יום שישי, 30 בינואר 2015

תנועת "האחים המוסלמים" מנסה לחבל בפיוס בין מצרים לקטאר


שלטונות מצרים מאשימים את תנועת "האחים המוסלמים" כי היא מנסה לחבל בפיוס בין מצרים וקטאר.
 רשת "אלג'זירה" חידשה את ההסתה נגד מצרים שנפסקה לכמה ימים במסגרת הפיוס.

ב-25 בינואר צוין במצרים יום השנה הרביעי למהפכת "האביב הערבי" שלווה בהתנגשויות דמים בין כוחות הביטחון המצרים למפגינים, דבר שגרר גינויים מארצות הברית, בריטניה וארגונים לזכויות האדם.

 משרד הפנים המצרי מסר כי בהתנגשויות נהרגו 20 בני אדם, מתוכם שני שוטרים, רובם נהרגו בצפון קהיר והשאר באזור דמיאט בדלתא של הנילוס.

 מצרים מאשימה את תנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק, כי היא זו העומדת מאחורי ארגון המהומות כדי לזעזע את היציבות במדינה.

 שר הפנים המצרי, מחמד אברהים, הודיע כי המשטרה עצרה 516 פעילים של "האחים המוסלמים" בעקבות ההתפרעויות שבמהלכן היה שימוש בירי, מטעני חבלה ותקיפת מתקני ציבור.

 

פעילות תנועת "האחים המוסלמים" מקטאר

 

בחודש שעבר נמסר על פיוס בין מצרים לקטאר ביזמתה ותיווכה של סעודיה.

 במסגרת הפיוס הפסיקה קטאר את שידורי הערוץ המיוחד של "אלג'זירה" למצרים שנקרא "מצר-ישיר (מבאשר-בערבית)" ושעסק בהסתה נגד משטר א-סיסי ובסיקור פעילות תנועת "האחים המוסלמים".

בדוחא שבקטאר שוהים כמה עשרות מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" שנמלטו ממצרים לאחר עליית הגנרל עבד אלפתאח א-סיסי לשלטון ובראשם השיח' יוסף קרדאווי.

 מצרים דרשה מקטאר את הסגרתם וטענה כי הם מעורבים בארגון פעולות טרור במדינה.

 כמו כן היא דרשה את החרמת הכספים שלהם המוחזקים בבנקים בקטאר ומשמשים לטענתה למימון פעולות טרור, עד כה קטאר לא נענתה לדרישה.

 

גורמים בכירים במצרים מאשימים את תנועת "האחים המוסלמים" כי היא פועלת ליצור מתיחות בינה ובין קטאר תוך שהיא משתמשת בקטאר כבסיס הסתה נגד מצרים.

 לדברי  הגורמים האלה לקראת אירועי ה-25 בינואר  פתח השיח' יוסף קרדאווי השוהה בדוחא והמשמש בתפקיד  ראש "האגודה העולמית לחכמי הדת המוסלמים", בהסתה נגד השלטון המצרי.

 קרדאווי העלה לאתר "יו טיוב" שני סרטוני הסתה שבהם קרא לאזרחי מצרים לצאת לרחובות ולהפר את הסדר כהתרסה  נגד שלטונו של א-סיסי , הצבא והמשטרה.

 כמו כן הוא קרא להם להישמע לנשיא המודח מחמד מורסי ולעזור לו לשוב לכס השלטון.

לטענת הגורמים המצרים, פעילות ההסתה של השיח' קרדאווי נתמכה גם על ידי העיתונות האיראנית שלקראת אירועי ה-25 בינואר טענה כי עליית המשטר הנוכחי במצרים הינה "הפיכה" וכי ממשלת מצרים מבצעת  "טבח במפגינים שיצאו לרחובות". היא גם ניפחה את מספרי הנפגעים בקרב המפגינים.

 

 

רשת "אלג'זירה ממשיכה במתקפה על מצרים

 

גורמים מצרים טוענים כי למרות שרשת "אלג'זירה" המשדרת מדוחא, ביטלה את שידורי הערוץ המיוחד "מצר ישיר" שהסית נגד שלטון א-סיסי ותמך בתנועת "האחים המוסלמים", בפועל לא השתנה השיח התקשורתי והמתקפות על מצרים  בשידורי הרשת נמשכות.

 לטענתם, הערוץ הפועל כעת הנקרא " אל-ג'זירה עאמה (הכללי-בערבית) נוקט באותו הסגנון של הערוץ שבוטל, הוא מכפיש את מצרים ומסקר בהרחבה את פעילות תנועת "האחים המוסלמים".

 

 

פעילות "האחים המוסלמים" מארה"ב ואירופה נגד מצרים

 

העיתון המצרי "אליום אלסאבע" מסר ב21 בינואר כי תנועת "האחים המוסלמים" ארגנה פעילות בארה"ב ומספר מדינות באירופה נגד השלטון המצרי הנוכחי באמצעות גוף הנקרא "האיחוד העולמי של המצריים בחוץ לארץ " בהנהגת "האחים המוסלמים" בלונדון.

לטענת העיתון, הגוף הזה ארגן פעילות הסתה בעצרות וכנסים שהתקיימו לקראת ה-25 בינואר בניו ג'רזי שבארה"ב ובדיסילדורף שבגרמניה.

 

 

מצרים מודאגת מפעילות תנועת "האחים המוסלמים " שהוכיחה בימים האחרונים כי ביכולתה לשלהב את היצרים ברחוב המצרי, לנקוט באלימות ולערער את היציבות במצרים.

 במקביל היא פועלת באין מפריע מדוחא כדי להסית נגד השלטון המצרי מבלי ששלטונות קטאר פועלים להפסיק את התופעה.

נראה כי מצרים ממתינה להתייצבות המצב בסעודיה לאחר מותו של המלך עבדאללה בן עבד אלעזיז  ואז תפנה לסעודיה כדי שתפעיל את השפעתה על קטאר כדי לנטרל את גורמי המשבר.

 סעודיה מייחסת חשיבות רבה לפיוס בין קטאר למצרים והשקיעה בחודשים האחרונים מאמץ דיפלומטי ניכר כדי להביא לפיוס בין שתי המדינות.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר