יום שני, 8 בדצמבר 2014

הרשות הפלסטינית עוצרת פעילי חמאס בגדה


מנגנוני הביטחון של הרש"פ בגדה עצרו בימים האחרונים עשרות פעילי חמאס לקראת ציון יום השנה ה-27 להקמת התנועה.
 בחמאס מאשימים את הרש"פ בשיתוף פעולה עם ישראל ובפגיעה באחדות העם הפלסטיני.
 לפני כמה ימים התראיין, יו"ר  הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לעיתון המצרי "אלאח'באר" והאשים בין היתר את תנועת חמאס בניסיונות לחולל טרור בשטחי הגדה במטרה להפילו.

 בכך אימץ מחמוד עבאס את העמדה הישראלית שטענה באוגוסט 2014 כי השב"כ חשף תשתית של עשרות פעילי חמאס ביהודה ושומרון שתכננה לבצע שורה של פיגועים קשים במוסדות הרשות הפלסטינית בגדה כדי למוטט את שלטונו של מחמוד עבאס. את הקמת התשתית יזם בכיר החמאס צאלח אל-עארורי השוהה בטורקיה.

נראה כי עבאס חושש מאוד מהסכנה שמהווה תנועת חמאס לשלטונו בגדה ולכן הורה לכוחות הביטחון שלו לבצע מעצרים של פעילי חמאס בתחומי הרשות הפלסטינית.

תנועת חמאס דיווחה באתר האינטרנט של הזרוע הצבאית שלה כי בימים האחרונים עצרו כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית כ-100 פעילי חמאס במקומות שונים בגדה.

לדבריה, מדובר במעצרי מנע שעושה הרש"פ לקראת יום השנה ה-27 להקמת תנועת חמאס שיצוין ב-14 בחודש.

פעילים אחרים של חמאס שלא נעצרו, זומנו למשרדי מנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני ונדרשו לחתום על התחייבות שלא להשתתף בשום פעילות לציון האירוע הזה.

תנועת חמאס בעזה מתכננת שורה של פעילויות ברצועה לציון יום השנה ה-27 להקמתה בסימן "הניצחון על ישראל" במהלך מבצע "צוק איתן" וברשות הפלסטינית חוששים מפעילויות דומות של פעילי התנועה בגדה שיתסיסו את השטח.

חמאס טוענת שהמעצרים שעושים מנגנוני הביטחון של הרש"פ בגדה  " פוגעים באחדות העם הפלסטיני ומהווים חיקוי של השב"כ הציוני ביחס שלו לאסירים הפלסטינים".

 

אחת השאלות המרכזיות המטרידה את חמאס היא מדוע לא התפשטו מעשי האלימות ממזרח ירושלים, בעקבות האירועים האחרונים סביב נושא הר הבית, לרחבי הגדה  ומדוע לא פרצה אינתיפאדה אלימה בשטחים אלה במהלך מבצע "צוק איתן" שבו נהרגו כ2200 פלסטינים למרות קריאות התנועה להמונים הפלסטינים להפר את הסדר ולבצע פעולות אלימות.

 

 נראה כי ההסבר לכך נעוץ בשלוש סיבות:

 

-הרשות הפלסטינית הפיקה לקחים מהאינתיפאדה השנייה (המזויינת) והיא תומכת ב"אינתיפאדה עממית לא אלימה" בסגנון ההפגנות המתקיימות מידי שבוע בכפרים נעלין ונבי צאלח באזור רמאללה על רקע הקמת גדר ההפרדה.

 

-הרשות הפלסטינית מחויבת להסכמי אוסלו בכל הקשור לשמירה על הביטחון בתחומי אחריותה ותיאום ביטחוני עם ישראל למנוע פיגועים.

 מחמוד עבאס התבטא לפני כחצי שנה כי התיאום הביטחוני הוא "דבר קדוש" ולמרות איומיו לבטל אותו אם ייכשל המשא ומתן בין הצדדים הוא עדין זהיר ומשאיר פתח להמשך המשא ומתן עם ישראל.

 

-הפיצול בין פת"ח לחמאס וכישלון הפיוס ביניהן מונע תמיכה של תנועת פת"ח באינתיפאדה חדשה נגד ישראל.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר