יום ראשון, 21 בדצמבר 2014

לקראת סיבוב אלימות נוסף ברצועת עזה?


בכירים בחמאס טוענים כי אינם מעוניינים להסלים את המצב ברצועה וקוראים למצרים להתערב כדי לשמור על הסכם הפסקת האש.
בחמאס ממתינים לסיוע קרוב במימון ובאמצעי לחימה מאיראן כדי לשקם את היכולות הצבאיות לקרב סבב לחימה חדש מול ישראל.

 

ניתן ללמוד משתי התבטאויות של בכירי תנועת חמאס ביממה האחרונה לאן פניה של התנועה בעקבות ההסלמה האחרונה בדרום.

 בסוף השבוע נורה טיל מהרצועה לעבר ישראל שגרר תגובה ישראלית של הפצצת מפעל מלט בעזה שסייע לעבודת חידוש המנהרות שהושמדו ע"י צה"ל במסגרת מבצע "צוק איתן".

 מוסא אבו מרזוק, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, הודיע כי "תנועתו מחויבת להפסקת האש כל עוד הכיבוש הציוני מחויב לה" וכי תנועתו פועלת כעת לעמוד בהסכם הפסקת האש יחד עם כל פלגי ההתנגדות ברצועה "כדי לשמוט את התירוצים של הכיבוש לפגוע ברצועה".

אבו מרזוק הסביר את הטקטיקה של הארגון בטווח הקרוב : אנו רוצים לשמור על המדיניות הזו שהוסכם עליה בגלל סדרי עדיפות שאין מנוס מלשמור עליהם בזמן הנוכחי".

 אסמעיל הניה, מבכירי חמאס ברצועה האשים את ישראל בהפרה מסוכנת של הסכם הפסקת האש וקרא למצרים שהיא נותנת החסות להסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס "לפעול כדי להפסיק את הפרות ההסכם מצד הכיבוש".

תנועת חמאס מעוניינת כרגע בהמשך הפסקת האש עם ישראל ויש סימנים לכך שאת הטיל שנורה לעבר ישראל בסוף השבוע האחרון ירה אחד מהארגונים "הסוררים" שאינם סרים למרותה של חמאס.

 תנועת חמאס מרגישה בנחיתותה הצבאית, המדינית והאזורית בעקבות תוצאות מבצע "צוק איתן" והיא איננה מעוניינת להיכנס ,בשלב הזה, לעימות צבאי נוסף עם ישראל עד שהיא תתחזק שוב מבחינה צבאית ותשקם את יכולותיה בסיועה של איראן.

 קריאתו של אסמעיל הניה למצרים לפעול ליישום הסכם הפסקת האש מהווה הכרה בתפקיד האזורי החשוב שממלאת מצרים והתלות של תנועת חמאס במצרים בכל הקשור בפתיחת מעבר רפיח ופעילות הצבא המצרי לאורך הגבול עם רצועת עזה. היחסים בין מצרים לחמאס התדרדרו וחמאס רואה בה אויב ותנועת טרור שיש להילחם בה כדי לשמור על הביטחון הלאומי המצרי.

 גורמים בחמאס אומרים שהתנועה מצפה בשבועות הקרובים לסיוע ניכר מאיראן בתחום המימון ואספקת אמצעי לחימה שיחזירו אותה למצב של כשירות מבצעית לקראת סבב לחימה נוסף מול ישראל.

בכיר איראני, ד"ר נאצר אלסודאני, ראש ועדת פלסטין בפרלמנט האיראני אמר ב20 בדצמבר בראיון לביטאון חמאס "אלרסאלה" כי " טהרן מתייחסת לתנועת חמאס כקו הקדמי שלה במאבק נגד ישראל ולכן חייבים לתמוך בה בהתאם לערכים של המהפכה האיראנית".

 הוא הדגיש כי איראן רואה בחמאס כוח משמעותי שעומד מול ישראל וכי היא תזכה לתמיכה כספית ולנשק ממנה, והוסיף : "איראן מוכנה לצייד בנשק איכותי וכמותי גם את הפלסטינים בגדה  המערבית, חיסולה של ישראל לא יקרה אלא בציוד הפלסטינים בנשק, כולל אלה בגדה המערבית, המוות לישראל יהיה קרוב וטהרן תומכת בכך".

 נראה כי גם איראן מבינה את מצוקתה של חמאס בגלל התדרדרות היחסים שלה עם מצרים והיא מוכנה לנסות ולסייע לחמאס.

ד"ר אלסודאני הודיע על כך בראיון: "טהרן מוכנה לתווך בין ההנהגה המצרית לחמאס אם יבקשו זאת ממנה, איראן מוכנה לכנס פגישת הבהרות, התייעצות ומשא ומתן בין הצדדים כדי לסיים את המשבר".

 

 כל הנושאים האלה ידונו בקרוב בפגישה הצפויה להתקיים בטהרן בין יו"ר הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל לבין ההנהגה האיראנית שהחליטה לאחרונה על הפשרת היחסים עם חמאס וחידוש השפעתה על התנועה.

בתנועת חמאס טוענים כי המשבר המסתיים עם איראן מוכיח את "עצמאות ההחלטה" של התנועה שלא היססה להתעמת עם איראן על רקע המלחמה בסוריה ונקטה עמדה עצמאית גם במחיר התקררות היחסים בינה לבין טהרן.

 כעת, מסבירים בחמאס, יש אינטרסים משותפים לשני הצדדים לחזור  ליחסים שהיו, תנועת חמאס תזכה לתמיכה כספית ונשק מאיראן ואילו לטהרן יהיה כוח קדמי משמעותי מול ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר