יום שבת, 31 בינואר 2015

איומי איראן וחזבאללה-משמעויות


איראן וחזבאללה מנסים לשנות את כללי המשחק עם ישראל בכל הקשור למצב בלבנון ובסוריה ולכפות עליה באיומים חזית חדשה ברמת הגולן.
 מחנה "ה-14 במרץ" בלבנון מותח ביקורת קשה על נאום נצראללה אך חושש להחריף עמו את העימות.

 

 

בסוף השבוע השמיעו שני שחקנים בכירים במגרש המזרח תיכוני איומים קשים לעברה של ישראל.

הראשון, מנהיג חזבאללה חסן נצראללה-באירוע זיכרון לחללי תקיפת צה"ל בקוניטרה הודיע השיח' נצראללה שעדיין מסתתר בבונקר שלו, באמצעות נאום שהוקרן על מסך וידאו גדול, כי הוא שינה את כללי המשחק מול ישראל וכי "מעתה ואילך אפשרות התגובה תהייה בכל עת ובכל מקום".

משמעות הדברים כי שינוי המדיניות של חזבאללה כלפי ישראל נעשה בגיבוי מלא של איראן כדי להבטיח את המשך בניית המאחז הצבאי החדש שלה ברמת הגולן תחת מטרייה איראנית.

 

והשני, המפקד הכללי של משמרות המהפכה האיראניים, הגנרל מחמד עלי ג'עפרי- בוועידה שארגן משרד הפנים האיראני תחת הכותרת "הג'יהאד נמשך" הודיע ג'עפרי כי "ישראל צריכה להמתין לתגובה הבאה שתהייה מוחצת, היא לא תהייה רק בגבולותיה, אלא בכל מקום שיש בו ישראלים וציונים".

 כלומר, יש לצפות לפיגוע נקמה איראני בגבולות ישראל או נגד יעדים ישראלים ויהודים בעולם.

 עם זאת, יש להניח שאיראן תשאף בתקופה הקרובה, לנקום בישראל, ללא "טביעות אצבעות", מחשש שהדבר ישבש את המשא ומתן שלה עם מדינות המערב בנושא הגרעין.

יש לזכור כי האיומים האלה הושמעו לאחר שחזבאללה כבר ביצע פיגוע נגד שיירה של חיילי צה"ל כנקמה על חיסול שישה מאנשיו ובראשם ג'יהאד מורנייה.

 

 

 שחיקת כוח ההרתעה של ישראל

מדובר באיומים חמורים, איראן וחזבאללה ממחזרים את התיאוריה כי "ישראל חלשה יותר מרשת קורי העכביש", תיאוריה שהשמיע השיח' נצראללה בעבר לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון.

חוסר התגובה של ישראל על הפיגוע של חזבאללה נגד שיירת חיילי צה"ל בשבוע שעבר מתפרש בעולם הערבי כחולשה ושחיקה בכוח ההרתעה של ישראל.

 האופן שבו ניהלה ישראל את מבצע "צוק איתן
 ברצועת עזה, הבידוד הבינלאומי בגלל המדיניות בשטחים והעימות עם הממשל האמריקני יוצרים את התחושה אצל הערבים, כי ישראל חוששת מעימותים צבאיים ומפתיחת חזית עם ארגון חזבאללה שברשותו יותר ממאה אלף טילים ורקטות שאליה עלולה להצטרף גם תנועת חמאס מרצועת עזה.

מחמד דף, המפקד העליון של הזרוע הצבאית של חמאס כבר הציע באגרת תנחומים ששלח לשיח' נצראללה "להפנות יחד את הרובים לכיוונה של ישראל".

 

 

מלחמה פסיכולוגית מול ישראל

 

בנאומו האחרון הדגיש השיח' נצראללה כי "איננו מעוניינים במלחמה אך איננו חוששים ממנה", במילים אלה ניסה נצראללה להרגיע את נשיא סוריה בשאר אסד ואת מתנגדיו בלבנון.

למעשה חושש נצראללה כי ישראל תגיב על כל פיגועים מרמת הגולן בתקיפה של כוחות צבא סוריה או בפגיעה בתשתיות בלבנון דבר שעלול לסבך אותו עם הנשיא אסד ועם מחנה "ה-14 במרץ" בלבנון.

נצראללה שיבח והילל את התקיפה המוצלחת שעשה חזבאללה על שיירת צה"ל בשבוע שעבר אך התעלם לגמרי מהצלחת פעולת החיסול של ג'האד מורנייה והגנרל האיראני בקוניטרה שמהווה הצלחה מודיעינית גדולה של ישראל.

 

 חזית רמת הגולן עומדת להתחמם

 

 ירי שתי הרקטות בשבוע שעבר מרמת הגולן הסורית לעבר שטח ישראל מעיד על כוונתו של חזבאללה להתחיל ולחמם את הגזרה הזו בעיתוי הנוח לו.

 חזבאללה מאשים את ישראל בקיום קשרים הדוקים עם ארגוני האופוזיציה הסורית ברמת הגולן ובמיוחד עם ארגון "ג'בהת אלנוצרה" שהוא שלוחה של אל-קאעדה ברמת הגולן.

 הוא חושש כי ישראל שואפת להקים, באמצעות שיתוף הפעולה ההדוק עם ארגונים אלה, אזור חיץ ברמת הגולן שימנע את פעילות חזבאללה נגד ישראל.

 כדי למנוע אפשרות כזו מנהל חזבאללה מלחמה תקשורתית נגד האפשרות הזו ומכנה את ארגוני האופוזיציה הסורית במילים "צבא (אנטואן) לחד החדש".

 

 

 

תגובת מחנה "ה-14 במרץ" בלבנון

נאומו של השיח' חסן נצראללה זכה לתגובות קשות מצד מתנגדיו במחנה הסוני-נוצרי בלבנון המכונה כוחות "ה-14 במרץ".

פארס סעיד, מזכ"ל כוחות "ה-14 במרץ" אמר כי "נצראללה הכריז בנאומו כי הוא הנשיא בפועל של לבנון". נאומו של נצראללה מתפרש אצל מתנגדיו כי מנהיג החזבאללה חש בטוח בעצמו בזכות התמיכה האיראנית ונוטל על עצמו את הסמכויות בנושא מלחמה ושלום שהן למעשה סמכויות הנשיא, הפרלמנט והצבא הלבנונים.

 העובדה שמחנה"ה-14 במרץ" מסתפק רק בגינויים ובתגובות קשות על תקיפת שיירת צה"ל משטח לבנון ועל נאומו של נצראללה מעידה על חולשתו.

 פרשנים בלבנון אומרים כי מדובר בטעות אסטרטגית ונוצר הרושם כאילו מחנה "ה-14 במרץ" מסכים לחלוקת תפקידים בינו לבין חזבאללה, המחנה יעסוק בנושאים הכלכליים של לבנון ואילו חזבאללה יעסוק בעימות עם ישראל.

אותם פרשנים שואלים מדוע לא ישעה מחנה "ה-14 במרץ" את הדיאלוג עם חזבאללה אשר הוכיח במעשיו כי רק המטרות האסטרטגיות של חשובות עבורו ולא האינטרס הלבנוני הכללי של ביטחון ויציבות.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר