יום רביעי, 28 בינואר 2015

תגובה חלקית


חזבאללה הצליח לבצע פיגוע נקמה על חיסולו של ג'האד מורנייה והוא אינו מוכן לוותר על התוכנית האיראנית לפתוח חזית נוספת נגד ישראל ברמת הגולן.
מחנה ה "14 במרץ" בלבנון המתנגד לחזבאללה חושש כי הוא מוליך את המדינה למלחמה הרת אסון וקורא לו לחדול ממעשיו.
הפיגוע הקטלני שעשתה חוליית "חללי קוניטרה"  של ארגון חזבאללה נגד שיירה של צה"ל באזור הר דוב ושגרמה למותם של שני חיילי צה"ל ופציעתם של שבעה נוספים, הינה, למרבה הצער, רק חלק מתגובת חזבאללה לפגיעה בשיירת החזבאללה באיזור קוניטרה לפני עשרה ימים ומותם של בכירים בארגון בהם ג'האד מורנייה והגנרל האיראני מחמד עלי אללה דאדי.

 מדובר בתגובה חלקית, תעיד על כך הודעת נטילת האחריות של חזבאללה על הפיגוע שכונתה בשם "הודעה מספר אחת".

 מבחינת חזבאללה מדובר בהצלחה גדולה, מנהיג הארגון חסן נצראללה אמור לנאום ביום שישי הקרוב בעצרת לזכרם של ההרוגים בשיירה באזור קוניטרה והוא יוכל להודיע בגאווה כי נקם את מותם.

 ערוץ "אלמנאר" של חזבאללה משבח את מבצעי הפיגוע על הצלחתם ועל העובדה שחזרו ממנו ללא פגע.

 הוא מבליט את מה שהוא מכנה "הכישלון המודיעיני והמבצעי של ישראל" שלמרות מצב הכוננות שהכריזה עליו בשבוע האחרון באזור הצפון, היא לא הצליחה למנוע את פעולת הנקם של חזבאללה.

מחילופי המסרים בין ישראל לחזבאללה באמצעות האו"ם עולה כי בשלב הזה חזבאללה השיג את הנקמה שרצה וכי אם ישראל תכיל את הפיגוע ולא תגיב עליו באופן חריג הוא מוכן לעצור כרגע את ההסלמה.

 לכאורה מצב של תיקו.

אולם אין מדובר בסוף פסוק, גם אם תושג רגיעה זמנית בצפון, התוכנית האיראנית, שחזבאללה הוא קבלן הביצוע שלה, היא להרחיב את קו החזית מול ישראל מלבנון אל רמת הגולן בגבול הסורי ולהקים בסיסי טרור ברמת הגולן שמהם ניתן לתקוף את ישראל.

 חזבאללה טוען עכשיו שהשיקולים שהנחו את ישראל לתקוף את שיירתו באזור קוניטרה היו מוטעים, כמו למשל ההנחות שלה שמעורבותו של חזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה מגבילה את תגובתו, היחלשותו של משטר אסד והמשא ומתן של איראן על המעצמות בנושא הגרעין שאיראן מעוניינת להשלימו בהסכם בהקדם ולכן לא תאפשר התדרדרות ביטחונית באזור.

 האסטרטגיה של חזבאללה בהנחיה איראנית ברורה, להביא בסופו של דבר למצב שישראל תאלץ להתמודד, בו זמנית, בכמה חזיתות: דרום לבנון, רמת הגולן, רצועת עזה ואינתיפאדה בגדה המערבית.

 בתוך לבנון יש התנגדות גדולה להסלמה שעלולה להחזיר את הטראומה שהיא חוותה במלחמת לבנון השנייה ב 2006.

 במחנה ה"14 במרץ" המורכב מסונים ונוצרים והמתנגד לחזבאללה מכנים את הפיגוע הנקם של חזבאללה במילים "הרפתקה לא אחראית, הפרת החלטה 1701 של האו"ם ופעולה הנוגדת את הקונסנזוס הלבנוני".

 לטענתם, ההחלטה על שלום או מלחמה צריכה להיות של ממשלת לבנון המייצגת את כל אזרחי המדינה וכי חזבאללה מציב את לבנון פעם נוספת בפני אופציה בלתי אפשרית של אנדרלמוסיה ביטחונית לאחר שש שנים של שקט.

 ארגון חזבאללה לא מתרגש מהביקורת הזו, בשלב הזה הוא השיג את פיגוע הנקמה שרצה ואין שום סימנים שבכוונתו לעצור או להשהות את התוכנית האיראנית להקמת בסיסי טרור ברמת הגולן למרות האזהרות שקיבל מישראל דרך האו"ם.

 השקט היחסי החל ממחר, אם אכן יושג, יהיה זמני בלבד עד לפעם הבאה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר