארצות הברית שכן ממשל אובאמה מתייחס אליה כתנועה פוליטית לגיטימית ואינו מגביל את פעילותה ותנועות חבריה.
רק בימים האחרונים נמסר כי התנועה מתכוונת להקים שלוחה של המפלגה בשיקגו.  
משלחת של גוף הנקרא "המועצה המהפכנית" שהקימו  "האחים המוסלמים" בטורקיה נפגשה ב27 בינואר שם נציגים של מחלקת המדינה בוושינגטון, היא כללה את ווליד אלשוראבי מתומכי "האחים המוסלמים" שנמלט ממצרים ומהא עזאם יו"ר המועצה.
 עימם השתתפו בפגישה נציגם מטעם הפרלמנט של "האחים המוסלמים" בטורקיה, ג'מאל שחמאת, חבר מועצת השורא ועבד אלמג'יד אלדרדירי הדובר לשעבר של מפלגת "החופש והצדק" במצרים".
במהלך שהותם בארה"ב הם נפגשו גם עם חברי קונגרס ובית הנבחרים.
 במרכז הפגישות עמד המצב במצרים, הם מתחו ביקורת קשה על שלטונו של א-סיסי וביקשו מארצות הברית שתפעל החזרתם לזירה הפוליטית באמצעות קריאה פומבית למשטר המצרי.
כמו כן נפגשו נציגים של "האחים המוסלמים" עם נציגי ארגון human rights watch ומסרו להם חומר רב על הפרות זכויות האדם במצרים.
על פי מקורות שונים, הפגישות עם פוליטיקאים אמריקנים נועדו לשכנע אותם להפסיק את הסיוע הצבאי והכלכלי למצרים.
הם ניסו לצייר תמונה שבמצרים מתרחשת "מלחמת אזרחים והשמדה המונית".
בפגישה עם נציגי מרכז קרטר, ניסו נציגי "האחים המוסלמים" ליצור זיקה בין הסיוע האמריקני למצרים ובין הדרישה לשחרר מהכלא המצרי את פעילי התנועה שנעצרו מאז עליית א-סיסי לשלטון.
כמו כן הם נפגשו עם קית' הארבר, השגריר האמריקני במועצת זכויות האדם של האו"ם כדי לדון במצב זכויות האדם במצרים.
 
 
 
 
 
 
 
 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר