יום חמישי, 8 בינואר 2015

החרפת הקרע בין ממשלת ההסכמה הלאומית לבין תנועת חמאס ברצועת עזה


חילופי האשמות חריפים בין תנועת חמאס לממשלת ההסכמה הלאומית על רקע מאבקי השליטה ברצועת עזה.
תנועת חמאס שוקלת להקים גוף חלופי שינהל את המשבר הכלכלי ברצועה.
ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית הוקמה ביוני 2014 בהתאם להבנות הפיוס בין תנועת פת"ח לתנועת חמאס.

 מאז הקמתה תקפה אותה תנועת חמאס באופן קבוע והאשימה אותה כי היא איננה מאחדת את המוסדות הבלתי ממשלתיים ברצועה ואיננה מעבירה תקציבים ומשכורת לפקידים.

ב 7 בינואר 2015 פרסמה ממשלת האחדות הלאומית הודעה כי היא "לא תוכל לפתור את בעיות רצועת עזה מבלי שתקבל את האחריות ותפרוס את שליטתה על רצועת עזה".

ההודעה התקבלה בזעם רב בקרב תנועת חמאס בגלל העיתוי שלה, תנועת חמאס ניצבת בימים אלה בפני לחצים כבדים על שלטונה ברצועה, מחד, מצרים מהדקת את המצור על עזה באמצעות סגירת מעבר רפיח והקמת אזור חיץ גדול בגבול עזה עם מצרים שהביא לשיתוק פעולות ההברחה במנהרות ,ומאידך גיסא בקרב תושבי הרצועה יש התמרמרות רבה מהמצב הכלכלי הקשה  ואי שיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן".

הלחץ על ממשל חמאס ברצועה גבר בימים האחרונים בעקבות החורף הקשה והעובדה שיותר ממאה אלף תושבים ברצועה נותרו חסרי בית בעקבות הריסת בתיהם במהלך מבצע "צוק איתן".

תנועת חמאס פרסמה תגובה חריפה על הודעת ממשלת ההסכמה הלאומית והאשימה אותה ב "הפיכה" (אנקלאב-בערבית) והפרת הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס.

בממשלת ההסכמה הלאומית בראשותו של ראמי חמדאללה, מקורבו של מחמוד עבאס הנהנה מגבוי מלא ממנו, טוענים כי תנועת חמאס מציבה מכשולים בדרכה מחשש כי תאבד את שלטונה ברצועת עזה.

ממשלת ההסכמה הלאומית דורשת קבלת שליטה מלאה על המעברים של הרצועה כדי שתוכל לפרוס את שליטתה המלאה ולזרז את פעולות שיקום הרצועה.

לטענתה, צעד כזה יעודד את המדינות התורמות בוועידת קהיר להעביר את הסיוע הכספי שהבטיחו לשיקום הרצועה המסתכם בסך 5.4 מיליארד דולר.

היא מבטיחה שתפתור את בעיית הפקידים שמונו ע"י ממשלת חמאס בראשות אסמעיל הניה אחרי יוני 2007.

 בעיית השליטה של ממשלת ההסכמה הלאומית ברצועה היא קשה, אין שם כוחות ביטחון אזרחיים הסרים למרותה, בשטח פועלים כוחות ביטחון של תנועת חמאס ומערכת המשפט והתביעה הכללית אף הן בשליטת חמאס.

 בימים האחרונים גברה המתיחות בין תנועת חמאס לאחר שממשלת ההסכמה הלאומית הכחישה ידיעות שהפיצה חמאס ברצועה כי ראש הממשלה חמדאללה הבטיח בשיחת טלפון למוסא אבו מרזוק, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, לפתור את הבעיות העיקריות בתוך חודש ימים.

גורמים בכירים בתנועת חמאס אומרים כי פקעה סבלנותה של התנועה, אתר "אלרסאלה" המזוהה עם חמאס, דיווח ב8 בינואר כי חמאס שוקלת להקים "מנהלת משבר" שתחליף את ממשלת ההסכמה הלאומית.

 בימים האחרונים יזמו גורמי אופוזיציה ברצועה כינוס של "ועידה לאומית" בשיתוף פלגים של אש"ף ובראשם ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע).

 נראה כי המהלך של תנועת חמאס נועד להפעיל לחץ כבד על מחמוד עבאס והרשות הפלסטינית,

 תנועת חמאס תקפה בהתמדה בשבועות האחרונים, באמצעי התקשורת שלה ובאמצעי התקשורת הערביים  את הרשות הפלסטינית והעומד בראשה והאשימה אותם בהפקרת הרצועה.

 נראה כי המהלכים האלה נועדו לבצר את המשך שלטונה ברצועה, הכלת הזעם הרב של תושבי הרצועה והפנייתו לעבר הרשות הפלסטינית.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר