יום שני, 26 בינואר 2015

תנועת חמאס מתקרבת מחדש ל "ציר הרשע"


מחמד דף ומחמוד א-זהאר מובילים את חמאס להתקרב מחדש לחזבאללה ואיראן בעקבות חיסולו של ג'האד מורנייה.
פרשנים בעולם הערבי מעריכים כי חמאס עלולה לבצע בשיתוף עם חזבאללה פיגוע נקם כדי לציין הזדהות עם מטרותיה.

עיני העולם הערבי נשואות עתה אל מנהיג חזבאללה השיח' חסן נצראללה לראות כיצד יגיב על חיסולם של ג'האד מורנייה והגנרל האיראני מחמד עלי אללה דאדי בתקיפת שיירה של הארגון ברמת הגולן לפני שבוע והמיוחסת לישראל.

 אולם נראה שמי שיותר מכל ממתין לתגובה זו היא הנהגת תנועת חמאס ברצועת עזה המחשיבה את עצמה כתנועת "התנגדות" בדומה לחזבאללה וחלק מ"ציר הרשע" איראן-סוריה חזבאללה.

 תנועת חמאס אימצה גם את שיטות חזבאללה בכל הקשור לבניית מנהרות, הפעלת מערכת קשר קרקעית והפעלת מזל"טים.

 בתנועת חמאס מעריכים שהתגובה של חזבאללה בוא תבוא וכי תקיפת השיירה היא תוצאה של טיפול לא נכון בישראל לאחר זו תקפה שיירות נשק בסוריה שהיה מיועד לחזבאללה בלבנון.

 ראפת מרה, האחראי הפוליטי של תנועת חמאס בביירות אמר בראיון לביטאון חמאס "אלרסאלה" ב22 בינואר: " העדר התגובה הוא אשר עודד את הכיבוש הישראלי להמשיך בתוקפנות שלו כלפי לבנון וסוריה במיוחד לאור העדר עמדה חזקה ההולמת את התוקפנות והיקף המטרות שלו ".
 

 

ההתקרבות המחודשת של חמאס לחזבאללה

 

הקשר בין תנועת חמאס לארגון חזבאללה ואיראן בשלוש השנים האחרונות היה פושר בגלל עמדות חמאס בעניין מלחמת האזרחים בסוריה וראש הלשכה המדינית שלה, ח'אלד משעל עזב את דמשק ועבר להתגורר בדוחא שבקטאר ב12 פברואר 2012.

אולם ארגון חזבאללה לא ניתק את הקשר עם תנועת חמאס ואפשר לנציג שלה להישאר במשרדו בשכונת אל דאחיה בביירות.

 מיד לאחר תקיפת השיירה של חזבאללה באזור קוניטרה ברמת הגולן שיגר מחמד דף, "המפקד העליון" של הזרוע הצבאית של חמאס, איגרת תנחומים אל הנהגת חזבאללה.

מחמד דף כתב לשיח' חסן נצראללה את הדברים הבאים:

" על כוחות ההתנגדות להתאחד יחדיו, בפרויקט אחד מול תכנית הכניעה של האויב הציוני ועוזריו, האויב האמיתי של האומה (האסלאמית) הוא האויב הציוני ואליו יש להפנות את הרובים".

 גם אסמעיל הניה, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס שלח איגרת תנחומים לשיח' נצראללה.

 

 העובדה שמחמד דף ואיסמעיל הניה הם ששיגרו את התנחומים לחזבאללה ולא יו"ר הלשכה המדינית ח'אלד משעל, מעידה על הפיצול בהנהגת חמאס ביחס לסוריה, לחזבאללה ולאיראן, דבר שמעכב גם את ביקורו הצפוי של ח'אלד משעל בטהרן.

 ביטוי לכך ניתן לראות באירוע ברצועת עזה לציון יום הקמת חמאס בחודש שעבר, כאשר "אבו עוביידה", הדובר של הזרוע הצבאית של חמאס שיבח את איראן על הסיוע הכספי והסיוע בנשק שנתנה לתנועה.

 מי שמוביל את הקו התומך בהידוק הקשר עם חזבאללה ואיראן, לאחר יחסים  פושרים במשך שלוש השנים האחרונות, הם הזרוע הצבאית של התנועה בראשות מחמד דף וד"ר מחמוד א-זהאר חבר הלשכה המדינית של חמאס.

 לכן יש חשיבות רבה למכתב התנחומים של מחמד דף שנשלח לשיח' נצראללה ופרשנים בעולם הערבי רואים בכך קו חדש של תנועת חמאס שאותו מכתיבים מחמד דף ומחמוד א-זהאר להנהגת התנועה, קו של התקרבות מחודשת לחזבאללה ואיראן בניגוד לעמדתו של ח'אלד משעל.

 לדעת פרשנים אלה, לאור הנאמר במכתבו של מחמד דף, לא מן הנמנע שתנועת חמאס תבצע פיגוע נקם בישראל בו זמנית עם ארגון חזבאללה כדי להדגיש את הזדהותה עמו וחזרת היחסים ביניהם למסלולם.

 

 

ביטוי לחילוקי הדעות בהנהגת חמאס בקשר לקשר עם סוריה ואיראן ניתן למצוא בכינוס שהתקיים לפני כמה ימים ברצועת עזה של חברי הלשכה המדינית של תנועת חמאס וחברי מועצת השורא המצומצמת, הפגישה התקיימה על פי בקשתו של ד"ר מחמוד א-זהאר שביקש לדון ביחסי התנועה עם מחמד דחלאן.

 

עיתון "אל-קודס" המזרח ירושלמי דיווח ב22 בינואר כי מחמוד א-זהאר מתח ביקורת על עמדת התנועה בקשר למצב הפנימי בסוריה ואמר כי אסור לחמאס להתערב במה שקורה שם  וכי אל לה לתמוך בתנועות הג'יהאדיסטיות, הוא ביקש לאסור על בכירי חמאס לדבר על הנושא באמצעי התקשורת ודרש " לשפר את הקשר בין תנועת חמאס עם כל גורמי הציר " (איראן-חזבאללה-סוריה). בעמדתו תמך גם אסמעיל הניה.

 

 

השלכות עימות אפשרי בין ישראל וחזבאללה על תנועת חמאס

 

כאמור, ההערכות בתנועת חמאס הן שארגון חזבאללה יגיב על תקיפת שיירתו ברמת הגולן.

 בתנועת חמאס סבורים כי פתיחת חזית בין ישראל לארגון חזבאללה מצמצמת את האפשרות לעימות בזמן הנוכחי בין ישראל לתנועת חמאס שכן יקשה על ישראל להתמודד בשתי חזיתות בעת ובעונה אחת.

 מקורות בחמאס טוענים כי פתיחת חזית בין ישראל לחזבאללה תאפשר לחמאס לשקם את כוח הטילים שלו שבו השתמשה בשלוש מערכות צבאיות מול ישראל בשנים האחרונות.

 עם זאת אי אפשר לשלול , על פי אותם מקורות, תגובה מרצועת עזה במקרה של עימות צבאי בין ישראל לחזבאללה זאת מכיוון שכמה ארגונים פלסטינים פרסמו גילויי דעת וגינויים בעלי קו אחד ש "תומך בחזבאללה בעימות שלו עם אויב האומה המרכזי-האויב הציוני".

 

ההערכה בקרב גורמים בתנועת חמאס היא כי תקיפת השיירה של חזבאללה ברמת הגולן נועדה לפגוע במשא ומתן שמנהלת איראן עם מדינות המערב בנושא הגרעין. בכל מקרה, גם אם הדבר לא יתפתח לעימות צבאי בין חזבאלה לישראל תרוויח תנועת חמאס מהמצב שנוצר ויחסיה עם "ציר הרשע" יתהדקו בעקבות התנהלותה האחרונה, והדבר ישרת אותה בעתיד בעימות שלה עם ישראל.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר