יום שישי, 16 בינואר 2015

הטרור האסלאם הקיצוני-מסקנות ראשונות מגל הפיגועים בצרפת


הצלחת פעולות הטרור בצרפת מעודדת את ארגוני האסלאם הקיצוני וצפוי גל פיגועים נוסף במדינות המערב.
 יש לגבש בהקדם גישה מערכתית כוללת לתופעת הטרור האסלאמי ולטפל בה תוך שיתוף פעולה בינלאומי רחב היקף.

 

ארגוני המודיעין במדינות המערב דיווחו לממשלותיהם כי הפרסום  של הקריקטורות של הנביא מחמד במהדורה המיוחדת של העיתון "שארלי הבדו" שלשום עורר גל של זעם ושנאה בקרב העולם האסלאמי ונתפס כפרובוקציה שלוחת רסן שנועדה לפגוע ברגשות המוסלמים בשם חופש הביטוי.

 ההערכה המודיעינית היא כי צפוי גל פיגועים נוסף ומסוכן יותר של ארגון אל-קאעדה וכי האירועים האחרונים יצרו כר פורה לגיוס צעירים מוסלמים נוספים לארגון הזה.

 ארגון "אל-קאעדה בחצי האי ערב" שקיבל את האחריות לפיגוע בעיתון "שארלי הבדו" שפרסם את הקריקטורות של הנביא מחמד, הינו השלוחה המסוכנת ביותר של אל-קאעדה.

 מדובר בשלוחה המרכזית שהחליפה את ארגון האם באפגניסטאן והיא המוח המתכנן, מבצע הפיגועים, מגייס המחבלים ובוחר את המטרות בתיאום עם "המדריך העליון" שיח' אימן אלזוואהירי, יורשו של אוסאמה בן לאדן.

 השלוחה הזו ממוקמת קרוב למקום הקדוש ביותר למוסלמים, העיר מכה שבה הכעבה, והיא שולטת בצעירים מוסלמים חדורי אידיאולוגיה פנטית וניסיון צבאי רב, פרי עימותים ממושכים בעשר השנים האחרונות עם הצבא התימני.

פעיליה גם פתחו שיטות התחמקות שונות ממזלט"ים אמריקנים לאחר שמנהיג השלוחה אנוואר אל-עוולקי חוסל בירי מזל"ט כזה.

 הפעילים מצוידים בכמויות רבות של כלי נשק שהשיגו בקרבות מול צבא תימן או נשק שגנבו ממחסניו.

 המידע המודיעיני מצביע על כך שארגון אל-קאעדה התאושש בשנה וחצי האחרונות וארגן היטב את שלוחותיו: ארגון ג'בהת אלנוצרה בסוריה ובסיסים בתימן, לוב, אפריקה, מרוקו וסומליה.

עם הכוח הזה הוא יוצא למלחמה במדינות המערב.

 

האם האסלאם הרוויח מהפיגועים בצרפת?

 

א. תחושת הסיפוק הראשונית של מוסלמים קיצוניים מפעולת הנקם במערכת העיתון "שארלי הבדו" על העלבת הנביא מחמד ופגיעה ברגשות המוסלמים מתחלפת עתה לדאגה אמיתית.

 הפיגוע  לא עצר את פרסום הקריקטורות, ההיפך הוא הנכון, העיתון "שארלי הבדו" שהיה יוצא לאור ב50 אלף עותקים בלבד, הודפס השבוע במיליון עותקים ונחטף מן הדוכנים.

 עשרות מגזינים וכתבי עת מכל העולם מתחרים ביניהם מי יפרסם את הקריקטורות של הנביא מחמד, יפגין אומץ ויוכיח כי הוא נלחם למען חופש הביטוי.

 

ב. בקרב הקהילה המוסלמית בצרפת, המונה שבעה מיליון איש, יש חשש כבד כי היא תהפוך ליעד של פיגועי נקם מצד הימין הקיצוני, כבר עכשיו יש תופעות של איומים ופגיעה במסגדים בעקבות הפיגועים בפאריז.

 

ג. הפיגועים בפאריז הגבירו ואף עוררו רגשות פחד ושנאה לדת האסלאם בקרב מדינות המערב, קשה עדיין להעריך את היקף התופעה.

 

 ד. הקהילה היהודית בצרפת הפכה ל "אנדרדוג" וזכתה לשבחים מההנהגה הצרפתית. התעוררות מדינות אירופה לסכנת הטרור האסלאמי עשויה לשנות את סדר היום לטובתה של מדינת ישראל, למשל, החזרת תנועת חמאס לרשימת ארגוני הטרור ויותר התחשבות בעמדות ישראל באו"ם ובמוסדות הבינלאומיים.

 

 

כיצד לטפל בטרור האסלאמי?

 

תופעת הטרור האסלאמי התפשטה באסיה, אפריקה, אירופה והמזרח התיכון, והיא מציגה את עצמה כמייצגת את האסלאם הנלחם במערב, אולם למעשה ארגוני הטרור אל-קאעדה, "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) ובוקו חראם לא מונים יותר  מכמה עשרות אלפי פעילים, הם אינם מייצגים את האסלאם המונה יותר 1.5 מיליארד בני אדם.

 

הטיפול הצבאי והמלחמה הנקודתית בטרור, יהיו נחרצים ככל שיהיו, אינם מספיקים, יש צורך בראייה מערכתית כוללת כדי לנסות ולעקור את התופעה או לפחות לצמצמה באופן ניכר.

לפיכך, יש לבחון את הדרכים הבאות:

 

-לאמץ את הצעתו של נשיא מצרים עבד אלפתאח  א-סיסי ולסגור את כל אתרי האינטרנט (35 במספר) של ארגוני הטרור הג'האדיסטים.

 

-       שיתוף פעולה בינלאומי הדוק בין מנגנוני המודיעין והביטחון במספר רב של מדינות והקמת מנגנון פיקוח והתראה על תנועות טרוריסטים.

 

-חידוש וריענון השיח הדתי במדינות ערב ובמדינות המוסלמיות, גיוס המוסדות הדתיים הגדולים כמו אל-אזהר במצרים להסביר את המהות האמיתית של  האיסלאם כדת סובלנית השוללת אלימות.

 

-       לעשות אבחנה ברורה בין חופש הביטוי  ובין האחריות של אמצעי התקשורת בכיבוד דתות אחרות ואי פגיעה ברגשות של מאמינים, חיבור קוד אתי בינלאומי המוציא את הדתות השונות מהוויכוחים הפוליטיים.

 

-       טיפול מדיני אינטנסיבי בבעיות המזרח התיכון ובמיוחד בבעיה הפלסטינית כדי שארגוני הטרור לא ישתמשו בהן כדלק על אש הטרור.

 

  רק טיפול מערכתי כולל יכול לצמצם את בעיית הטרור האסלאמי העולמי.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר