יום שלישי, 20 בינואר 2015

ארגון חזבאללה ינקום על השפלתו בידי ישראל


כל הסימנים מעידים על כך שחזבאללה יגיב על חיסול ג'האד מורנייה והגנרל האיראני ברמת הגולן.
 התגובה תהייה מוגבלת אך סכנת העימות הנרחב  עם ישראל עדיין קיימת אם ינסה חזבאללה להתבסס ברמת הגולן ומשם לתקוף את ישראל.
 על פי התקשורת הערבית המקורבת לחזבאללה בלבנון שתי נקודות עיקריות מטרידות את צמרת הארגון בעקבות התקיפה באזור קוניטרה ברמת הגולן המיוחסת לישראל שבה חוסלו בכירים של הארגון ושל איראן.

 הראשונה, העלבון הצורב ,ההשפלה והמבוכה של מנהיג הארגון השיח' חסן  נצראללה אשר טען בראיון טלוויזיוני כי אין נוכחות צבאית של ארגונו ברמת הגולן  והעובדה שלמרות חיסולו של עמאד מורנייה ב2008 שהיה סמל הגבורה של חזבאללה לא הצליח הארגון לשמור על חייו של בנו ג'האד  ושש שנים לאחר חיסול האב חוסל גם בנו.

 הנקודה השנייה, עוצמת החדירה המודיעינית של ישראל לשורות הארגון והשגת מודיעין מדויק מאוד שאפשר את הצלחת התקיפה, כל זאת זמן קצר בלבד לאחר שהחזבאללה אישר כי חשף מרגל בכיר בשורותיו שריגל לטובת ישראל. על פי גורמים בחזבאללה מדובר במחמד שורבא שסיכל לפחות שישה פיגועים שתכנן חזבאללה נגד יעדים ישראלים בחו"ל כדי לנקום את מותו של עימאד מורנייה.
 בעקבות לכידתו פירק השיח' נצראללה את יחידה 910 של הארגון האחראית לפעולות הפיגועים בחוץ לארץ. 

 

מה תהייה התגובה של חזבאללה?

 

כל הסימנים מעידים על כך  שמדובר בנקודת מפנה, שחזבאללה יגיב על התקיפה וכי מדובר בהחלטה סופית. מאז חיסולו של עימאד מורנייה ב2008 ספג הארגון כמה מכות חזקות מישראל ובהן התקפות על שיירות אמל"ח בסוריה שיועדו עבורו.

 חזבאללה לא הגיב עד כה בעוצמה בתקיפת יעדים ישראלים באזור כמו למשל בשיגור טילים לעבר ישראל.

 מלבד הנחת מטענים באזור הר דוב הוא פעל בחו"ל, הוא הוציא לפועל את הפיגוע בבולגריה  ביולי 2012 ועשה עוד כמה ניסיונות פיגוע בחו"ל כתגובה על חיסול עימאד מורנייה.

 אולם נראה כי האירוע האחרון היה בבחינת הקש שבר את גב הגמל, כל יוקרתו של השיח' נצראללה מוטלת על הכף, עיני העולם הערבי נשואות אליו ואם לא יפעל נגד ישראל תהייה זו מכה קשה למעמדו באזור, תיפגע אמינותו והוא ייתפס כנמר של נייר.

מקורות בחזבאללה מסרו כי התגובה "תהייה בקור רוח ובעיתוי המתאים לו" וכי היא "תהייה מדודה בכך שלא תביא למלחמה כוללת אך מתוך מוכנות לתרחיש הגרוע ביותר במקרה שישראל תיחפז ותחליט להיכנס להרפתקה לא מחושבת".

 עם זו התגובה של חזבאללה תהייה מוגבלת בשל הסיבות הבאות:

 

א.החזבאללה עסוק מאוד במלחמה בסוריה ובסיוע לבשאר אסד במלחמה עם המורדים, לכן הוא מוגבל ואינו יכול להרשות לעצמו פתיחת חזית רחבה נוספת מול ישראל.

הוא צריך לקחת בחשבון את האפשרות כי ישראל תגיב בתקיפת יעדים בלבנון ואז הוא יצטרך להסביר ללבנונים מדוע הוא מגיב על תקיפה שהייתה בשטח סוריה ומסבך מחדש את לבנון במלחמה עם ישראל.

הפגיעות הקשות בלבנון בזמן מלחמת לבנון השנייה עדיין צרובות בתודעת דעת הקהל הלבנונית.

 השיח' נצראללה יצטרך לקחת בשיקוליו את המצב הפנימי בלבנון והדיאלוג שלו עם סיעת "אלמוסתקבל".

 

ב.איראן נמצאת בשלב של משא ומתן עם מדינות המערב בנושא הגרעין ובשלב הזה אין לה עניין שמלחמה נרחבת בין חזבאללה לישראל תשבש את המשא ומתן הזה. המשא ומתן אמור להתחדש בחודש הבא.

איראן נחושה לשמר את תכנית הגרעין האיראנית ולא תתמוך בצעדים שעלולים לחבל במשימה זו.
 

 

ככל הנראה מדובר בשינוי כללי המשחק שהיו נהוגים עד כה בין ישראל לחזבאללה.

 העימות ביניהם עלול להתרחב אם ינסו חזבאללה ואיראן להקים להם מאחז נוסף ברמת הגולן שישמש כבסיס יציאה לפיגועים נגד ישראל.

   

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר