יום שלישי, 27 בינואר 2015

שתיקתו של השיח' חסן נצראללה


מנהיג חזבאללה השיח' נצראללה נמנע עד כה מלהגיב על תקיפת שיירת הארגון וחיסולו של ג'האד מורנייה.
 חזבאללה במבוכה מהחיסול המפתיע ותגובתו תעוצב בהתאם לשורה של אינטרסים אזוריים כדי לשמור על מעמדו.
 
 
 גורמים בחזבאללה מבטיחים כבר כמה ימים לגורמי תקשורת בלבנון, כי מנהיג הארגון, השיח' חסן נצראללה ינאם בקרוב ובנאומו יתייחס לתקיפה על שיירת חזבאאלה ברמת הגולן, המיוחסת לישראל, שבה נהרגו ג'האד מורנייה והגנרל האיראני מחמד עלי אללה דאדי .

יותר משבוע חלף מאז התקיפה שהכתה בהלם את חזבאללה וקולו של השיח' נצראללה אינו נשמע, השאלה היא מדוע?

 

נראה כי השיח' נצראללה ממתין שהתמונה תתבהר, נצראללה הפיק לקחים ממלחמת לבנון השניה ואיננו רוצה להיחפז בתהליך קבלת ההחלטות שלו ולהפריח איומים שאין להם כיסוי ובכך לאבד את אמינותו בפני קהל תומכיו בלבנון ובעולם הערבי.

 הגורמים העיקריים המשפיעים על שתיקתו של נצראללה הם:

 

המצב הפנימי בלבנון- נצראללה איננו רוצה לגרור את לבנון למרחץ דמים כפי שעשה במלחמת לבנון השנייה, ארגון חזבאלללה נמצא בתהליך של דיאלוג מתקדם עם סיעת "אלמוסתקבל" והוא אינו רוצה לפגוע בו.

לאחר תקיפת שיירת חזבאללה ברמת הגולן קיבל השיח' נצראללה פניות מאישים לבנונים לגלות איפוק ולא לצאת להרפתקה בלתי שקולה שתביא אסון על לבנון.

 הציבור הלבנוני מגנה את תקיפת השיירה בראשותו של ג'האד מורנייה אך איננו מוכן לשלם את המחיר של עימות צבאי כואב עם ישראל.

טראומת מלחמת לבנון השנייה צרובה בו היטב והוא תומך בתגובה צבאית ברמת הגולן או בחוץ לארץ, או לחלופין שאיראן שאיבדה קצין בכיר בתקיפה, היא שתנקום בישראל.

נביה ברי, יו"ר בית הנבחרים אמר כי "ישראל עשתה טעות אסטרטגית גדולה והציבה את איראן בקו המגע עמה".

 

המו"מ של איראן עם המערב בנושא הגרעין-איראן נמצאת במשא ומתן מתקדם עם המערב בנושא הגרעין שהינו מוצלח מבחינתה, התלקחות צבאית בין חזבאללה לישראל בעת הזו עלולה לחבל בהמשך המשא ומתן, דבר שיפגע באינטרסים האיראניים.

 בנוסף לכך, השיח' נצראללה חייב להתחשב בעמדה של איראן לגבי אופי הנקמה בישראל שכן איראן איבדה קצין בכיר בתקיפת השיירה והבטיחה נקמה כואבת. סביר להניח שכל תגובה של חזבאללה תתואם עם איראן.

 

המצב בסוריה-ארגון חזבאללה נלחם לצדו של הצבא הסורי במורדים והוא מעורב בלחימה עד צוואר, בקרבות הקשים עד עכשיו איבד חזבאללה מאות לוחמים והוא עסוק מידי יום בניהול הקרבות והזרמת כוחות לאזורי לחימה בעיתיים בסוריה. במצב כזה הוא איננו יכול להסתבך בפתיחת חזית נוספת מול ישראל.

 

העמדה הישראלית- ישראל העבירה מסרים דרך גורמים שונים לחזבאללה כי איננה מעוניינת בעימות צבאי עמו וכי אם הוא יפתח בעימות כזה תגובתה תהייה חזקה ומכאיבה.

 במקביל עשתה ישראל בגלוי הכנות צבאיות בגבול סוריה ולבנון למקרה של מתקפה מצד חזבאללה.

המסר הישראלי נקלט היטב אצל השיח' נצראללה.

הוא מאמין לעמדה הישראלית הזו ומעריך שגם ישראל איננה רוצה בעימות נרחב עם חזבאללה.

 

התסכול האישי של נצראללה- השיח' נצראללה הופתע מאירוע תקיפת השיירה בראשותו של ג'האד מורנייה שבא 72 שעות לאחר שהבטיח בראיון לערוץ הטלוויזיה "אלמיאדין" את כיבוש הגליל ואף מעבר לכך.

 בינתיים מסתפק השיח' נצראללה בלוחמה פסיכולוגית נגד ישראל.

ערוץ "אלמנאר", ערוץ הטלוויזיה של חזבאללה, משדר מסרים כי "הישות הציונית חייה במצב של היסטריה וציפייה לתגובה של ההתנגדות השומרת על שתיקה רועמת".

 

 

נראה כי בשלב הזה האינטרס של השיח' נצראללה הוא לשמור על שתיקה ועמימות ולא לחשוף את כוונותיו בכל הקשור לאופי ועיתוי התגובה של חזבאללה על תקיפת השיירה ברמת הגולן.

 אולם שתיקתו איננה יכולה להימשך זמן רב מכיוון שתומכיו מצפים לתגובת חזבאללה או לפחות להתייחסותו שלו על מה שקרה.

 ניתן להעריך כי תגובת חזבאללה לא תהיה מהירה, היא תהיה מדודה אך תשאף להיות בעלת מסר אסטרטגי לישראל כי חזבאללה לא יאפשר לישראל לקבוע כללי משחק חדשים בעימות ביניהם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר