יום שבת, 10 בינואר 2015

חמאס נגד ממשלת ההסכמה הלאומית


המאבק בין תנועת חמאס לבין ממשלת ההסכמה הלאומית עבר בסוף השבוע לפסים אלימים על רקע סירובה של חמאס לוותר על שליטתה ברצועת עזה.
 מקורות בחמאס טוענים כי נשיא טורקיה ארדואן ינסה לתווך בין חמאס לרשות הפלסטינית בנושא המחלוקות על רצועת עזה.


 
המתיחות בין תנועת חמאס ברצועת עזה לבין ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית הגיעה בסוף השבוע לשיא חדש.
 על רקע המחלוקות על העברת תקציבים, משכורות לפקידים ורצונה של ממשלת ההסכמה הלאומית לקבל את השליטה במעברים ברצועת עזה קיבלו ארבעה שרים של הממשלה המתגוררים ברצועת עזה ודובר הממשלה ד"ר איהאב בסיסו מכתבי איום, כמו כן אלמונים פוצצו באמצעות מטען חבלה כספומט של בנק במרכז העיר עזה.
 בעיירה דיר אלבלח ברצועה ניפצו אלמונים את מצלמות האבטחה של בנק נוסף.
 אירועים אלה מצטרפים לגל פיצוצים של מטעני חבלה שהונחו לפני יותר מחודשיים בסמוך לבתיהם של כעשרה מבכירי תנועת הפת"ח ברצועת עזה.
 ברשות הפלסטינית מאשימים את תנועת חמאס במעשי החבלה.
משרד ההסברה הפלסטיני פרסם הודעת גינוי שבה נאמר כי " המעשים האלה מכשילים את שיקומה של הרצועה, את פעילות הרש"פ בזירה הבינלאומית ומעכירים את אווירת הפיוס שברור לכל שחמאס איננה מעוניינת בה".
 ההודעה דרשה מתנועת חמאס לחקור את המעשים ולהעמיד לדין את האחראים.
 לעומת זאת תנועת הפת"ח פרסמה הודעה חריפה יותר באמצעות דוברה אחמד עסאף.
 בהודעה כונתה תנועת חמאס במילים "קבלן ושכיר חרב של תנועת "האחים המוסלמים" ".
 ועוד נאמר בהודעה: " הכנופיה השולטת בעזה איננה רואה אלא את האינטרסים הצרים שלה, כל מה שמעניין אותה הוא הבטחת תשלום המשכורות למיציה המזויינת שלה ולפקידיה".
ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית הוקמה ביוני 2014 בהתאם להבנות הפיוס בין תנועת פת"ח לתנועת חמאס.
 מאז הקמתה תקפה אותה תנועת חמאס באופן קבוע והאשימה אותה כי היא איננה מאחדת את המוסדות הבלתי ממשלתיים ברצועה ואיננה מעבירה תקציבים ומשכורת לפקידים.
ב 7 בינואר 2015 פרסמה ממשלת האחדות הלאומית הודעה כי היא "לא תוכל לפתור את בעיות רצועת עזה מבלי שתקבל את האחריות ותפרוס את שליטתה על רצועת עזה".
ההודעה התקבלה בזעם רב בקרב תנועת חמאס בגלל העיתוי שלה, תנועת חמאס ניצבת בימים אלה בפני לחצים כבדים על שלטונה ברצועה, מחד, מצרים מהדקת את המצור על עזה באמצעות סגירת מעבר רפיח והקמת אזור חיץ גדול בגבול עזה עם מצרים שהביא לשיתוק פעולות ההברחה במנהרות ,ומאידך גיסא בקרב תושבי הרצועה יש התמרמרות רבה מהמצב הכלכלי הקשה  ואי שיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן".
הלחץ על ממשל חמאס ברצועה גבר בימים האחרונים בעקבות החורף הקשה והעובדה שיותר ממאה אלף תושבים ברצועה נותרו חסרי בית בעקבות הריסת בתיהם במהלך מבצע "צוק איתן".
בימים האחרונים גברה המתיחות בין תנועת חמאס לממשלת ההסכמה הלאומית .
גורמים בכירים בתנועת חמאס אומרים כי פקעה סבלנותה של התנועה, אתר "אלרסאלה" המזוהה עם חמאס, דיווח ב8 בינואר כי חמאס שוקלת להקים "מנהלת משבר" שתחליף את ממשלת ההסכמה הלאומית.
 גורמי אופוזיציה ברצועה, יוזמים בימים אל ממש, כינוס של "ועידה לאומית" בשיתוף פלגים של אש"ף ובראשם ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע).
עם זאת נראה כי למרות הלחצים הכבדים שמפעילה תנועת חמאס על הרשות הפלסטינית היא איננה רוצה "לשבור את הכלים" עם ממשלת ההסכמה הלאומית ונוקטת מדיניות של הליכה על הסף כדי להפנות את זעם התושבים ברצועה לעברה של הרש"פ.
אתר החמאס "אלרסאלה" דיווח ב10 ינואר כי יו"ר הלשכה המדינית של חמאס ייפגש ביום שני ה12 בינואר בטורקיה עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שהוזמן לטורקיה על ידי הנשיא ארדואן לביקור של יומיים.
 על פי מקורות בחמאס נשיא טורקיה רוצה להיכנס לעובי הקורה בכל מה שקשור לסכסוכים הפנימיים בין פת"ח לחמאס והמבוי הסתום בשיקום רצועת עזה.
סאמי אבו זוהרי, דובר החמאס ברצועה פרסם בסוף השבוע הודעה חריפה נגד הביקורת האמריקנית על ביקורו האחרון של ח'אלד משעל בטורקיה. הוא כינה את ההודעה במילים "עמדה חצופה" והוסיף כי "הביקורת הזו מוכיחה כי הממשל האמריקני הוא האויב האמיתי לבעיות האומה (המוסלמית)".
 


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר