יום שלישי, 23 בדצמבר 2014

הפלסטינים מודים בכישלונם במועצת הביטחון של האו"ם


המהלך של הרש"פ במועצת הביטחון של האו"ם נתקל בקשיים רבים וככל הנראה יידחה לשנה הבאה.
הפלסטינים מתכננים לעבור לשלב הבא בתכניתם ולהצטרף לאמנות בינלאומיות ובית הדין הפלילי בהאג.נראה כי המאמצים הדיפלומטים האמריקנים והישראלים לטרפד את הצעת ההחלטה הפלסטינית שהוגשה למועצת הביטחון של האו"ם נשאו פרי.

 מאמר המערכת של עיתון "אלקודס" היוצא לאור במזרח ירושלים משקף הבוקר את הכרת הפלסטינים בכישלון מאמציהם במועצת הביטחון.

 במאמר נכתב: " שאלת הפניה למועצת הביטחון לקבלת החלטה הקובעת פרק זמן לסיום הכיבוש והכרה בזכויותינו הלאומית איבדה, ככל הנראה, את כל חשיבותה ומשמעויותיה.."

 ובהמשך המאמר " לאור עמדת הפלגים הפלסטינים ורוב הם הפלסטיני, מה שדרוש הוא הערכה חדשה של הבעיה מיסודה, לעבור את נושא מועצת הביטחון ולהצטרף לאמנות הבינלאומיות ובראשן בית הדין הפלילי הבינלאומי כדי שלא נישאר במעגל סגור וישראל תשיג את מטרותיה".

גם עיתון "אלאיאם" המזוהה עם הרשות הפלסטינית מפרסם הבוקר מאמר מפרי עטו של הפרשן האני אלמצרי התוקף את אופן הגשת הצעת ההחלטה הפלסטינית למועצת הביטחון.

 "ברור שהצעת ההחלטה הערבית שהוגשה למועצת הביטחון לאחר שינויים רבים רוקנה אותה מתוכנה והיא טעות חמורה, יותר חמור אם היא תאושר ותהפוך למקור הסמכות הבינלאומי החדש למשא ומתן הישראלי פלסטיני...המוצא מן ההסתבכות בהגשת ההצעה הוא למשוך אותה ולהציע אחרת במקומה שתכלול את כל הזכויות הפלסטיניות שמעוגנות בלגיטימיות הבינלאומית".

נראה כי העובדה שהעיתונות הפלסטינית מפרסמת את הדברים האלה נועדה להכשיר את דעת הקהל הפלסטינית להתקפלות פלסטינית בזירת האו"ם ומעבר לשלב הבא באסטרטגיה של מחמוד עבאס והוא ההצטרפות ליותר מ500 אמנות בינלאומיות ובראשן בית הדין הפלילי בהאג.

 הכישלון הפלסטיני נובע מכמה סיבות:

חוסר הערכה נכונה של יחסי הכוחות במועצת הביטחון של האו"ם ועמדתה של הודו שהיחסים בינה לבין ישראל התחממו באחרונה, השינויים שהוכנסו להצעת ההחלטה המקורית בהשפעת ההצעה הצרפתית, התנגדות של פלגים וגופים פלסטינים החל מגורמים בתנועת הפת"ח עצמה, ארגון החזית העממית, החזית הדמוקרטית וארגון "היוזמה הלאומית" בראשות מצטפא ברגותי וכן הלחצים האמריקאים והישראלים.

 לשיקולים הפלסטינים יש להוסיף גם את מערכת הבחירות בישראל וחששם כי המהלך כעת ישרת את מפלגות הימין וראש הממשלה בנימין נתניהו. ההערכה בקרב גורמים ברשות הפלסטינית היא כי המהלך יידחה לשנה הבאה שכן צפויים שינויים במועצת הביטחון כמו הצטרפותן של חברות חדשות כמו אינדונזיה, אנגולה וספרד שיוכלו להבטיח לפלסטינים רוב במועצה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר