יום שני, 22 בדצמבר 2014

קטאר מבססת ציר עם טורקיה לתמיכה בחמאס לקראת הפיוס עם מצרים


למרות הפיוס של קטאר עם מצרים היא איננה מתכוונת לוותר על תמיכתה בתנועת חמאס ונערכת בהתאם.
 נציג החמאס בטורקיה מכחיש את האשמות ישראל כי הוא מכווין משם פעולות טרור בגדה.
בשבוע שעבר ביקר באנקרה שבטורקיה אמיר קטאר, השיח' תמים בן חמד אל-ת'אני לפגישות עם הצמרת המדינית הטורקית.

 מדובר בביקור חשוב שבסיומו פורסמה הודעה רשמית על "הקמת ועדה עליונה משותפת לתיאום אסטרטגי בין שתי המדינות".

לטורקיה יש אינטרסים כלכליים חשובים בקשרים שלה עם קטאר שהיא ספקית אנרגיה חשובה של הטורקים בכל הקשור חשמל, דלק וגז וטורקיה רוצה שקטאר תשקיע בה סכום של 12 מיליארד דולר.

סימן ליחסים המתהדקים בין שתי המדינות הוא כוונתה של  עיריית אנקרה לקרוא לאחד הרחובות הראשיים בעיר בשם "קטאר".

מקורות ערביים מסרו שהתיאום האסטרטגי בין קטאר לטורקיה עוסק בתמיכה מלאה בתנועת חמאס בשטחים ובתנועת האם שלה "האחים המוסלמים", תיאום מלא בכל הקשור לפעילות ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) בסוריה ועיראק(כולל תמיכה במליציות אסלאמיות שלוחמות בסוריה ואינן משתפות פעולה עם סעודיה) ושיתוף פעולה בכל הקשור ליחסים של שתי המדינות עם מצרים בהנהגתו של עבד אלפתאח א-סיסי.

קטאר השכילה לעשות כאן מהלך כפול, בעוד היא מבססת את יחסיה עם טורקיה מבחינה מדינית וצבאית, היא התפייסה עם מצרים.

 נראה כי התיאום האסטרטגי בין קטאר לטורקיה נועד להקדים "תרופה למכה" ולהתמודד עם לחצים שעשויות להפעיל סעודיה ומצרים על קטאר בכל הקשור ליחסה לתנועת "האחים המוסלמים" ולחמאס.

מצרים צפויה לדרוש מקטאר לתאם עמה כל מהלך וסיוע שתרצה להגיש לתנועת חמאס ברצועה וזאת נוכח המשבר העמוק השורר בין מצרים לתנועת חמאס בעקבות מעורבותה של חמאס ובפיגועים בחצי האי סיני וסיוע שהגישה לארגון "אנצאר בית אלמקדס" המזוהה עם ארגון "המדינה האסלאמית".

מהלך הפיוס בין קטאר למצרים חיזק את מעמדה של סעודיה. על פי מקורות במפרץ, מלך סעודיה עבדאללה רוצה שלמצרים לא יהיה שום סכסוך עם אף מדינה במפרץ וכי בקרוב תתקיים פגישת פסגה מצרית-קטארית בריאד בחסות סעודיה.

הוכחה לקשר ההדוק בין חמאס לטורקיה נתן היום צלאח אלערורי, נציג חמאס בטורקיה בראיון שהעניק לביטאון חמאס "אלרסאלה נט".

 אלערורי הואשם על ידי ישראל כי הוא מכווין פעולות טרור של החמאס בגדה מטורקיה כמו הקמת תשתית ענפה של פעילי חמאס בגדה שתכננה להפיל את שלטונו של מחמוד עבאס וגיוס חוליה שתכננה להתנקש בחייו של שר החוץ אביגדור ליברמן.

אלערורי אמר בראיון כי האשמות ישראל כלפי טורקיה כי היא נותנת מחסה להנהגות חמאס שמתכננות פיגועים נועדו להפעיל לחץ על טורקיה שלא לתמוך בחמאס אך "ההנהגה הטורקית היא הנהגה אמיצה שאיננה נרתעת לקבל באופן גלוי את הנהגת חמאס".

 הוא הוסיף "אנו יודעים כיצד לנהוג כדי שלא נביך את המדינה הזו התומכת בפלסטין, אין על אדמת טורקיה שום פעילות או ניהול פעילות מזויינת בפלסטין".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר