יום שלישי, 13 בינואר 2015

קרב איתנים בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן


מחמד דחלאן מגביר את השפעתו ברצועת עזה והצליח לשכנע את נשיא מצרים א-סיסי לפתוח את מעבר רפיח לכמה ימים.
 מקורבי דחלאן טוענים כי ישוב בקרוב לרצועה
 בהסכמת תנועת חמאס וכי הוא נחוש להתמודד מול מחמוד עבאס על הנהגת העם הפלסטיני.

 

במחצית החודש הייתה אמורה להתכנס ברמאללה הועידה השביעית של תנועת הפת"ח לבחור את מוסדות התנועה אך היא נדחתה עד להודעה חדשה. רשמית אומרים בפת"ח כי הסיבה לדחייה היא טכנית וכי בקרוב יימסר מועד חדש לכינוס, אך מקורות בתנועה אומרים כי הסיבה לדחייה היא המאבקים האישיים המרים בין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ליריבו הפוליטי ובן טיפוחיו לשעבר מחמד דחלאן.

 מחמוד עבאס תכנן לעשות משפט ראווה למחמד דחלאן , שלא בפניו , באשמת שחיתות בבית הדין הפלסטיני המיוחד למלחמה בשחיתות לפני כינוס הועידה, מחמד דחלאן מצדו, הצליח לכרות ברית לא כתובה עם תנועת החמאס בעזה נגד מחמוד עבאס ולפני מספר שבועות הפגינו אלפים מתומכיו ברצועה , באישור תנועת החמאס, כשהם נושאים כרזות בגנות מחמוד עבאס.

 מלחמת החורמה בין השניים תפסה בימים האחרונים תאוצה. מלבד ההשמצות ההדדיות באמצעי התקשורת הערביים הגביר דחלאן את התערבותו בנעשה ברצועת עזה  במיוחד בכל הקשור לטיפול בנפגעים הפלסטינים ממבצע "צוק איתן".

דחלאן המתגורר במאע"מ  והפך לאיש עסקים אמיד מאוד, שיגר לרצועת עזה את רעייתו ד"ר ג'לילה דחלאן ובחסות תנועת חמאס היא חילקה סיוע כספי לנפגעים האלה.

 אחת הבעיות המציקות ביותר לתושבי רצועת עזה הינה סגירתו של מעבר רפיח המהדקת מבחינתם את המצור על הרצועה.

 המעבר נסגר בשבוע האחרונים עפ"י הוראת הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי כסנקציה נגד תנועת חמאס בעקבות מעורבותה בפיגוע שעשה ארגון "אנצאר בית אלמקדס" בצפון סיני ב 22 באוקטובר 2014 שבמהלכו נהרגו 33 חיילים מצרים.

 מחמד דחלאן ראה בסגירת המעבר הזדמנות להוכיח את כושר מנהיגותו ולקעקע את מעמדו של מחמוד עבאס בעיני הפלסטינים.

 הוא ניצל את קשריו הטובים עם נשיא מצרים א-סיסי ונפגש עמו בסוף השבוע שעבר בקהיר (ב10 בינואר), מעל לראשו של מחמוד עבאס וללא ידיעתו, כשבמרכז הפגישה עומד נושא פתיחת מעבר רפיח והמצב הקשה ברצועת עזה.

 נימר חמאד, היועץ הפוליטי של מחמוד עבאס ניסה להכחיש את דבר הפגישה וטען כי בבירור שערך עם המצרים התברר כי לא התקיימה פגישה כזו.

 אולם, מקורבי דחלאן ובראשם ד"ר סופיאן אבו זאידה הודיעו לאמצעי התקשורת הפלסטינים את דבר הפגישה והסכמתו של הנשיא א-סיסי לפתוח את מעבר רפיח כמחווה למחמד דחלאן לתקופה של שלושה ימים החל מאמצע השבוע.

 מחמד דחלאן בעצמו, גילה ב12 בינואר בדף הפייסבוק שלו כי בפגישתו עם הנשיא המצרי הסכים א-סיסי לנקוט שורה של צעדים לטובת רצועת עזה כשהצעד הראשון הינו פתיחתו של מעבר רפיח לסטודנטים וחולים המתגוררים לחו"ל.

 דחלאן הסביר כי פתיחת המעבר שהייתה מתוכננת השבוע נדחתה בעקבות חטיפתו של קצין מצרי בשם איימן דסוקי על ידי מחבלים באזור רפיח המצרית וכי האזור נסגר מסיבות ביטחוניות, אך הבטיח כי " המעבר ייפתח בימים הקרובים".

 עוד גילה דחלאן בדף הפייסבוק שלו כי סיכם עם א-סיסי על צאתה של משלחת אנשי עסקים מהרצועה למצרים כדי לחפש דרכים להקל על המסחר ואספקת הסיוע לרצועה.

 העובדה כי הנשיא המצרי א-סיסי עקף את מחמוד עבאס ונפגש עם מחמד דחלאן כנציג של רצועת עזה כשהוא מתעלם גם מהעובדה שתנועת חמאס היא השולטת ברצועה, מחזקת מאוד את מעמדו של מחמוד עבאס במיוחד בקרב תושבי הרצועה ובתוך תנועת הפת"ח בקרב על הירושה של תפקיד יו"ר התנועה.

 דחלאן הוכיח את כישוריו הפוליטיים ופגישתו עם א-סיסי נתפסת בשטחים כסטירת לחי מצלצלת למחמוד עבאס.

 גורמים בפת"ח ברצועה מסרו כי עשרות תושבים הביעו באמצעות דפי הפייסבוק שלהם את זעמם על צאתו של מחמוד עבאס לפאריז להשתתף בצעדה עם מנהיגי העולם נגד הטרור.

 הם מתחו ביקורת על כל שעבאס נסע לצרפת במקום להקדיש את זמנו לפתרון בעיותיה של רצועת עזה כשהם מציינים כי יו"ר הרש"פ לא טרח להגיע לרצועה, ולו לביקור אחד, אחרי מבצע "צוק איתן" כדי לעמוד מקרוב על מצוקותיה של הרצועה.

 בתנועת הפת"ח מעריכים כי הקרב בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן נמצא בעיצומו וכי עבאס חושש שדחלאן יקים ממשלת אחדות עם תנועת חמאס ברצועת עזה.

המקורות העריכו כי מחמד דחלאן מתכנן לשוב בקרוב לרצועת עזה דרך מצרים כדי לבסס עוד יותר את מעמדו בשטח.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר