יום חמישי, 18 בדצמבר 2014

מחמד דחלאן נגד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס


בכיר הפת"ח לשעבר מחמד דחלאן הודיע על פתיחת שלב חדש במאבקו נגד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לקראת כינוס הועידה השביעית של תנועת הפת"ח.
 ברצועת עזה פרצו עימותים אלימים בין תומכי עבאס לתומכי דחלאן שנהנה מתמיכת תנועת חמאס.במחצית השנייה של החודש הבא אמורה להתכנס ברמאללה הועידה השביעית של תנועת פת"ח לבחירת מוסדות התנועה והנהגה חדשה שתוציא את התנועה מקיפאונה.

 בשבועות האחרונים פוקדים זעזועים את תנועת הפת"ח ברצועת עזה המתבטאים במאבקים בין תומכיו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לבין תומכיו של בכיר הפת"ח לשעבר מחמד דחלאן.

המאבקים הם על רקע ההכנות לכינוס הועידה השביעית של הפת"ח במחוזות השונים של תנועת הפת"ח ברצועה והם מלווים בהפגנות של תומכי דחלאן נגד מחמוד עבאס, ,מלחמת כרוזים ואף תגרות וכמה אירועי ירי.

 על פי גורמים בפת"ח מחמוד עבאס שוקל לקיים ברמאללה "משפט שדה" למחמד דחלאן באשמת שחיתות, שלא בפניו, לפני כינוס הועידה השביעית של הפת"ח בחודש הבא.

מחמד דחלאן היה פעם בן טיפוחיו של מחמוד עבאס אך המשבר ביניהם החל בדצמבר 2010 לאחר שמחמוד עבאס הורה על הקמת ועדת חקירה שתחקור את מעשיו של דחלאן.

דחלאן נחשד בכך שניסה להקים בחשאי כוח מזויין בגדה כדי להדיח את מחמוד עבאס ולרשת את מקומו. מוסדות תנועת הפת"ח השעו את דחלאן מהוועד המרכזי של התנועה ובאוקטובר 2011 אימצה המועצה המהפכנית של פת"ח את החלטת הועד המרכזי וסילקה באופן סופי את דחלאן מתנועת הפת"ח.

באפריל 2013 בכינוס המועצה המהפכנית של הפת"ח, האשים מחמוד עבאס את דחלאן בשיתוף פעולה עם המודיעין הישראלי ומעורבות בהתנקשות בחייהם של יאסר ערפאת ובכירים פלסטינים נוספים. דחלאן מצדו הכחיש את ההאשמות.

 מחמד דחלאן נאלץ לעזוב את הגדה ועבר להתגורר במאע"מ שם הוא הפך לאיש עסקים מצליח עם קשרים הדוקים לכמה ממנהיגי המפרץ ויחסיו עם נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי הם מצוינים.

 למחמד דחלאן יש גם קשרים טובים עם תנועת חמאס, יש לו יחסים קרובים עם מחמד דף ראש הזרוע הצבאית של חמאס ובשנות השמונים הם חלקו ביחד את אותו התא בכלא הישראלי.

 לדחלאן יש גם קשרי ידידות עם ד"ר סלאם פיאד ועם יאסר עבד רבו המזכיר של הועד הפועל של אש"ף. עבד רבו ניסה לפייס בין דחלאן לעבאס אך נכשל.

 תנועת חמאס מתירה את פעילות תומכיו ברצועה נגד מחמוד עבאס מכיוון שהדבר משרת את מטרתה לעשות דה לגיטימציה למחמוד עבאס.

 ד"ר ח'ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר בראיון לביטאון חמאס "אלרסאלה" ב-18 בדצמבר כי למחמד דחלאן "יש בעיה עם פת"ח ולא עם חמאס" והוסיף, " אנחנו חייבים להתנהל מול כל המרכיבים של העם הפלסטיני באופן שישרת את הבעיה הפלסטינית".

 תומכי דחלאן הפיצו בימים האחרונים כרזות ברצועה המאשימות את מחמוד עבאס בבגידה בבעיה הפלסטינית, בחיפוי על רוצחו של יאסר ערפאת ובשחיתות והריסתה של תנועת הפת"ח. מסע ההשמצה הזה מתבצע בחסותה של תנועת חמאס וניסיונות הנהגת הפת"ח ברצועה לעצור את התופעה נכשלו.

 מחמד דחלאן הודיע ב-18 בדצמבר בדף הפייסבוק שלו כי ההפגנות בעזה הן תחילתו של שלב חדש והאשים את מחמוד עבאס בדיקטטורה ורודנות.

 לפני שש שנים, בעת שהתקיימה הועידה השישית של תנועת הפת"ח בבית לחם, מנע שלטון החמאס ברצועה ממאות פעילים של הפת"ח לצאת לבית לחם להשתתף בוועידה.

 גורמים בחמאס מעריכים כי הפעם תתיר חמאס למאות מפעיליו של מחמד דחלאן ברצועה לצאת לרמאללה כדי להשתתף בוועידה השביעית של תנועת הפת"ח בחודש הבא.

 חמאס מעודדת מאחורי הקלעים את פעילותו של דחלאן נגד יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ואיננה מתאמצת להסתיר זאת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר