יום שלישי, 30 בדצמבר 2014

שיקומה של רצועת עזה תקוע


הקהילה הבינלאומית מסרבת להעביר כספים לשיקומה של רצועת עזה בגלל המשך המחלוקת בין חמאס לרש"פ והפסקת המשא ומתן על יישום הסכם הפסקת האש לאחר מבצע "צוק איתן".
 הלכי הרוח ברצועה הם כי מדובר בפצצת זמן העלולה להתפוצץ בכל רגע.

 

אישים בכירים פלסטינים ומצרים הודו בימים האחרונים בהצהרות פומביות כי שיקומה של רצועת עזה בעקבות מבצע "צוק איתן" תקוע.

 התוצאה הישירה של המבוי הסתום בפעולות השיקום היא שיותר ממאה אלף עזתיים שבתיהם נהרסו במהלך המלחמה האחרונה יישארו ללא קורת גג במהלך החורף הנוכחי.

 הרשות הפלסטינית מקווה להאיץ את תהליך השיקום רק באביב 2015.

ד"ר מחמד מצטפא, סגן ראש הממשלה ושר הכלכלה בממשלת ההסכמה הלאומית בראשותו של ראמי חמדאללה הסביר כי הבעיה העיקרית המעכבת את שיקום הרצועה היא העברת הכספים הדלילה של המדינות התורמות אשר התחייבו בוועידת קהיר האחרונה להעביר סכום של 5.4 מיליארד דולר לשיקומה של רצועת עזה.

בראיון לעיתון "אלאיאם" הסביר ד"ר מצטפא כי "ברור שהמדינות התורמות חוששות מהמצב בכל מה שקשור למצב המדיני ולפיוס, מדובר בנושאים שאינם חדשים ועלו בוועידת המדינות התורמות בקהיר". הוא דחה את האשמות תנועת חמאס כי ממשלת ההסכמה הלאומית איננה רצינית בנושא שיקום הרצועה ואמר" "הכול מוכן אך הכסף לא מגיע".

 שר החוץ המצרי סאמח שוכרי הודיע שלשום על מאמץ מצרי-נורבגי להביא ליישום החלטות ועידת המדינות התורמות בקהיר בכל הקשור לשיקום רצועת עזה.

 הוא הסביר כי "הקהילה הבינלאומית לא עמדה בהתחייבויותיה הכספיות מכיוון שאיננה מאמינה כי הרשות הפלסטינית תחזור לשלוט בעניינים ברצועת עזה  בגלל המשך הפיצול הפלסטיני והעובדה שהמשא ומתן על יישום הסכם הפסקת האש בין ישראל לפלסטינים תקוע".

מקורות מצרים הסבירו כי כמה מדינות חושבות חוששות מאפשרות חידוש הירי מרצועת עזה לכיוון ישראל ולכן נמנעות מלהעביר כספים לשיקום הרצועה מכיוון ש"אין טעם לבנות בתים חדשים שעלולים שוב להיהרס בקרוב".

 ברשות הפלסטינית לא מרימים ידיים נוכח הביקורת המופנית לעבר הרשות מצד תושבים ברצועה ומתנועת חמאס אשר מנהלת משא הסתה נגד הרשות הפלסטינית ומאשימה אותה בטרפוד שיקום הרצועה.

 ד"ר ראמי חמדאללה, ראש ממשלת ההסכמה הלאומית יצא אתמול לסעודיה ומשם לסיור במדינות המפרץ כדי לדון בהעברת כספי הסיוע לשיקומה של הרצועה.

חמדאללה ינסה להאיץ את העברת הכספים על פי התחייבות המדינות התורמות בוועידת קהיר, סעודיה עצמה התחייבה בוועידה להעביר סכום של 500 מיליון דולר לשיקום הרצועה.

 בחודש שעבר ביקר חמדאללה במאע"מ ובקטאר כדי להאיץ את העברת כספי התרומות, שתי המדינות האלה התחייבו להעביר סכום של 200 מיליון דולר.

 בעיות נוספות המעכבות את תהליך השיקום ברצועה הן מעבר רפיח הסגור על פי החלטת מצרים דבר שמעכב הכנסת חומרי בנייה ממצרים לרצועה וההסדר שעשה רוברט סרי שליח האו"ם למזרח התיכון עם ישראל והרשות הפלסטינית בדבר הכנסת חומרי בניה לרצועה.

 תנועת חמאס מתנגדת בתוקף להסכם זה שיש בו אלמנטים של פיקוח על חומרי הבנייה הנכנסים מישראל לרצועה כדי שלא יגיעו לידי חמאס לבניית מנהרות וביצורים.

 אחד מתומכי שלטון חמאס ברצועה, הד"ר עסאם יוסף, ראש "הארגון העממי לתמיכה בעזה" קרא אתמול למזכ"ל האו"ם באן קי מון לעיין מחדש בתכניתו של רוברט סרי שליח האו"ם למזרח התיכון בנושא שיקום הרצועה ולעשות הכול כדי להאיץ את תהליך השיקום.

 הלכי הרוח בקרב התושבים ברצועה הם של זעם ותסכול גובר מכך שתהליך השיקום תקוע, תנועת חמאס מנסה לתעל את הלכי הרוח האלה נגד ישראל והרשות הפלסטינית ומאיימת כי לא תאפשר למצב הזה להימשך כולל האפשרות של חידוש הלחימה נגד ישראל ברגע המתאים מבחינתה.

 מדובר בפצצת זמן העלולה להתפוצץ בכל רגע.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר