יום רביעי, 3 בדצמבר 2014

הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי נגד חמאס


השלטון המצרי מחריף את מאבקו בתנועת החמאס והתביעה הכללית במצרים מבקשת להכריז על הזרוע הצבאית שלה כארגון טרור.
בחמאס מאשימים את הנשיא א-סיסי כי הוא פועל לחסל את התנועה בתיאום עם ישראל ולהביא לתחילת פירוזה של רצועת עזה.
 
 

 

בסוף החודש שעבר הגיש התובע הכללי במצרים תביעה לבית הדין לשיפוט מהיר בקהיר נגד הזרוע הצבאית של חמאס "עז א-דין אל-קסאם".

התביעה דרשה להכריז על הגוף הזה כארגון טרור ולאסור את פעילותו.

 בתנועת החמאס טוענים שההנחיה לתובע הכללי באה מלמעלה, מהנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי.

ב-22 בנובמבר 2014 כתב פווזי ברהום, מדוברי תנועת חמאס ברצועה, בדף הפייסבוק שלו כי "הגשת התביעה נגד גדודי עז א-דין אל-קסאם ומסע ההכפשה המתנהל באמצעי התקשורת המצרים הם המשך לשורה של מעשים המכוונים נגד ההתנגדות הפלסטינית ובעיקר נגד הזרוע הצבאית של חמאס".

תנועת חמאס מעורבת בפיגועים במצרים

 

הרקע למהלך המצרי נגד הזרוע הצבאית של חמאס, הינו הפיגוע הקשה לפני שלושה שבועות בצפון חצי האי סיני, שבו נהרגו 33 חיילים מצרים. את האחריות לפיגוע נטל ארגון "אנצאר בית אל-מקדס" שהצטרף לאחרונה לארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש), אולם בידי המצרים מידע מודיעיני וחקירתי כי תנועת החמאס סייעה באופן פעיל לביצוע הפיגוע הזה באמצעות העברת אמצעי חבלה ופעילים של הזרוע הצבאית שהסתננו מרצועת עזה לחצי האי סיני דרך המנהרות.

העיתון המצרי "אליום א-סאבע" דיווח ב-18 בנובמבר 2014 כי מנהיג חמאס ח'אלד משעל עומד מאחורי תכנון הפיגוע הזה וכי את המידע הלוגיסטי לפיגוע סיפקו שירותי המודיעין של טורקיה וקטר היא שמימנה את הוצאתו לפועל בסכום של שישה מיליון דולרים. 

חמאס מצידה הכחישה כל קשר לפיגוע, ב-25 באוקטובר 2014 היא פרסמה הודעה כי "אין לה קשר למצב בסיני" וכי "גבול עזה ומצרים בטוח ונתון לפיקוח ואמצעי ביטחון מטעמנו". 

 אין זו הפעם הראשונה שבמצרים מאשימים את חמאס באחריות לפיגוע נגד הצבא המצרי.

 ב-5 באוגוסט 2012, בזמן שבמצרים היה הנשיא מחמד מורסי איש "תנועת האחים המוסלמים", נהרגו ברפיח 16 חיילים מצרים מאש מחבלים, חברי ארגוני ג'יהאד קיצונים שתקפו את המוצב שלהם בעת שסעדו את סיום צום הרמאדאן.
העיתון  "אלווטן" פרסם ב7 באוגוסט, יומיים לאחר הפיגוע, את הודעת המועצה הצבאית של הכוחות המזויינים המצרים אשר הצביעה על מעורבות אישית של חמאס בפיגוע ועל כך שהמחבלים נעזרו בגורמי טרור מתוך רצועת עזה.

 עיתון "אל-קודס" המזרח ירושלמי פרסם באותו היום ידיעה כי מצרים דרשה מחמאס להסגיר לידיה שלושה אנשי "גדודי עז א-דין אל-קסאם" בעזה שהעניקו סיוע לוגיסטי ונשק מוברח לארגונים קיצוניים בסיני. חמאס נעתרה לדרישה בתנאי שהחשודים ייחקרו בעזה ולא במצרים מחשש לעינויים. 

בתנועת חמאס טוענים כי המאבק המצרי בחמאס הוא חלק ממלחמתו של הנשיא א-סיסי בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים שעליה הוכרז באחרונה כתנועת טרור.
באתר האינטרנט של הזרוע הצבאית של חמאס נטען כי מטרתו של הנשיא א-סיסי היא "לחסל את ההתנגדות המזויינת ברצועת עזה" וכי ”המדיניות הזו משרתת את ישראל והיא חלק מאסטרטגיה מצרית-ערבית שמטרתה ליצור "רגיעה" מול האויב הציוני ולהקים ציר ערבי  כנגד הציר האיראני-סורי-עיראקי-תימני''.
 

אין ספק שמשטרו של א-סיסי רואה בתנועת חמאס תנועה חתרנית הפועלת נגד הביטחון הלאומי המצרי בהתאם להנחיות תנועת האם שלה שהיא תנועת "האחים המוסלמים" שכאמור, הוצאה מחוץ לחוק במצרים.

בעקבות הפיגוע האחרון נגד חיילי הצבא המצרי בצפון חצי האי סיני, הורה הנשיא המצרי על שורה של צעדים בתגובה על מעורבותה של תנועת החמאס בפיגוע:

 

א.            השעיית השיחות בתיווך מצרי בקהיר בין המשלחת הפלסטינית למשלחת ישראל על יישום הסכם הפסקת האש בתום מבצע "צוק איתן". 

ב. סגירת מעבר רפיח. 

ג. הקמת אזור חיץ נרחב באזור רפיח לאורך הגבול המצרי עם רצועת עזה, עד כה נהרסו במהלך המבצע כאלף בתים של פלסטינים. 

ד. האצת פעילות השמדת המנהרות בצד המצרי.
 

החיכוכים המדיניים בין חמאס למצרים, התגלו במלוא עוצמתם במהלך מבצע "צוק איתן" כשחמאס סירבה לקבל את ההצעה המצרית להפסקת אש ופעלה בתיאום ישיר עם טורקיה וקטר. בסופו של דבר ,בלחץ התושבים ברצועת עזה, היא נאלצה להסכים לה.

בחמאס חושדים כי הצעדים המצרים מתואמים עם ישראל ומטרתם להדק את המצור על רצועת עזה, לחסל את מנהרות ההברחה ולהביא דה פקטו לתחילת פירוזה של רצועת עזה מנשק.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר