יום שלישי, 16 בדצמבר 2014

יישור הדורים בין איראן לחמאס


איראן משפרת את יחסיה עם תנועת החמאס ותעביר לה אמצעי לחימה, מימון וסיוע טכנולוגי לקראת הסיבוב הבא מול ישראל.
ח'אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס אמור לבקר בקרוב באיראן.
 
 
גורמים שונים בתנועת חמאס ובארגון הג'האד האסלאמי המקורב לאיראן חשפו ביממה האחרונה את השיפור ביחסים בין איראן לחמאס בעקבות ביקורה האחרון של משלחת חמאס לטהרן ובקרוב גם יבקר באיראן ח'אלד משעל יו"ר הלשכה המדינית של חמאס.

אבו עמאד אל-רפאעי, נציג ארגון הג'האד האסלאמי בלבנון , התראיין ב 14 דצמבר לרדיו "אלרסאלה-נט" של תנועת חמאס ושיבח את ''ההתקרבות בין איראן לתנועת חמאס''.

 הוא הדגיש כי "העניינים מתקדמים בקצב חיובי ומשתפרים במהירות".

 בהתייחסו לביקור משלחת חמאס בטהרן אמר אל רפאעי כי "הביקור היה חיובי ופורה למרות המחלוקות הרבות שהיו בנושא ", והעריך כי הדבר יביא ל"הקלה בתמיכה הכספית של איראן לחמאס".

 

ח'אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, הודה בראיון שהעניק ב14 בדצמבר לביטאון התנועה "אלרסאלה" לרגל יום השנה ה27 להקמת הארגון, כי הבעיה בקשר של חמאס עם איראן הייתה בגלל מלחמת האזרחים בסוריה, הוא אמר:

"אין לנו נתק עם איראן, יש לנו היסטוריה ארוכה בקשר עמה בכל הקשור להתנגדות לאויב. ידוע שקיבלנו תמיכה ממנה במשך שנים ארוכות, היו חילוקי דעות עמה בנושא הסורי ,למרות שזה השפיע על כמה היבטים זה לא הגיע לרמה של נתק".
 

מבחינתה של תנועת חמאס, המצוקה הקשה שבה היא נמצאת היא שגרמה לה לשוב לחיקה של איראן בציפייה לסיוע מידי בכסף ובנשק כדי שתוכל לשפר את יכולותיה הצבאיות שנשחקו במהלך מבצע "צוק איתן".

איראן קיצצה את התמיכה הכספית לחמאס בעקבות המשבר ביחסים ביניהן.

ב-28  בפברואר 2014 פרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית ידיעה  כי הואטה הפקת סרט אודות חטיפתו של גלעד שליט מטעם משרד התרבות של ממשל חמאס ברצועה בגלל הפסקת התמיכה האיראנית לחמאס על רקע המתיחות ביניהן.
עם זאת שר התרבות בממשל חמאס טען כי קשרי משרדו עם איראן לא נותקו וכי מתקיים פרויקט משותף להפיק סרט אודת מבצע "עופרת יצוקה". 

בחמאס ראו את הסיוע שמקבל ארגון הג'האד האסלאמי ברצועה מאיראן והבינו שעליהם לשוב ולשפר את היחסים עמה. בניגוד לחמאס, ארגון הג'האד האסלאמי הקפיד לשמור לאורך כל השנים על יחסים טובים וקשר הדוק עם איראן ומקבל ממנה נשק ומימון.
 מקורות בחמאס אומרים כי חמאס נאלצה להגביר את הפיתוח והייצור העצמי של ארסנל הנשק שלה בעקבות חסימת ציר ההברחות מסיני על ידי מצרים והיא זקוקה עכשיו, יותר מאשר בעבר, לסיוע טכני ועזרה  בתחום הפיתוח של אמצעי לחימה מאיראן כדי שתוכל להגדיל את טווח הטילים שלה מייצור עצמי ואת רמת דיוקם.

אחד הדוגמאות לכך הוא המזל"ט המכונה "אבאביל" שהוצג במהלך העצרת לציון 27 שנים להקמת הארגון בעזה.
 בחמאס מאשרים כי מדובר בייצור ופיתוח עצמי של מהנדסי הזרוע הצבאית בסיוע איראני.
 בשבועות האחרונים עסוקים מהנדסי הזרוע הצבאית של חמאס בניסויי טילים באמצעות ירי לעבר הים כדי לשפר את יכולותיהם הצבאיות לקראת הסיבוב הבא מול ישראל.

פרשנים פלסטינים מעריכים כי גם לאיראן היה אינטרס לשקם את יחסיה עם חמאס כדי לחזק את השפעתה ברצועת עזה ולא לאפשר לקטר וטורקיה למשוך בחוטים בעקבות מבצע "צוק איתן". לכך יש להוסיף את העובדה שהמשא ומתן בין איראן למעצמות על יכולותיה הגרעיניות לא הסתיים והאופציה של פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של איראן עדיין לא ירדה מן הפרק.

 איראן עדיין זקוקה לכוח ב"בסיס קדמי" שיוכל להגיב נגד ישראל במקרה שתותקף דהיינו  ארגוני החזבאללה, החמאס והג'האד האסלאמי.

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר