יום חמישי, 29 בינואר 2015

מאזן ההרתעה


ארגון חזבאללה מתרברב כי הצליח ליצור מאזן הרתעה מול ישראל והיא תהסס לפני שתצא לפעולות נגד "ציר הרשע" מחשש לתגובתו.
 העיתונות הלבנונית טוענת כי חזבאללה הצליח להטעות את המודיעין הישראלי והשתמש במערכת נשק חדשה בפיגוע נגד חיילי צה"ל.
 
 
 

מקורות לבנונים מצטטים גורמים בארגון חזבאללה כי המסר העיקרי של הפיגוע בשיירת צה"ל שגרם את מותם של שני חיילים ופציעה של שבעה נוספים הוא שישראל לא הצליחה לשנות את כללי המשחק בזירה הסורית והלבנונית וכי היא צריכה לדעת שמעתה ואילך, כל פגיעה בציר איראן-סוריה חזבאללה, תזכה לתגובה המתאימה.

פרשנים לבנונים טוענים כי חזבאללה הצליח ליצור מאזן הרתעה, ישראל תצטרך לחשוב פעמיים אם להמשיך ולתקוף שיירות המובילות נשק מסוריה לחזבאללה בלבנון כפי שעשתה שמונה פעמים רצופות בעבר.

 על דבר אחד לא ניתן לחלוק, פיגוע הנקם של חזבאללה תוכנן היטב ובדקדקנות. חזבאללה בחר שיירה של צה"ל, אסף עליה מודיעין מדויק ותקף אותה בטילי נ"ט בנקודה רגישה. התוקפים הצליחו להימלט ללא כל פגע.

 הערכת המצב שלו הייתה נכונה, נראה כי ישראל הכילה את הפיגוע ולא יצאה לפעולת נגד רחבה שעלולה הייתה לגרור את לבנון למלחמה.

 

 

הפיגוע בחיילי צה"ל

 

תגובת חזבאללה לתקיפת השיירה שלו בקוניטרה הייתה מהירה. העיתונות הלבנונית מסרה כי מדובר בפיגוע שתוכנן לפני זמן רב והיה בבחינת "תכנית מגירה" שנשלפה ברגע המתאים.

הדברים מעידים כי לחזבאללה יש תכניות מבצעיות ותכנונים מוכנים לפיגועים, מה שנשאר הוא רק לבחור את העיתוי לביצוע.

 

הטעיית כוחות צה"ל-על פי העיתונות הלבנונית חזבאללה הצליח לבצע את הפיגוע למרות רמת הכוננות הגבוהה והערנות של כוחות הביטחון של ישראל באזור הצפון, הצלחתו נבעה מכך שהעביר התראות כוזבות לכוחות צה"ל בשטח באמצעות שידורים ברשתות קשר שלהן מאזין המודיעין הישראלי. כמו כן הוא הצליח ליצור בשטח "מצגי שווא", ניסיונות חדירה כביכול לשטח ישראל והסיט את תשומת הלב ממקום הפיגוע המתוכנן.

 

שימוש בנשק חדש ואיכותי-על פי העיתונות הלבנונית חזבאללה השתמש לראשונה בפיגוע נגד חיילי צה"ל במערכת שיגור רוסית מתקדמת לשיגור טילי נ.ט מסוג "קורנט" מדור שלישי או רביעי. מדובר בנשק איכותי שניתן לשגרו ממרחק של 150 מטר ועד עשרה קילומטר באופן שהמפעילים שלה לא יחשפו  לאויב. מדובר במערכת המסוגלת לשגר כמה טילים במקביל לעבר כמה מטרות והמתבייתים על המטרות באמצעות קרן לייזר. לטילי ה"קורנט" האלה יש יכולת לחדור שריון בעובי 13 סנטימטר וקשה לשבש את המערכת באמצעים אלקטרוניים.

 ניתן להשתמש במערכת ממרחק בטוח גם נגד מסוקים ומזל"טים.

 

 

הודעה מספר 1

לאחר הפיגוע בחיילי צה"ל פרסם ארגון חזבאללה הודעת נטילת אחריות שאותה כינה במילים "הודעה מספר 1" רמז כביכול על סדרת פיגועים הצפויה בהמשך.

 עיתון "אל-ג'ומהוריה" הלבנוני דיווח ב29 בינואר כי מדובר בלוחמה פסיכולוגית נגד ישראל.

 

 

יצירת מאזן ההרתעה או מאזן האימה שהחזבאללה טוען כי הצליח להשיג אותו באמצעות הפיגוע בחיילי צה"ל, תעמוד למבחן בתקופה הקרובה. ייתכן שישראל תצטרך להמשיך לפעול בצורה מתוחכמת יותר נגד חזבאללה ללא "טביעות אצבעות".

 ארגוני הטרור הפלסטינים שיבחו את חזבאללה על הפיגוע בחיילי צה"ל ונראה שהפיגוע הזה ייתן להם רוח גבית, במיוחד לתנועת חמאס ברצועת עזה שהחזבאללה הכשיר ואימן את פעיליה בבניית טילים, מנהרות והפעלת מזל"טים.

 שאלה נוספת היא כיצד השפיעו האירועים האחרונים על מעמדה של איראן,

 בחזבאללה טוענים כי הפיגוע בחיילי צה"ל חיזק את מעמדה וכמה מדינות במערב החלו לחזר אחריה כדי שתרסן את החזבאללה מחשש למלחמה כוללת באזור.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר