יום שלישי, 6 בינואר 2015

מנהיג תנועת "האחים המוסלמים" השיח' יוסף קרדאווי במרכז המגעים לפיוס בין מצרים לקטאר


קטאר דחתה את דרישת מצרים להסגיר לידיה קבוצה של מנהיגים מתנועת "האחים המוסלמים" החשודים בתכנון ומימון פעולות טרור ובראשם השיח' יוסף קרדאווי.
 תנועת "האחים המוסלמים" הכינה תכנית פעולה לנסות ולסכל את הפיוס בין מצרים לקטאר.היוזמה הסעודית לפייס בין מצרים לקטאר הצליחה לפי שעה, אך על פי מקורות מצריים הנשיא א-סיסי מצפה שקטאר תנקוט בשורה של צעדים בוני אמון כלפי מצרים ובנוסף על הפסקת ההסתה משטחה באמצעות שידורי רשת "אלג'זירה" היא תנקוט צעדים נגד מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" שנמלטו ממצרים לקטאר, לאחר הדחת הנשיא הקודם מחמד מורסי, ובראשם השיח' יוסף קרדאווי.

 מצרים חידשה את הבקשה שהגישה לקטאר לפני כמה חודשים להסגיר לידיה כ20 מנהיגים של תנועת "האחים המוסלמים" הנמצאים בשטחה שאותם היא מאשימה בהסתה ופעילות טרור. כמה ממנהיגים אלה מחלקים את זמנם בין קטאר לטורקיה שם הם נהנים מהכנסת אורחים חמה של הנשיא ארדואן, בטורקיה יש גם בסיס קדמי של תנועת חמאס שהיא תנועת הבת של תנועת "האחים המוסלמים".

 קטאר לא נענתה עד כה לבקשה המצרית אך נקטה בצעדים אחרים, בספטמבר 2014 היא גירשה שבעה מנהיגים של תנועת "האחים המוסלמים" משטחה  וגם הטילה מגבלות על השיח' יוסף קרדאווי ואסרה עליו לשאת דרשות בכמה מסגדים בשטחה.

 לשיח' קרדאווי יש אזרחות קטארית והוא נהנה מיחסים טובים עם המשפחה השלטת במדינה.

 פרשנים ערבים מעריכים כי השיח' יוסף קרדאווי שנחשב למנהיג הבולט בתנועת " האחים המוסלמים" העולמית ומחזיק בתואר "ראש אגודת חכמי הדת המוסלמים העולמית", הינו "קו אדום" מבחינתה של קטאר והיא לא תיכנע ללחצים ולא תסגיר אותו למצרים למרות ששמו מתנוסס בראש המבוקשים של האינטרפול.

במסגרת המלחמה של מצרים בארגוני הטרור האסלאמיים הקיצונים ובראשם תנועת "האחים המוסלמים" שהוכרזה כתנועת טרור, פנה משרד המשפטים המצרי, לפני כמה ימים, באופן רשמי לקטאר בבקשה ממנה לתפוס כספים הנמצאים בבנקים במדינה והנאמדים במיליוני לירות מצריות.

 לטענת המצרים מדובר בכספים שהבריח ממצרים השיח' יוסף קרדאווי.

 השיח' קרדאווי מבוקש על ידי שלטונות מצרים בחשד כי הסית לפעולות טרור נגד משטרו של הנשיא א-סיסי ואף מימן אותן. שלטונות מצרים החרימו כבר בקהיר כספים ורכוש השייכים לקרדאווי.

 מצרים דורשת מקטאר להשיב אליה את הכספים הנמצאים בבנקים שלה, בחשבונותיו של השיח' יוסף אלקרדאווי, ושהועברו אליו באמצעות תרומות ומימון מגורמים אסלאמיים מחוץ למצרים.

 משרד המשפטים המצרי פנה גם למדינות זרות נוספות בבקשה להחזיר למצרים כספים שהבריחו מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים לבנקים בחו"ל ושימשו למימון פעולות טרור נגד משטרו של הנשיא א-סיסי.

על פי מקורות שונים השיח' קרדאווי ניסה לברר אצל שלטונות קטאר מה יעלה בגורלו אך נתקל ב"כתף קרה", אולם תנועת " האחים המוסלמים" לא אמרה נואש והיא הכינה תכנית לסכל את מאמציה של סעודיה לפייס בין מצרים לקטאר ומדינות המפרץ.

 בין היתר כוללת התכנית שימוש בקלטות וידיאו בהן תוקף השיח' קרדאווי את סעודיה ומאע"מ.

 אתר העיתון המצרי "אליום אלסאבע" פרסם ב13 אוקטובר 2014 קטע וידיאו שהופץ ברשתות החברתיות שבו מודה השיח' יוסף קרדאווי כי אבו בכר אלבגדאדי, מנהיג ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש), השתייך בעבר לתנועת "האחים המוסלמים".

הוא סיפר כי לאלבגדאדי הייתה שאיפה להפוך למנהיג מה שגרם לו להצטרף לדאע"ש והנהגתה לאחר שהשתחרר מהכלא.

פוליטיקאים ומשפטנים מצרים טוענים שלמצרים יש זכות חוקית לדרוש את הכספים בחשבונותיו של השיח' אלקרדאווי וכי זוהי שעת המבחן של קטאר להוכיח את רצינות כוונותיה אם אכן היא חפצה בפיוס אמיתי עם מצרים.

 הכדור כעת במגרשה של קטאר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר