יום חמישי, 15 בינואר 2015

האם תנועת חמאס תצליח לנטרל את ממשלת ההסכמה הלאומית?


תנועת חמאס פועלת להדחת ממשלת ההסכמה הלאומית והקמת ועדה מטעמה שתנהל את רצועת עזה.
המהלך נועד לספוג את זעם התושבים ותסכולם מאי שיקומה של הרצועה לאחר מבצע "צוק איתן".
  


העימות בין תנועת חמאס לבין ממשלת ההסכמה הלאומית החריף בשבועות האחרונים על רקע השיקום המקרטע של רצועת עזה, סירובה של תנועת חמאס להעביר את השליטה במעברים לידי ממשלת ההסכמה ואי העברת תקציבים ומשכורת לפקידים בעזה בגלל מצוקתה הכספית של הרשות הפלסטינית.

 עיתון "אל-קודס" המזרח-ירושלמי דיווח ב-14 בינואר מפי מקורות יודעי דבר כי תנועת חמאס בוחנת הצעות שמטרתן לתמוך בתכניתה לנהל את רצועת עזה למרות התנגדות הפלגים האחרים.

 על פי הדיווח, תנועת חמאס פועלת יחד עם הפלגים המקורבים אליה להביא לכינוס "ועידה לאומית" שמהלכה יוכרז  על "הקמת ועדה לניהול משרדי הממשלה בטענה כי ממשלת ההסכמה הלאומית איננה נושאת באחריות שלה כלפי רצועת עזה".

 בדיווח נטען כי תנועת חמאס שוקלת לשלם משכורות בגובה של עד אלף ₪ בחודש לכל הפקידים האזרחיים והצבאיים שעבדו בתקופת ממשלת אסמעיל הניה "לאור העובדה שממשלת ההסכמה הלאומית מתעלמת מזכויות הפקידים".

כדי לזכות בהסכמת הפלגים, מנסה חמאס להציג את עצמה כמי שאיננה רוצה להוות תחליף לממשלת ההסכמה הלאומית וכי מטרתה היא לספק את צרכי הרצועה עד שיסתיים המשבר עם ממשלת ההסכמה הלאומית.

 יש לציין כי ארגון הג'האד האסלאמי שבדרך כלל מתואם עם תנועת חמאס מתנגד להצעה, כמו כן מתנגדים לה הפלגים החברים באש"ף כמו החזית העממית (חז"ע), החזית הדמוקרטית (חז"ד) ומפלגת העם.

 התנגדותם נובעת מכך שהדבר יתפרש כהקמת "ממשלה שלישית" שתחליף את ממשלת ההסכמה הלאומית, דהיינו הדחתה של הממשלה הנוכחית, שקמה עפ"י הסכם הפיוס, בדרך אלגנטית.

 תנועת חמאס נמצאת במצוקה גדולה נוכח המצב הקשה ברצועה בעקבות מבצע "צוק איתן" והיא פועלת בחודשים האחרונים כדי לתעל את זעם התושבים לכיוונה של רמאללה וממשלת ההסכמה הלאומית בראשות ראמי חמדאללה נאמנו של מחמוד עבאס.

 תנועת חמאס מנסה לגלגל את הכדור למגרשה של הרשות הפלסטינית ואף השתמשה בביקורו של מחמוד עבאס בצעדה נגד הטרור בפאריז כדי לנגח אותו על כך שהוא שוהה בחו"ל במקום לטפל בבעיותיה הקשות של רצועת עזה.

 במסגרת הזו כינס נציג חמאס השיח' אחמד בחר סגן יו"ר המועצה המחוקקת ב-14 בינואר ישיבה ראשונה של המועצה בעזה, מאז הושג הסכם הפיוס עם פת"ח לפני יותר מחצי שנה, כדי למתוח ביקורת חריפה על מחמוד עבאס וממשלת ההסכמה הלאומית בשל  אוזלת ידם בטיפול בבעיות רצועת עזה.

בישיבה לא השתתפו נציגי הפלגים המזוהים עם אש"ף.

 

 נראה כי בתנועת חמאס מודעים לכך שהרעיון הזה לא יצליח בגלל ההתנגדות של הפלגים האחרים אך הוא משרת אותה מבחינה תקשורתית והסברתית ומציגה כמי שפועלת בכל כוחה לפתור את המצוקה הקשה ברצועת עזה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר