יום ראשון, 1 בפברואר 2015

המצב בשטחים-לקראת פיצוץ?


המצב הכלכלי המתדרדר בשטחי הגדה ורצועת עזה ותחושת התסכול מהעדר אופק מדיני יוצרים מתכון מהיר לפיצוץ.
 העולם הערבי עסוק בבעיותיו והקהילה הבינלאומית אדישה, בשטחים מדברים על אינתיפאדה חדשה וחידוש ירי הרקטות מרצועת עזה.

 

 

אמצעי התקשורת הפלסטינים, אלה המזוהים עם הרש"פ וגם אלה המזוהים עם תנועת חמאס מציירים תמונה קודרת מאוד של המצב בשטחים. אין זו הגזמה בתיאור המצב, התמונה אכן קשה מכיוון ששתי ההנהגות של העם הפלסטיני המפוצל בין הגדה לרצועה, הצליחו להוליך אותו למבוי סתום בגלל המאבק הפוליטי ביניהן וגם בגלל חוסר היכולת של ההנהגה הפלסטינית להגיע להסדר מדיני כלשהו עם ישראל.

גם הדרג הביטחוני הבכיר בישראל, העוקב אחר הנעשה בשטחים, מודע למצב. הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ הזהיר השבוע, בנאום בבית הספר למשפטים במרכז הבין תחומי בהרצליה, מההשלכות הביטחוניות והמדיניות של הקיפאון במשא ומתן עם הפלסטינים.

 אין כרגע אופק מדיני למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. לפלסטינים אין ציפיות רבות מתוצאות הבחירות בישראל, ההערכה שלהם היא כי ממשלת ימין בראשותו של בנימין נתניהו תשוב ותעלה לשלטון כתוצאה מהבחירות.

 מועצת הביטחון איננה מתכנסת לדון בהצעת ההחלטה הפלסטינית לקבוע לוח זמנים לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים והממשל האמריקני מאיים עליהם בסנקציות כלכליות אם יפנו לאפיק הזה.

שיקומה של רצועת עזה תקוע ומצרים גם השעתה עד להודעה חדשה את התיווך שלה בין ישראל לחמאס על יישום הסכם הפסקת האש בעקבות מבצע "צוק איתן".

אלפי משפחות של אסירים ביטחוניים פלסטינים שציפו בכיליון עיניים ל"עסקת שליט מספר שתיים" בעקבות המשא ומתן על גופות שני חילי צה"ל שנהרגו במבצע "צוק איתן", מתוסכלות מהקיפאון במשא ומתן וכנראה יאלצו להמתין עוד זמן רב עד להבשלתה של עסקה כלשהי בין ישראל לחמאס.

המצב בשטחים החריף עוד יותר מאז החלטת ישראל להקפיא את העברת כספי המיסים לרש"פ שהיא גובה עבורם מידי חודש וזאת לאחר שהם פנו למועצת הביטחון של האו"ם.

המצב הכלכלי בשטחי הרש"פ החל להתדרדר והמצוקה הכספית גברה בעקבות סירובן של מדינות ערב להעניק רשת ביטחון כלכלית לרש"פ למרות הבטחותיהן.

 בפועל אין תשלום משכורות עשרות אלפי פקידים של הרש"פ שעליהן מתבססת הכלכלה של משפחות רבות.

כמו כן יש משבר באספקת מים לפלסטינים בתחומי הרש"פ וגם קשיים באספקת החשמל בגלל חובות של הפלסטינים לחברת החשמל הישראלית.

ברצועת עזה המצב גרוע יותר: סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם ( אונר"א) הפסיקה את שיקום הבתים שנהרסו במהלך מבצע "צוק איתן" מכיוון שהמדינות התורמות לא העבירו את הכספים שהבטיחו בוועידת קהיר.

המצור הישראלי על רצועת עזה נמשך, האבטלה גואה ואין משכורות לפקידים. רחובות הרצועה מלאים בהריסות מהמלחמה האחרונה ויותר ממאה אלף איש נותרו חסרי בית בחודשי החורף.

היחסים בין שלטון חמאס למצרים מתוחים ומעבר רפיח סגור באופן רצוף מסוף אוקטובר 2014.

הוא נפתח רק במקרים חריגים, מצרים מענישה את הפלסטינים לאחר שתנועת חמאס סייעה לארגון "אנצאר בית אלמקדס" לעשות פיגועים נגד חיילי הצבא המצרי בצפון סיני.

העולם הערבי עסוק בעצמו ובמלחמות האזרחים בסוריה ובעיראק, הקהילה הבינלאומית מסתפקת בגינויים של ישראל ולא נוקטת שום סנקציות נגדה, נראה כי אין מתעניינים באמת בבעיה הפלסטינית.

 

לאן מועדות פנינו?

 

התחושה בקרב תושבי השטחים כי אם לא תהייה בקרוב תזוזה בכל הנושאים הקריטיים, ובמיוחד בנושא המצוקה הכלכלית של הרש"פ ואי תשלום המשכורות לפקידים בגדה וברצועה, יהיה פיצוץ גדול בשטח שיופנה לעברה של ישראל.

 הכוונה היא לאינתיפאדה שלישית בתחומי הגדה וחידוש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר