יום שישי, 23 בינואר 2015

מחמד דחלאן מנסה לשדרג את מעמדו במסגרת קרב הירושה על תפקיד יו"ר הרש"פ


מחמד דחלאן מנסה להפוך לגורם פוליטי רלוונטי בסיוען של מצרים ותנועת חמאס.
משימתו היא להביא לפרישתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ולמנות לו מחליף זמני עד לקיום בחירות בשטחים.
 
 

 

בשבועות האחרונים גברה מעורבותו של מחמד דחלאן בנעשה ברצועת עזה, נראה כי הוא מנסה להשתמש במצב הקשה ברצועה בעקבות מבצע "צוק איתן", כדי להפוך שוב לגורם פוליטי פעיל ורלבנטי, ורואה את עצמו כיורשו הפוטנציאלי של אויבו המר, מחמוד עבאס, בתפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית.

מחמד דחלאן גורש משורות תנועת הפת"ח והואשם בשחיתות, כמו כן הואשם דחלאן בהאשמות כבדות של מעורבות בחיסולם של דמויות פלסטיניות בכירות.

 מחמוד עבאס האשים אישית את מחמד דחלאן כי היה לו חלק במותו של יאסר ערפאת, הוא עשה זאת באופן פומבי במרץ 2014 בישיבה של המועצה המהפכנית של הפת"ח והדברים שודרו בטלוויזיה הפלסטינית.

 

 דחלאן מנסה כעת לשחק תפקיד מדיני תוך שהוא משתמש בקשריו האישיים והאזוריים כדי לחזק את מעמדו והפופולאריות שלו, בשלב הראשון בקרב תושבי רצועת עזה.

 

 

סיוע לתושבי רצועת עזה

 

 במסגרת הזו, נועד מחמד דחלאן לפני כשבועיים , עם נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי ושכנע אותו לפתוח את מעבר רפיח לכמה ימים כדי לאפשר את כניסתם של חולים וסטודנטים פלסטינים לרצועה כמחווה של רצון טוב.

שלטונות מצרים סגרו את המעבר בעקבות מעורבות תנועת חמאס בפיגוע שעשה ארגון "אנצאר בית אלמקדס" ב22 באוקטובר 2014 נגד צבא מצרים שבמהלכו נהרגו 33 חיילים מצרים.

 נשיא מצרים א-סיסי נועד עם דחלאן כמה ימים לפני שנועד עם מחמוד עבאס בקהיר, ואף אפשר לדחלאן לקבל את הקרדיט ולהודיע על כך באמצעי התקשורת.

 

 פעילות נוספת שעושה דחלאן בתוך הרצועה קשורה לסיוע כספי לתושבים נזקקים, הוא הקים ביחד עם תנועת חמאס ופלגים נוספים את "ועדת העזרה ההדדית" המחלקת כספים למשפחות ההרוגים והנפגעים במהלך מבצע "צוק איתן".

 את הכספים שמחלק דחלאן הוא קיבל ממדינות המפרץ.

 לפני כשבועיים שיגר מחמד דחלאן את רעייתו, ד"ר ג'לילה דחלאן לרצועה ומאז היא עוסקת בפעילות אינטנסיבית, בהסכמת תנועת חמאס, של צדקה וחלוקת כספים לנזקקים.

 

מדוע מצרים ותנועת חמאס משתפות פעולה עם מחמד דחלאן?

 

הערכת המצב של מצרים ושל תנועת חמאס היא כי מחמוד עבאס עומד לסיים בקרוב את תפקידו כיושב ראש הרש"פ שאותו הוא ממלא מאז שנת 2004 לאחר מותו של יאסר ערפאת.

 למחמוד עבאס יש קשיים בזירה הפלסטינית הפנימית דבר שמאפשר דריסת רגל למחמד דחלאן.

בצמרת הרשות הפלסטינית יש התמרמרות של כמה בכירים ,כמו יאסר עבד רבו מזכיר הועד הפועל של אש"פ, מאופן קבלת ההחלטות והאופן שבו פועל מחמוד עבאס בתחום המדיני ובכל הקשור לרצועת עזה ותהליך הפיוס עם תנועת חמאס.

 מצרים נוטה לתמוך במחמד דחלאן בשל האהדה הרבה שיש לו בקרב תושבי הרצועה ומכיוון שיש לה אינטרסים מול תנועת חמאס ברצועה שחברה לארגון "אנצאר בית אלמקדס" ופוגעת בביטחון הלאומי המצרי.

בין מחמד דחלאן לתנועת חמאס יש כרגע "זהות אינטרסים" וזו סיבת ההתקרבות ביניהם.

 חמאס נמצאת במצב מדיני קשה, תהליך הפיוס עם תנועת פת"ח  תקוע והיא משתפת פעולה עם דחלאן למרות המחלוקות הפוליטיות ביניהן מכיוון שהיא מעריכה כי הוא החל לשמוט את השטיח מתחת לרגליו של מחמוד עבאס באמצעות גורמים בכירים ברש"פ שמתכוננים כבר לשלב הבא של מערכת פוליטית חדשה לאחר שמחמוד עבאס יפרוש מתפקידו.

 בכירים פלסטינים מעריכים כי מחמד דחלאן החל בהקמת ציר שיתוף פעולה עם אישים בכירים ברש"פ ועם דמויות אזוריות (במצרים ובמפרץ) ובינלאומיות שיתמוך ביורש זמני למחמוד עבאס עד לקיום בחירות לנשיאות בשטחים.

 בהקשר הזה הוזכר שמו של ד"ר סלאם פיאד ידידו האישי של מחמד דחלאן והמקובל על ארצות הברית, מצרים וישראל.

 

הוויכוח הפנימי בתוך חמאס בקשר לדחלאן

 

בתנועת חמאס מודעים לזעם הפנימי בתוך התנועה על

 ההתקרבות למחמד דחלאן ושיתוף הפעולה עמו.

 דחלאן שימש בעבר כראש ארגון המודיעין המסכל (ממ"ס) ברצועת עזה בתקופת שלטונו של יאסר ערפאת ומיוחסת לו פעילות של חיסול פעילים של חמאס וחקירה בעינויים של פעילים אחרים.

עיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי פרסם ב17 בינואר כי לפני כמה ימים הפיצה תנועת חמאס מסמך פנימי בקרב חבריה שבו היא מסבירה את הקשר עם מחמד דחלאן כדי להכיל את הזעם בתנועה.

 נראה כי יש שני מחנות בעניין הזה, האחד בראשותם של סגן יו"ר הלשכה המדינית מוסא אבו מרזוק ואסמעיל הנייה התומך בקשר עם דחלאן והשני המתנגד לו בראשות סלאח ברדוויל ויחיא מוסא.

 במזכר הפנימי שהופץ נאמר כי אין לחמאס קשר רשמי עם מחמד דחלאן וכי אמצעי התקשורת מנפחים את הנושא. תנועת חמאס אישרה כי אפשרה למחמד דחלאן לעשות פעילות צדקה למען תושבי הרצועה אך הדגישה כי לא תאפשר לו לחזור לרצועת עזה בשלב הנוכחי "עד שיתבררו כמה  פעולות הקשורות לעברו".

 בחמאס מדגישים כי בכל מקרה הזרוע הצבאית של הארגון היא שתחליט בסופו של דבר את מהות הקשר של תנועת חמאס עם מחמד דחלאן.

יש לציין כי לדחלאן יש קשר טוב עם מחמד דף, הנחשב ל"מפקד העליון" של הזרוע הצבאית, השניים ישבו ביחד באותו תא בכלא הישראלי בשנות ה-80.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר