יום ראשון, 25 בינואר 2015

חיסול ג'האד מורנייה-ההיבט המודיעיני


ארגון חזבאללה מנסה לייחס את האחריות לכישלון שלו בהגנת השיירה בראשותו של ג'האד מורנייה למחדל של הגנרל האיראני מחמד עלי אללה דאדי.
בחזבאללה יש מבוכה גדולה נוכח ההצלחות של המודיעין הישראלי.
העיתון הלבנוני "אלג'ומהוריה" חשף ב 24 בינואר מפי מקורות דיפלומטיים יודעי דבר כי מהחקירה שערך ארגון חזבאללה באירוע תקיפת השיירה שלו ברמת הגולן המיוחסת לישראל עולה כי הגנרל האיראני מחמד עלי אללה דאדי שהיה בשיירה, נשא עמו טלפון סלולארי פתוח בכל הזמן שנע  מאזור דמשק כדי לפגוש את ג'האד מורנייה וחבריו לסיור באזור "מזרעת אלאמל" ברמת הגולן כדי להתחיל בהקמת חדר מבצעים משותף שינוהל על ידי קצינים איראנים, סורים ואנשי חזבאללה .

 את הפעולות נגד ישראל אמורות היו לבצע "יחידות ההגנה העממית" שנועד להן תפקיד חשוב במילוי הפערים שהצבא הסורי לא יכול למלא באזור.

 נראה, כי לפרסום הידיעה הזו היו שתי מטרות. הראשונה, להדוף את הטענה שהתפרסמה בסוכנות הידיעות "רוייטרס" כי ישראל לא ידעה על הימצאותו של הגנרל האיראני בשיירה שהותקפה והשנייה, להטיל את האחריות על הצלחת הפעולה הישראלית על איראן ולא על ארגון חזבאללה.

בארגון חזבאללה שוררת מבוכה גדולה מההצלחה המודיעינית הגדולה של ישראל שהצליחה לחדור עמוק מאוד לשורות הארגון דווקא לאחר שהשיח' נאצראללה התפאר באחרונה כי החזבאללה הצליח לחשוף סוכן ישראלי בשורות ארגונו שעבד בתחום הביטחון. על פי מקורות אחרים בלבנון מדובר דווקא בגורם בכיר בחזבאללה שבזכות גיוסו למוסד הישראלי, הצליחה ישראל למנוע ביצוע של כמה פיגועים בחוץ לארץ נגד מטרות יהודיות וישראליות שתכנן ארגון חזבאללה בשנים האחרונות בנקמה על חיסולו של עימאד מורנייה.

 בפרסום בעיתון "אלג'ומהוריה" בסוף השבוע נטען גם כי המודיעין הישראלי הצליח להאזין לטלפונים של הקצינים האיראניים ושל בכירים בממשלה הסורית דבר שהביא להצלחות בעבר וכי המעקב אחרי הרשת האלחוטית על ידי המודיעין הישראלי, הוא שהביא לכך שישראל ידעה את תנועותיהם של אנשים מסוימים.

 האם בכך שוב ניסה חזבאללה לנקות את  עצמו מהאחריות להצלחה המודיעינית של ישראל בתקיפת שיירות נשק שאמורות היו להעביר נשק לחזבאללה משטח סוריה ללבנון?

 הטלת האחריות על איראן וסוריה למחדלים המודיעיניים שהביאו להצלחות ישראליות בתקיפת מטרות שונות בסוריה מצטרפת לניסיון נוסף של חזבאללה להגן על עצמו בפני קהל תומכיו בלבנון לאחר שנחשף במערומיו מבחינה מודיעינית בעקבות תקיפת השיירה בראשותו של ג'האד מורנייה באזור קוניטרה ברמת הגולן.

קודם לפרסום ב "אלג'ומהוריה" טענו גורמים בחזבאללה כי ארגוני האופוזיציה הסורית הפועלים ברמת הגולן ובראשם ארגון "ג'בהת אלנוצרה" הם שהעבירו את המידע לישראל על תנועת השיירה בראשותו של ג'האד מורניייה.

 הפרסום ב "אלג'ומהוריה" ניסה גם להפחית בחשיבותו של הגנרל האיראני שחוסל בתקיפה, בידיעה נאמר כי הגנרל לא היה קצין מהשורה הראשונה אך הייתה מוטלת עליו המשימה לתאם ולפקח על העמדות הקדמיות ולייעץ מבחינה צבאית וטכנית בקווי התצפית הקדמיים בכמה חזיתות.

 ייתכן שכל הטענות של חזבאללה הן נכונות אולם כל בר סמכא בענייני מודיעין יודע שהאזנה לטלפון של הגנרל האיראני בלבד לא הייתה מספיקה כדי להביא לתקיפה המוצלחת של השיירה בראשותו של ג'האד מורנייה.

פעולה צבאית בהיקף כזה מחייבת תכנון מוקדם והתבססות על כמה מקורות מודיעין מסוגים שונים כמו מודיעין חזותי ויומינט בנוסף על מקורות האזנה.

ביצוע החיסול עצמו מחייב מודיעין רצוף ומעקב בזמן אמיתי ורק מערכת מודיעין מיומנת היודעת לעשות אינטגרציה מהירה ומדויקת של כל מקורות המודיעין ולתרגמן למטרות מדויקות שניתנו לטייסי המסוקים היא שיכולה הייתה להביא להצלחת התקיפה כפי שהיה במקרה הזה.

 מבלי להתייחס כרגע להשלכות המדיניות והביטחוניות של פעולת החיסול אין ספק שמבחינה מודיעינית ומבצעית גרידא מדובר במבצע מוצלח.

 ברור לכל שיוקרתו של ארגון חזבאללה נפגעה כתוצאה מהצלחת ההתקפה על השיירה שלו וחשיפת תוכניותיו להקים בסיס תקיפה נגד ישראל ברמת הגולן. סביר להניח שהוא הנחה את אנשיו לנקוט ביתר זהירות ולהקפיד על רמת ביטחון שדה גבוהה.

 אולם השיח' נצראללה יודע היטב שמבחינה מודיעינית לא ניתן לחסום באופן הרמטי זליגת מידע מודיעיני לישראל, מדובר ב"קרב מוחות", ניתוח נכון של החומר הגולמי המודיעיני וגם בצורך ביתרונות טכנולוגיים הנדרשים להשגת המידע המודיעיני. במקרה הזה ישראל הצליחה במשימתה אם כי אין בכך ערובה לעתיד.

ארגון חזבאללה ינקוט מעתה משנה זהירות ועל המודיעין הישראלי תהייה מוטלת החובה להתחכם לו ולהשיג את המידע המודיעיני הדרוש מתחת לאפו.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר