יום שישי, 12 בדצמבר 2014

תנועת חמאס נגד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס


המתיחות בין תנועת חמאס לרש"פ הגיעה לשפל חסר תקדים וחמאס פתחה בקמפיין אישי חריף נגד יו"ר הרש"פ.
נוכח התמיכה של מחמוד עבאס בצעדיה של מצרים נגד חמאס נראה כי הקמפיין יימשך.תנועת חמאס פתחה בקמפיין הכפשה נגד יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בעקבות התיאום ההדוק שלו עם נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי נגד חמאס שסייעה לארגון "אנצאר בית אלמקדס" לבצע פיגוע גדול נגד הצבא המצרי בסיני בסוף חודש אוקטובר 2014 במהלכו נהרגו 33 חיילים מצרים.

 קמפיין ההכפשה כולל כמה כתבות ופרשנויות שפורסמו בביטאון החמאס "אלרסאלה" בימים האחרונים בנושאים הבאים:
 

 

מותו של השר הפלסטיני זיאד אבו עין:

 

בטאון החמאס מצטט מקור ברשות הפלסטינית הטוען כי מחמוד עבאס לא נקט שום סנקציות נגד ישראל בתגובה למותו של זיאד אבו עין מחשש להסתבכות בפרשה ולכן הוא נמנע מלהפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל.

 

לדברי המקור, עבאס יודע כי כל החלטה נגד ישראל, בשלב הרגיש הזה, תשפיע לרעה על ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההצעה הפלסטינית-ירדנית.

 

 

"יריביו של עבאס מהדקים את החבל סביב צווארו":

 

זוהי כותרת הכתבה שפורסמה בביטאון "אלרסאלה" ב11 בדצמבר, הכתבה מתארת את המחלוקות הרבות של מחמוד עבאס עם יריביו הפוליטיים ובהן גם כמה רכילויות וספינים תקשורתיים שהוכחשו על ידי בכירים בתנועת פת"ח.

 

א.            על פי הכתבה, הורה מחמוד עבאס לפטר מתפקידו את המנהל הכללי של המועצה המחוקקת הפלסטינית, אברהים ח'רישה, והנחה את כוחות הביטחון הפלסטינים למנוע את כניסתו לבניין המועצה.
 

ב.            עבאס הורה לאסור את בסאם זכארנה, נציב הפקידים הכלליים ברמאללה.

 

ג.              על פי מסמך שהופץ ומיוחס ללשכתו של עבאס, הוא הורה למנגנוני הביטחון של הרש"פ להאזין לשיחות טלפון של כמה מנהיגים בתנועת פת"ח בגלל חששותיו מן הסובבים אותו.

 

ד.             המתיחות עם חמאס: עבאס איננו מיישם את הסכם הפיוס עם חמאס, הוא ויתר על רצועת עזה ואיננו מאפשר לממשלת ההסכמה הלאומית לפעול בעזה ומטרפד את שיקום הרצועה תוך הכפשתה של תנועת החמאס.

 

ה.            היריבות עם מחמד דחלאן: קיימת מתיחות ביחסים בין מחמוד עבאס לבין נשיא מצרי א-סיסי על רקע היחסים ההדוקים של הנשיא המצרי עם מחמד דחלאן, יריבו הפוליטי המושבע של עבאס. המתיחות גברה לאחר שעבאס דחה את בקשתו של א-סיסי להתפייס עם דחלאן ולמנות אותו לסגנו. עבאס גם איבד את תמיכת מאע"מ מכיוון שלדחלאן יש קשרים ביטחוניים וכלכליים עמה.

 

ו.                 יאסר עבד רבו, המזכיר של הועד הפועל של אש"פ ניסה לתווך בין עבאס ודחלאן אך גם הוא נכשל.

 

ז.               קשירת קשר נגד עבאס: על פי הדיווח, העיתונאי מאהר שלבי דיווח בתכניתו "עלא אל מכשוף" המשודרת בטלוויזיה הפלסטינית על קיומה של פגישה סודית במאע"מ בהשתתפות שר החוץ האמריקני קרי,מחמד דחלאן וסלאם פיאד דבר המעיד על קשירת קשר נגד עבאס.( מאהר שלבי טוען כי דבריו עוותו וכי הציג את הדברים בתכניתו כשאלה היפוטטית).

 

 

ח.             הפרשן הפוליטי האני אלבסוס: טוען כי ההשמצות על תפקודו של עבאס נובעות מכך שהגיע לגיל 80 מבלי שעשה את המינימום הנדרש ממנו למען הבעיה הפלסטינית. לדבריו עבאס איננו רצוי עוד מבחינה אזורית ויש אישים רבים ברשות המתחרים על התפקיד ובהם כאלה המקובלים על ישראל, מדינות ערב ומדינות העולם. איומיו של עבאס לפנות למועצת הביטחון הרגיזו את ארה"ב שהחלה לחשוש ממנו לאור הפסקת המו"מ עם ישראל וסירובו של עבאס לעשות ויתורים.

 

ט.            האני אלבסוס מעריך כי שנת 2015 תהייה שנה מכרעת בחיים הפוליטיים של מחמוד עבאס ומדינות ערב ומדינות העולם יכפו על עבאס בחירות בתחילת 2016 . לטענתו, הפופולאריות של עבאס מתדרדרת וסמכויותיו יילקחו ממנו באופן הדרגתי. לדבריו, מחמוד עבאס מגביר את ההתקפות על חמאס כדי למנוע מיריבו מחמד דחלאן להתקרב להנהגה המצרית, לכן הוא מאשים את עבאס כי הוא מנהל משא ומתן סודי עם ישראל.

 

 

לסיכום: קמפיין ההכפשה נגד עבאס משקף את המתיחות הרבה בין פת"ח לחמאס שהגיעה לשפל חסר תקדים בעקבות מבצע "צוק איתן", הניסיונות של חמאס לעשות הפיכה בגדה (שסוכלו ע"י ישראל) ומאמציה של חמאס להמשיך ולשמור על שלטונה ברצועת עזה תוך נטרולה של ממשלת ההסכמה הלאומית וטרפוד המאמצים לשקם את רצועת עזה. גם אם חלק מהדברים שפורסמו נכונים, מחמוד עבאס עדיין שולט ביד רמה ברשות הפלסטינית ובתנועת הפת"ח ומתאם את מהלכיו נגד חמאס עם נשיא מצרים א-סיסי.

 נוכח מצוקתה הפנימית הקשה של תנועת חמאס ניתן להעריך כי המתקפה התקשורתית על מחמוד עבאס תימשך במטרה לנסות לשלול את הלגיטימציה שלו בקרב תושבי השטחים.

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר