יום שלישי, 9 בדצמבר 2014

הרש"פ מתייצבת לצידה של מצרים נגד חמאס


הרשות הפלסטינית תומכת בסנקציות שהטילה מצרים בגלל מעורבות של תנועת חמאס בפיגועי טרור נגד הצבא המצרי.
המשא ומתן בין ישראל לחמאס על יישום הפסקת האש בעקבות מבצע "צוק איתן" תקוע ולא יתחדש בקרוב.

 

הסנקציות שנוקט הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי נגד תנועת חמאס בגלל מעורבותה בפיגועי טרור נגד הצבא המצרי יימשכו כנראה עוד זמן רב.

כזכור, הסנקציות העיקריות הן סגירת מעבר רפיח, השעיית המשא ומתן בחסות מצרית בין  משלחת ישראל למשלחת הפלסטינית עד הודעה חדשה והקמת אזור חיץ ביטחוני בצד המצרי של הגבול עם רפיח.

השבוע ביקרו שני חברים מהועדה המרכזית של תנועת פת"ח עזאם אלאחמד וצח'ר בסיסו בקהיר ונפגשו עם קצינים בכירים מהמודיעין המצרי כדי לדון עימם בנושא חידוש המשא ומתן על יישום הסכם הפסקת האש בין חמאס לישראל בעקבות מבצע "צוק איתן" ונושא שיקומה של רצועת עזה.

בפגישה השמיעו הקצינים המצרים האשמות חמורות נגד תנועת חמאס על התערבותה בעניינים הפנימיים של מצרים וסיועה לגורמי טרור של "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) בצפון חצי האי סיני נגד הצבא המצרי כולל מתן מחסה למחבלים מארגון זה בתוך תחומי רצועת עזה.

 בתום הפגישה הביע עזאם אל אחמד, חבר הועדה המרכזית של פת"ח, תמיכה מלאה בעמדה המצרית ובהודעה לעיתונות אמר כי " ההנהגה הפלסטינית מבינה את המצב ומדגישה בפני כל הפלגים ובהם חמאס שלא להתערב בעניינים הפנימיים במצרים".

 סגירת מעבר רפיח מעיקה מאוד על תושבי הרצועה ותנועת חמאס האשימה את מצרים כי היא משתפת פעולה עם ישראל ומהדקת את המצור על ישראל באמצעות סגירת המעבר הזה.

קציני המודיעין המצרי הסבירו לבכירי פת"ח כי הפעולות הצבאיות שעושה הצבא המצרי באזור רפיח הן שמונעות את פתיחת המעבר.

הצבא המצרי עשה בחודש האחרון שורה של פעולות לאורך הגבול עם רפיח ובהן איתור מנהרות הברחה, הכשרת שטח והריסת כאלף בתים של פלסטינים בצד המצרי של רפיח לצורך הקמת אזור חיץ ביטחוני נרחב.

גם חידוש המשא ומתן בקהיר בין המשלחת הפלסטינית למשלחת ישראל לא עומד כרגע על הפרק ועזאם אלאחמד התרשם בפגישה עם קציני המודיעין המצרי כי "המצרים עדיין זקוקים לזמן רב כדי להכשיר את האווירה לחידוש המשא ומתן...וכדי להבטיח את הצלחתו, דבר שישרת את האינטרסים הפלסטינים ברצועת עזה".

נראה כי המתח בין תנועת חמאס למצרים נמצא בשיאו והרשות הפלסטינית תומכת באופן מלא בעמדה המצרית במיוחד נוכח העמקת הקרע בינה לבין חמאס.

 בתנועת פת"ח מאשימים את תנועת חמאס כי היא מטרפדת את שיקומה של רצועת עזה באמצעות ממשלת ההסכמה הלאומית כדי להנציח את שלטונה ברצועת עזה.

 כמו כן היא מייחסת לחמאס הנחת מטעני חבלה סמוך לבתיהם של עשרה בכירים מתנועת פת"ח ברצועה וביטול העצרת בעזה לציון מלוא עשר שנים למותו של יאסר ערפאת.

 גורמים בחמאס הביעו פסימיות לגבי אפשרות חידוש קרוב של המשא ומתן עם ישראל על יישום הפסקת האש נוכח עמדתה של מצרים והמצב הפוליטי הפנימי בישראל ערב הבחירות המוקדמות לכנסת.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר