יום שבת, 8 בנובמבר 2014

אצבע זהירה על ההדק


גורמים קיצונים מנסים להתסיס את המגזר הערבי ולחבר את אירוע הריגתו של הצעיר הערבי בכפר כנא לאירועים בירושלים סביב הר הבית כדי להביא לאינתיפאדה שלישית.
 על הממשלה ופרנסי המגזר הערבי לפעול יחדיו להרגעת המצב ולמנוע הסלמה.
 
 הריגתו של הצעיר הערבי חיר א-דין חמדאן מכפר כנא בירי על ידי שוטרי משטרת ישראל מתסיסה את המגזר הערבי בארץ וכוחות גדולים של המשטרה במצב כוננות.
בכפר כנא פרצו התפרעויות, באזור מי עמי ואום אלפחם הוצתו יערות וועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הכריזה על יום שביתה כללי ותהלוכות ועצרות מחאה בכמה ישובים.

 התפרצות הזעם באה בעקבות סרטון של מצלמת אבטחה שתיעד את התקרית והופץ ברשתות החברתיות.

 בסרטון נראה שוטר יורה למוות בחיר א-דין חמדאן שהסתער על הניידת  המשטרתית בסכין למרות שלכאורה ניתן היה לנטרל אותו באמצעים אחרים ללא צורך להורגו. השוטרים שנכנסו לכפר כנא היו במשימה משטרתית, הם נכנסו כדי לעצור חשוד בזריקת רימון הלם במסגרת סכסוך בין שתי משפחות.

נסיבות האירוע נחקרות על ידי המחלקה לחקירות שוטרים ואין ספק שהסרטון ישמש ראיה חשובה בחקירה אך בינתיים הרוחות סוערות מכיוון שהמשטרה נתפסת כמי שידה קלה על ההדק בכל מה שקורה בתוך המגזר הערבי והדבר מזכיר לציבור הערבי את אירועי אוקטובר 2000 שבהם נהרגו 13 צעירים ערבים מירי כוחות הביטחון. 

ללא כל קשר לאירוע הזה בקרב החברה הערבית בישראל שוררת מזה כמה חודשים אווירת נכאים מאז מבצע "צוק איתן" והמראות הקשים של הפלסטינים שנפגעו ברצועת עזה.

הציבור היהודי הדיר את רגליו במהלך המלחמה ולאחריה מהישובים הערבים והכלכלה המקומית נפגעה, גם האירועים בסוריה ועיראק השפיעו על הנעשה במגזר הערבי במיוחד על הדור הצעיר ועשרות צעירים מהכפרים הערבים עזבו את הארץ, הסתננו לסוריה דרך טורקיה והצטרפו לשורות דאע"ש.

אולם המתח הגיע לשיאו בעקבות האירועים בירושלים מאז רציחתו של הנער אבו חדיר בידי קיצונים יהודים ופעילות הימין הקיצוני הישראלי בסיוע כמה חברי כנסת רודפי פרסום באזור הר הבית. 

מחדלי השב"כ ומשטרת ישראל בטיפול בפעילים הקיצונים של התנועה האיסלאמית בראשותו של השיח' ראיד צלאח הביאו לכך שפעילים אלה הצליחו לטעת בקרב ערביי ישראל את התחושה כי המסגדים על הר הבית אכן בסכנה וכי ישראל מתכוונת לעשות נוהלי תפילה חדשים במקום ליהודים ולמוסלמים כפי שנעשה במערת המכפלה בחברון, דבר שאין לו שום בסיס ואחיזה במציאות מכיוון שהממשלה לא מתכוונת לשנות את הסטטוס קוו במקום. 

המגזר הערבי רותח, אדי הדלק נמצאים באוויר וגוברת הסכנה שאירוע הריגתו של הצעיר הערבי בכפר כנא יצית גל של מהומות בריכוזי האוכלוסיה הערבים.

הגורמים האיסלאמים הקיצונים כבר קופצים על המציאה ומנסים לחבר בין האירוע בכפר כנא לאירועים בהר הבית בעזרת תחנות השידור הערביות.

גורמים אלה מנסים לדחוף את הציבור הערבי במזרח ירושלים ובשטחים לאינתיפאדה שלישית ולצרף לאירועים אלה גם את ערביי ישראל. 

האירוע בכפר כנא נפל כפרי בשל לידיהם. 

המבחן כעת הוא של הממשלה ושל פרנסי המגזר הערבי.

לשני גורמים אלה יש אינטרס להרגיע את המצב ולא לאפשר לקיצונים לגרור את המגזר הערבי לאירועים אלימים שיפגעו במצב הביטחוני בארץ ויחזרו בסופו של דבר כבומרנג לחברה הערבית בארץ, כבר היינו בסרט העצוב הזה באוקטובר 2000. 

הגורמים האחראים חייבים למצות עד תום את החקירה בנסיבות מותו של חמדאן ולמצות, במלוא החומרה, את הדין עם היורה במידה שיתברר כי פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש.

במקביל חייבים השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה להנחות את כל השוטרים וחיילי מג"ב להקפיד על נהלי הירי ולהימנע בתקופה רגישה זו מחיכוך עם האוכלוסיה הערבית בערים ובכפרים. 

הם חייבים לפתוח לאלתר בהידברות עם ההנהגה המקומית של ערביי ישראל כדי להרגיע את השטח ולפעול בנחישות נגד הגורמים הקיצונים שמנסים להסית את הציבור הערבי ולגרור אותו למעשי אלימות.
 ראשי המועצות המקומיות הערביים צריכים להיות קשובים וערניים למתרחש ולא לאפשר לכמה מחברי הכנסת הערביים לנצל את האירוע הטרגי כדי לעשות הון פוליטי ולחמם את האווירה כדי לתפוס כותרות.
שני הצדדים חייבים להתעשת במהירות ולהחזיר את המצב לשליטה כדי למנוע הדרדרות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר