יום שלישי, 27 בינואר 2015

לקראת מלחמת התשה ברמת הגולן?


חזבאללה הגיב על תקיפת השיירה שלו בירי שתי רקטות לעבר שטח ישראל ברמת הגולן אך כנראה שמדובר רק בירית פתיחה.
לא מן הנמנע שמדובר בתחילתה של מלחמת התשה ברמת הגולן או ניסיון הסחה לקראת פיגוע נקמה גדול בישראל או בחו"ל.

 

ב27 בינואר נורו שתי רקטות בקוטר 107 מ"מ לעבר השטח הישראלי ברמת הגולן, כנראה על ידי חזבאללה, הרקטות נורו ממוצב של הצבא הסורי ונפלו בשטח פתוח. ישראל סגרה את אתר החרמון, פינתה את החקלאים מהאזור והשיבה בירי לעבר מקורות הירי.

האם הייתה הזו התגובה של חזבאללה לתקיפת שיירתו בקונייטרה המיוחסת לישראל? כנראה שכן, אבל לא כל התגובה במלואה.

 נראה שירי שתי הרקטות היה ירי הפתיחה של העימות החדש "שציר הרשע"(איראן-סוריה-חזבאללה) רוצה לכפות על ישראל ברמת הגולן.

 בחזבאללה בטוחים שישראל רוצה להנהיג ברמת הגולן כללי משחק חדשים.

 יש לשים לב לדברים שאמר סגן מזכ"ל החזבאללה השיח' נעים קאסם לערוץ "אלמנאר" ב-27 בינואר כי  "ישראל  ביחד עם הכוחות הג'האדיסטים מחלקים ביניהם את התפקידים במטרה אחת להרוס את האזור, לקרוע אותו ולחלק אותו ולנהל את האזור באופן ישיר"

 חזבאללה רואה בהתקפה על השיירה בראשותו של ג'האד מורנייה ניסיון ישראלי לשנות את כללי המשחק ולהרתיע את "ציר הרשע" מלבנות מאחז ברמת הגולן שיהיה בסיס להתקפות על ישראל.

 בכירים בחזבאללה אמרו לאחר תקיפת השיירה כי התגובה של הארגון תהייה ברמה האסטרטגית כדי שתלמד את ישראל לקח, גם השיח' נעים קאסם אמר ש "ישראל תגלה שהתוקפנות שלה בקוניטרה לא הייתה צעד קדימה אלא צעד לאחור", לכן מדובר רק באירוע ירי ראשון במאבק בין ישראל ל"ציר הרשע" על אזור רמת הגולן.

 לא מן הנמנע שחזבאללה מנסה לגרור את ישראל למלחמת התשה שתשנה את חיי התושבים ברמת הגולן ותשתק את פעילות אתר הנופש בחרמון.

סוריה נמצאת בכל מקרה במלחמת אזרחים והנחת העבודה של חזבאללה היא שישראל לא תגיב בתקיפת בסיסיו בלבנון, לכן ייתכן שיעדיף לנהל מולה מלחמת התשה בחזית רמת הגולן שתכלול ירי רקטות, הנחת מטעני חבלה, תקיפת סיורי צה"ל וחדירות לצורך חטיפת אזרחים או חיילים.

 שותפיו של חזבאללה למלחמה נגד ישראל ברמת הגולן הם הצבא הסורי והמליציה המקומית שרצה ג'האד מורנייה להקים ברמת הגולן לפני שחוסל, הנקראת על פי העיתונות הלבנונית "יחידות ההגנה העממית".

 עם זאת לא מן הנמנע שירי הרקטות לעבר ישראל ברמת הגולן הוא פעולת הסחה לפיגוע נקם גדול יותר שמתכנן חזבאללה לבצע בשטח ישראל או נגד מטרות יהודיות וישראליות בחוץ לארץ.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר