יום חמישי, 4 בדצמבר 2014

הפלסטינים והבחירות בישראל


הרשות הפלסטינית ממשיכה במאבקה המדיני בישראל בזירה הבינלאומית למרות הקדמת הבחירות.
תנועת חמאס מציגה מצג שווא כאילו היא שגרמה לבחירות וההערכה ברחוב הפלסטיני היא שמפלגות הימין הן שירכיבו את הממשלה החדשה בישראל.

 

הקדמת הבחירות בישראל תפסה את הרשות הפלסטינית בעיצומה של מערכת מדינית כוללת נגד ישראל בזירת האו"ם שהשלב הראשון שלה אמור להיות במועצת הביטחון, אח"כ הצטרפות למאות אמנות בינלאומיות ובשלב השלישי הגשת תביעה לבית הדין הבינלאומי בהאג על "פשעי מלחמה" שכביכול ביצעה ישראל במהלך מבצע "צוק איתן".

הרשות הפלסטינית מצדה ממשיכה במהלכיה באו"ם ללא שינוי עקב ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות בישראל ונראה כי מחמוד עבאס נחוש להגיע להישגים מדיניים כלשהם תוך שהוא שואב עידוד מהתמיכה בהכרה במדינה פלסטינית בשבדיה, צרפת, בריטניה וספרד.

 באופן רשמי הרשות הפלסטינית איננה מתערבת
בבחירות בישראל אך הלכי הרוח בה משקפים דאגה מהסקרים האחרונים בישראל על התחזקות מפלגות הימין, הליכוד, "ישראל ביתנו" ו"הבית היהודי" בבחירות הקרובות בישראל.

מאמר המערכת בעיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי מתאר זאת כך: "הבחירות והקואליציה בישראל הן עניין פנימי שאינו מענייננו אך מה שמדאיג אותנו הוא התעצמות הכוח של הימין והקיצוניות בישראל, אלה הם הכוחות שמניפים את דגל המשך ההתנחלויות, יהוד ירושלים, חילול קדושת אל-אקצא והתעלמות מוחלטת מהזכויות הלגיטימיות הפלסטיניות".
 

ההערכה ברשות הפלסטינית היא שתוצאות  הבחירות הקרובות בישראל יביאו להקמת ממשלה חדשה בראשות הימין ושהיא תצטרך להמשיך ולהתמודד עם אותם האתגרים המדיניים שעימם היא מתמודדת כעת.
עם זאת יש הסבורים ברשות הפלסטינית כי הבחירות בישראל מהוות הזדמנות עבור הפלסטינים להשפיע על מהלכן באופן עקיף.
 אחד מהם הוא אשרף אלעג'רמי, מי ששימש בתפקיד השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית.
במאמר שפרסם בעיתון "אלאיאם" הוא כותב:

 

"...באפשרותנו להאיץ בציבור הפלסטיני בישראל להשתתף באופן מרוכז בבחירות ולדחוף את המפלגות הערביות להתאחד ברשימה אחת טו שתי רשימות, ההשפעה יכולה להיות בכך שתהייה נוכחות פלסטינית יותר גדולה באמצעי התקשורת הישראלים וזה יזכיר לציבור הבוחרים את הסכסוך ויפנה במסרים ברורים של שלום לישראלים....יש לקיים גם פגישות נרחבות בין אנשים מההנהגה הפלסטינית למגזרים ישראלים כדי להסביר את המצב הקיים והעמדה הפלסטינית, אין זו נורמליזציה אלא מאבק הדרוש לשנות את עמדות הישראלים וזה חשוב כדי שנשפיע בצורה החשובה הזו". 

 

עמדת תנועת החמאס

 

בעוד שברשות הפלסטינית רואים במשבר הפוליטי בישראל והקדמת הבחירות תוצאה של מאבק אידיאולוגי על אופייה והגדרתה של מדינת ישראל, בעקבות המחלוקות על "חוק הלאום", מיהרה תנועת חמאס לנכס לעצמה את הקדמת הבחירות ל"ניצחונה" על ישראל במהלך מבצע "צוק איתן".

 באתר הזרוע הצבאית של חמאס "עז א-דין אלקסאם" נכתב כי "התמוטטותה של ממשלת הקואליציה הציונית היא ניצחון של ההתנגדות ותבוסת נתניהו בעזה". 

בחמאס טוענים כי "תבוסת" ישראל במבצע "צוק איתן" הביאה להתדרדרות הכלכלה בישראל, פיחות ניכר בשער השקל וחילופי האשמות בין רוה"מ נתניהו לשרים לפיד ולבני. 

לסיכום: 

הרשות הפלסטינית ממשיכה, למרות הקדמת הבחירות בישראל, במאבקה המדיני בישראל בזירה הבינלאומית, החמאס מנסה להציג מצג שווא כאילו היא שגרמה להקדמת הבחירות וההערכה ברחוב הפלסטיני שהבחירות לא ישנו את התוצאה הסופית ומפלגות הימין הן שירכיבו את הממשלה הבאה בישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר