יום שני, 29 בדצמבר 2014

מצרים וטורקיה- לקראת פיוס?


קטאר מנסה להביא להפשרת היחסים בין טורקיה למצרים אשר נפגעו בעקבות התנגדותה של טורקיה לעלייתו של הנשיא א-סיסי לשלטון.
ההערכה בעולם הערבי היא כי למרות הסתייגותה של מצרים הפיוס יקרה בקרוב.

 

בימים האחרונים היו בטורקיה התבטאויות של כמה בכירים בצמרת השלטון בדבר הצורך "לסיים את המתיחות ביחסי טורקיה עם מצרים".

 המתיחות ביחסים נוצרה בעקבות ההפיכה שעשה הגנרל עבד אלפתאח א-סיסי במצרים נגד משטר "האחים המוסלמים" בראשותו של מחמד מורסי.

 טורקיה תמכה במשטרו של מורסי , מפלגת השלטון בטורקיה(מפלגת "הצדק והפיתוח" ) היא חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים" העולמית.

 הנושא נדון בישיבה של הממשלה הטורקית וסגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינג' הוביל את הקו הזה ביחד עם כמה שרים בממשלה. ראש הממשלה אהמט דאובטולו נוקט בקו נוקשה יותר כלפי מצרים.

על פי מקורות ערביים מי שדחף לשינוי בעמדה הטורקית הוא אמיר קטאר השיח' תמים בן חמד אל-ת'אני אשר ביקר באחרונה בטורקיה ונפגש עם הנשיא ארדואן לתיאום עמדות בעקבות המהלך שכפתה סעודיה על קטאר להתפייס עם מצרים.

 על פי אותם מקורות אמר אמיר קטאר לנשיא ארדואן כי " העולם קיבל את א-סיסי כנשיא מצרים ומקיים אתו קשרים ואין מנוס מנורמליזציה ביחסים עם מצרים". האמיר הקטארי שכנע את הנשיא הטורקי לעשות הערכה מחדש של היחסים עם מצרים כדי שטורקיה תפיק מכך תועלת.

 בעקבות הפגישה הזו החלו בכירים טורקים להתבטא באמצעי התקשורת כי מצרים היא זו שצריכה "לעשות את הצעד הראשון".

 סגן ראש ממשלת טורקיה ארינג' התראיין לאחת מרשתות הטלוויזיה ואמר:

 "טורקיה לא מקבלת עקרונית הפלת שלטון וממשלה נבחרת בדרך של הפיכה, אולם יש מצב קיים והעולם מקבל אותו. א-סיסי יכול לבקר היום בארה"ב ובבירות המערב ולכן עלינו לעשות בהקדם הערכת מצב של היחסים שלנו עם מצרים".

 מאידך גיסא,מצרים משחקת משחק פוקר מול מצרים ואיננה מגלה התלהבות או נכונות לפיוס מהיר עם טורקיה בגלל תמיכתה בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים וקשריה הדוקים של טורקיה עם תנועת החמאס.

 

 נשיא מצרים א-סיסי נוקט סנקציות חריפות נגד תנועת החמאס בעקבות סיוע שהגישה לארגון "אנצאר בית אלמקדס" בביצוע פיגועי טרור נגד חיילי צבא מצרים בחצי האי סיני.

 א-סיסי מתייחס לתנועת חמאס כאויב וכתנועת טרור שהינה חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים" שאותה הוציא במצרים מחוץ לחוק.

 הנשיא המצרי בטוח בעצמו וביכולותיו, הוא הצליח לייצב את שלטונו ולהיבחר באופן חוקי, הוא נמצא בשלב מתקדם של יישום "מפת הדרכים" שקבע לעצמו והמדינות העולם ובראשן ארצות הברית מקבלות אותו ומכירות במעמדו.

לכן, שר החוץ המצרי סאמח שוכרי לא היסס למתוח בראיון לתקשורת ביקורת על המדיניות הטורקית כלפי מצרים והאשים את טורקיה במסרים מנוגדים בתקשורת שכתוצאה מהם "מצרים איננה מבינה מי מבטא את עמדתה של טורקיה".

הוא הודיע באופן נחרץ כי מצרים ממתינה למסר ברור מטורקיה שיביא להחזרת היחסים ההדוקים בין שתי המדינות והוסיף:

 " המדיניות הטורקית היום בנויה על חשיבה אידיאולוגית שמטרתה להשיג אינטרסים על חשבון האזור, ללא ספק זו מדיניות לא חיובית שאיננה תורמת להתקרבות בין מצרים וטורקיה".

פרשנים בעולם הערבי מעריכים כי למרות הקו הנוקשה המצרי, עניין הפיוס בין שתי המדינות הוא עניין של זמן אולם הנשיא המצרי איננו מוכן לשנות את היחס לתנועת חמאס שמקבלת תמיכה רחבה מהשלטון הטורקי.

ההערכה בקרב אותם פרשנים היא כי בתיווכה של קטאר תימצא בקרוב הנוסחה שתאפשר את ההפשרה במתיחות בין שתי המדינות.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר