יום חמישי, 25 בדצמבר 2014

עשור לשלטונו של מחמוד עבאס


רדיו "מונטה קרלו" שידר כתבה חריפה המסכמת את עשר שנות כהונתו של מחמוד עבאס ומחדליו כיו"ר הרש"פ.
 על פי הוראותיו של עבאס מנגנוני הביטחון מתנכלים לעיתונאים המותחים עליו ביקורת.
 
 
ב15 בחודש הבא יציין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס עשר שנים לבחירתו לתפקיד במקומו של יאסר ערפאת.

 מחמוד עבאס ממשיך לשמש בתפקיד זה למרות שעל פי החוקה הפלסטינית כהונתו הסתיימה בינואר 2009 והבחירות שהיו אמורות להתקיים לנשיאות הפלסטינית לא התקיימו מסיבות רבות ומגוונות.

 רדיו "מונטה קרלו" המשדר בשפה הערבית מצרפת ושנחשב במשך שנים רבות לרדיו בעל האזנה גבוהה במזרח התיכון, שידר לפני כמה ימים כתבה המסכמת את עשר שנות שלטונו של מחמוד עבאס כיו"ר הרשות הפלסטינית.

 הכתבה מתחה ביקורת על מחמוד עבאס על כך ש "עשר שנים לא הספיקו לו להפוך לסמל פלסטיני כולל ומפקד שמאחד את כל הפלסטינים דוגמת ערפאת במישור הפנימי והחיצוני".
 

להלן ציטוטים נבחרים מהכתבה:

 

במישור הפנימי:

 

הכתבה מציינת כי יש דיבורים ברשות הפלסטינית על כישלונות גדולים במהלך כהונתו של עבאס בנוסף לעננה של שחיתות המרחפת מעל ראשיהם של בניו ובמיוחד בנו יאסר.

במהלך כהונתו, "תנועת פת"ח איבדה את מעמדה המוביל ככוח הגדול ביותר והפופולארי ביותר מבין הפלגים הפלסטינים זאת לאחר שחמאס השיגה ניצחון מכריע בבחירות 2006 ואחריה באה ההיפרדות של רצועת עזה מהגדה המערבית והפיצול הפלסטיני. לכך יש להוסיף את המחלוקת הפנימית בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן, ראש מנגנון הביטחון המסכל הקודם ברצועה וחבר הועדה המרכזית של פת"ח דבר שהביא להיחלשות התנועה".

 

במישור החיצוני:

 

" ניתן לומר כי תיק הבעיה הפלסטינית מדשדש במקומו מזה תקופה, לא הושגה בו שום התקדמות אלא כמה הכרות סמליות בחוגים הבינלאומיים. לכך יש להוסיף את המלחמות שעברו על רצועת עזה ושהוא לא עשה שום דבר בעניינן וכן  את ההתרחקות מהקשר החם עם כמה מדינות שהיו התומכות החשובות ביותר של הבעיה הפלסטינית".

הכתבה מסכמת במילים הבאות: 

" עבאס פעל בנושא ענייני החוץ וערך כמה ביקורים, כולל הביקור הנוכחי באלג'יריה כדי להשיג תמיכה במדינה פלסטינית ונראה שיושג משהו בתחום הזה באופן סמלי, התקווה היחידה של עבאס היא להשיג שאיפת חמצן כדי להמשיך בחיים הפוליטיים לאחר שנסגרו בפניו כל האופקים". 

ועוד סיפור מעניין הנפוץ כעת בשטחים וקשור לשלטונו של מחמוד עבאס והמאפיין את תקופתו בתחום הדמוקרטיה וחופש הביטוי.

 מדובר בעיתונאית פלסטינית בשם מג'דולין חסונה שזומנה לחקירה במשרדי התביעה הכללית בשכם בעקבות תלונה שהגיש נגדה מנגנון הביטחון המסכל באשמה של " גידוף הרשות הפלסטינית, הטלת דופי במחמוד עבאס וגינויו, העלבה והסתה".

בחקירה התברר לה כי מדובר במאמרים ופוסטים שפורסמו בדף הפייסבוק שלה. העיתונאית הפלסטינית הסבירה כי כמה מהפוסטים פוברקו והיא לא כתבה אותם, היא הכחישה את ההאשמות נגדה ושוחררה בתום החקירה עם ריתוק לביתה ונמסר לה כי תועמד לדין בקרוב.

בעקבות האירוע היא שלחה מכתב למחמוד עבאס ובו כתבה" תן לנו למתוח עליך קצת ביקורת, מדובר בביקורת בלבד ולא העלבה או גינוי, זו זכותנו לבקר כל פוליטיקאי".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר