יום חמישי, 1 בינואר 2015

הנשיא המצרי א-סיסי מפייס את מתנגדיו


הנשיא המצרי א-סיסי קורא לפיוס ואחדות לאומית
ופרשנים בעולם הערבי מעריכים כי מדובר באיתות לתנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק.
בשטח עצמו ממשיך הצבא המצרי במלחמה ניד הטרור של האסלאם הקיצוני בצפון סיני ועל גבול רצועת עזה.
הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי העניק לפני כמה ימים ראיון עיתונאי במצרים שבו קרא לאחדות ולפיוס לאומי.

פרשנים בעולם הערבי מעריכים כי הריאיון מהווה איתות לתנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק ולארגוני זכויות האדם כי מגמתו של א-סיסי היא להתפייס עם יריביו הפוליטיים.
 הפרשנים אינם מוציאים מכלל אפשרות כי המגמה החדשה הזו, ככל שתתממש, היא תוצאה ישירה מהפיוס האחרון בין מצרים לקטאר.
 מצרים נמצאת גם ,ככל הנראה, על מסלול פיוס נוסף עם טורקיה.
 טורקיה וקטאר הן שתי התומכות העיקריות של תנועת "האחים המוסלמים" ושל תנועת החמאס.
 מי שיזמה את הפיוס בין מצרים לקטאר היא סעודיה.

 מצרים שקועה במלחמה בטרור בשלוש חזיתות, בחצי האי סיני, במרכזי האוכלוסייה ובגבול המערבי עם לוב וארגוני זכויות האדם חששו שהמאבק נגד הטרור יהפוך למערכה נגדם ונגד האופוזיציה. הם טענו כי הדיכוי במצרים רשם עלייה מאז שא-סיסי והצבא הפילו את מחמד מורסי מהשלטון.

 הנשיא המצרי א-סיסי משדר עכשיו כי הוא מתכוון לנקוט במדיניות אחרת ,עם זאת באופוזיציה המצרית מעדיפים להמתין ולשפוט את הדברים כדי לראות אם אין מדובר ב"מס שפתיים".

בראיון קרא הנשיא המצרי לאמצעי התקשורת להפסיק ולתקוף את יריביו הפוליטיים ואמר: " אסור למתוח ביקורת על המתנגדים, קצה נפשנו באלימות ובקרע! מצרים כמעט והלכה לאיבוד, עלינו להפסיק את המחלוקות".

 הנשיא המצרי התייחס לטענות של יריביו כי הוא שולט במצרים ביד ברזל ובמיוחד בכל הקשור לדיכוי ההפגנות של הסטודנטים באוניברסיטאות  וטען כי הוא "מודע לכך שבבתי הכלא יושבים אנשים חפים מפשע". הוא סיפר כי הנחה את שר הפנים של מצרים לבחון את הנושא באמצעות ועדה שתבדוק את העצורים בבתי הכלא ותשחרר את הנוגעים בדבר, כמו כן הסכים שנציגי תקשורת מהדור הצעיר יבקרו בבתי הכלא לראות את הדברים מקרוב.

 א-סיסי טען כי משימתו היא "לרפא את מצרים מפצעיה" , האחריות לכך מוטלת על כולם ולכן על כל העם המצרי "להתלכד לגוש אחד".

יש כאלה הרואים בהחלטת בית המשפט העליון של מצרים שביטל את עונשי המאסר שנגזרו על שלושת עיתונאי רשת "אל-ג'זירה" שהורשעו בשיתוף פעולה עם תנועת "האחים המוסלמים" והורה על משפט חוזר, סימן ראשון למדיניות החדשה של הנשיא א-סיסי.

 בתחום המלחמה בטרור אין סימנים שנשיא א-סיסי שינה את מדיניותו והמלחמה נמשכת במלוא עוזה.

הגנרל מחמד סמיר, דובר הצבא המצרי מסר נתונים על פעילות הצבא המצרי בצפון סיני בימים האחרונים: נעצרו 388 חשודים מתוכם 283 מסתננים,7 מבוקשים ביטחוניים ו98 חשודים, נגד כולם יינקטו צעדים משפטיים.

 הצבא המצרי הרס 110 אתרים בהם הסתתרו "גורמים חמושים" והרג 13 מחבלים בצפון סיני, כמו כן הוא השמיד 16 פתחי מנהרות שהובילו לרצועת עזה.

לגבי אזור צפון סיני עצמו, הממשלה המצרית החליטה להגדיל את אזור החיץ בגבול עם רצועת עזה לעומק של חמישה ק"מ במסגרת המלחמה בטרור ומניעת ההברחות זאת לאחר שנתגלו בשטח עשרות מנהרות שהובילו לרצועת עזה באורך של 800 מטר עד קילומטר..

 הגנרל עבד אלפתאח חרחור, מושל צפון סיני אמר
  לאתר Daily news Egypt כי באזור הגבול עם רצועת עזה פונה השלב הראשון בהיקף של 500 מטר ובשלב השני יורחב אזור החיץ לקילומטר. הוא הבטיח כי בשאר השלבים שיתבצעו התושבים שיפונו יקבלו פיצויים.

ארגון "אמנסטי" דרש משלטונות מצרים להפסיק את "פעולות ההרס של התושבים וההענשה הקיבוצית באזור רפיח".

על פי נתוני הארגון, שלטונות מצרים הרסו לפחות 800 בתים מאז הפיגוע ב24 באוקטובר 2014 שבו נהרגו 33 חיילים מצרים ושבוצע על ידי ארגון "אנצאר בית אלמקדס" בסיוע פעילים של תנועת חמאס מרצועת עזה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר