יום רביעי, 11 בפברואר 2015

מתקפת הנגד של חזבאללה וסוריה ברמת הגולן


חזבאללה וסוריה מנסים לשוב ולהשתלט על כל שטחי רמת הגולן שנכבשו על ידי המורדים כדי להקים חזית נוספת מול ישראל.
 מאחורי המהלך עומדת איראן שמנסה לשקם את הציר שלה עם בשאר אסד וחסן נצראללה שנפגע בגלל מלחמת האזרחים בסוריה.

 

בתחילת השבוע פתח הצבא הסורי, בשיתוף עם ארגון חזבאללה וסיוע מומחים איראנים, במתקפת נגד ברמת הגולן באזורי דרעא וקוניטרה במגמה להדוף לאחור את ארגוני האופוזיציה הסורית מאזורים שכבשו ולהחזיר את השליטה לידי סוריה וחזבאללה.

על פי דיווחים של ארגוני זכויות אדם בסוריה, את המתקפה מוביל ארגון חזבאללה.

הנשיא בשאר אסד ומנהיג חזבאללה השיח' חסן נצראללה חוששים מהישגי המורדים ומהאפשרות כי יגיעו למבואות הדרומיים של דמשק ויסכנו את השלטון הסורי כמו כן הם מנסים למנוע את הקמתה של "רצועת ביטחון" לאורך הגבול עם ישראל ברמת הגולן שתהייה בשליטת המורדים ולא תאפשר פיגועים נגד ישראל.

 ווליד מועלם, שר החוץ הסורי הודיע כי סוריה. "לא תאפשר לישראל הקמת רצועת ביטחון ברמת הגולן", הוא האשים את ירדן בכך שהיא מאפשרת לטרוריסטים להתאמן בשטחה  ולצאת מגבולותיה ללא פיקוח. "ירדן היא חלק מקואליציה בינלאומית בראשות ארצות הברית, היא נלחמת בדאע"ש אך לא נלחמת בארגון ג'בהת אלנוצרה על גבולותיה".

 השיח' נצראללה האשים את ישראל בברית עם ארגון "ג'בהת אלנוצרה" (הסניף הסורי של ארגון אל-קאעדה)  וכינה את הארגון "צבא לחד" הסורי.

 ישראל וירדן דוחות מצדן את ההאשמות האלה.

"חזית אל-שאם המאוחדת", אחד מארגוני האופוזיציה הסורית ברמת הגולן, הודיע כי בידיו שבוי איראני שנתפס באחד הקרבות שסיפר בחקירתו כי ארגון חזבאללה ו "משמרות המהפכה" האיראניים מפעילים  באזור דרעא וקוניטרה "חוליות רדומות" המספקות להם מודיעין ומכינות מטעני חבלה המונחים בהתאם להנחיות הצבא הסורי בתיאום עם חזבאללה.

 דיווח זה מאשר את הטענות הישראליות , לאחר חיסול השיירה הסורית בראשותו של ג'האד מורניה , כי סוריה בונה ביחד עם חזבאללה ואיראן תשתית באזור קוניטרה שמטרתה לעשות פיגועים נגד ישראל.

 על פי הדיווחים מהשטח, ארגון חזבאללה והצבא הסורי השיגו התקדמות במתקפת הנגד והצליחו להשתלט על העיירה דיר אל-עדס באזור דרעא ועל הגבעות המקיפות אותה.

 מדובר באזור שהיה בשליטת ארגון "ג'בהת אלנוצרה" יותר משנה.

 עכשיו מנסה חזבאללה להשתלט, בסיוע הצבא הסורי, על שטחים שולטים נוספים  באזורי דרעא וקוניטרה.

 חברות "ציר הרשע", איראן-סוריה-חזבאללה, מייחסות חשיבות רבה למתקפת הנגד הנוכחית ברמת הגולן שאותה הן מכנות בשם "מערכת ההכרעה".

מדובר במבצע צבאי נרחב ומתוכנן היטב שיצא אל הפועל לאחר חיסול השיירה הסורית באזור קוניטרה בראשות ג'האד מורנייה שבו נהרג גם הגנרל האיראני עלי אללה דאדי ב-19 בינואר ולאחר מתקפת הנקם של החזבאללה מאזור חוות שבעא על שיירת צה"ל שבה נהרגו שני חיילי צה"ל ב-28 בינואר השנה.

 המבצע נועד להחזיר את השליטה ברמת הגולן לידי חברות "ציר הרשע" כדי שיקבעו את כללי המשחק החדשים מול ישראל ובאותה העת גם לשגר אזהרה לירדן כי גם היא נמצאת מול חזית חדשה וחזקה.

 מאחורי המהלך עומדת איראן אשר רואה בהמשך שלטונו של הנשיא בשאר אסד בסוריה נדבך חשוב מאוד באסטרטגיה האזורית שלה ועושה הכול כדי לחזקו ולנסות להחזירו למעמדו המדיני והצבאי טרם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה.

 במקביל היא רוצה להציב את חזבאללה בקו הגבול עם ישראל ברמת הגולן ובכך לפתוח חזית נוספת מול ישראל בנוסף לדרום לבנון.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר