יום ראשון, 30 בנובמבר 2014

האם הרשות הפלסטינית בדרך להתפרקות?


הרשות הפלסטינית מקדמת בסיוע הליגה הערבית הגשת הצעת החלטה למועצת הביטחון לקביעת לו"ז לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים תוך הפרחת איומים בדבר הפסקת התיאום הביטחוני ופירוק הרשות הפלסטינית.
הקדמת הבחירות בישראל עשויה לשבש את המהלך הפלסטיני אשר בלאו הכי אינו זוכה לתמיכה אמריקנית ואירופית מלאה.
 
 
 
 

מזכ"ל הליגה הערבית, ד"ר נביל אלערבי הודיע בסוף השבוע כי מדינות ערב יפנו, בימים הקרובים, למועצת הביטחון של האו"ם, באמצעות ירדן החברה במועצה, בהצעת החלטה לקבוע לוח זמנים "לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים והכרה בגבולות 67".

כינוס שרי החוץ של הליגה הערבית בלוב הביע גם תמיכה בתכניתו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לצרף את "מדינת פלסטין" כמדינה חברה באמנות בינלאומיות, כולל אמנת רומא, דבר שיאפשר לה פניה לבית הדין הפלילי בהאג.

מחמוד עבאס מצדו, השמיע דברים קשים בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית, הוא טען שבאופן מעשי אין פרטנר ישראלי וכי לא ניתן להמשיך באופן הזה וכי הפלסטינים מסרבים להיות "רשות ללא רשות". בסוף דבריו השמיע גם איומים בדבר הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל ופירוק הרשות הפלסטינית.

 

האסטרטגיה הערבית פלסטינית:

הליגה הערבית נתנה תמיכה מלאה לתוכנית המדינית של מחמוד עבאס לבינאום הסכסוך עפ"י השלבים הבאים:

א.            פניה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה להחלטה לקביעת לוח זמנים "לסיום הכיבוש בישראלי בשטחים".

ב.            הצטרפות ליותר מ 500 אמנות בינלאומיות כולל אמנת רומא.

ג.              ניסיון לחדש את המשא ומתן עם ישראל

תחת לוח זמנים מוגדר לסיומו, הקפאה מלאה של הבניה בהתנחלויות כולל במזרח ירושלים ושחרור הפעימה הרביעית של האסירים הביטחוניים, אם לא יצלח הדבר ינקטו הפלסטינים בצעדים הבאים:

1)           הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל

 

2)           פניה לישראל לשאת באחריות המלאה לנעשה בשטחים בתוקף היותה "המדינה הכובשת".

 

הליגה הערבית הבטיחה לפלסטינים "רשת ביטחון" בדמות סיוע כספי של 100 מיליון דולר בשנה במקרה שיוטלו עליהם סנקציות כלכליות ע"י ישראל או ארצות הברית.

 

על פי מקורות פלסטינים, הליגה הערבית החלה במגעים עם כמה מדינות החברות במועצת הביטחון לקראת ההצבעה והיא תשגר אליהן משלחת בדרג של שרי חוץ.

 

פרישת מחמוד עבאס  מהחיים הפוליטיים

 

בנוסף לאיומים אלה מאיים מחמוד עבאס, בשיחות עם דיפלומטים זרים, לפרוש מהחיים הפוליטיים במקרה של כישלון תכניתו ולהשאיר מאחוריו וואקום פוליטי.

איומיו מזכירים את איומיו בזמנו, של יאסר ערפאת שאיים לפרוש מתפקידו עקב המשא ומתן הסתום עם ישראל ולהתגורר בקהיר בערוב ימיו.

 

 

גיוס האיחוד האירופי, העמדה האמריקנית והיוזמה הצרפתית:

 

הרשות הפלסטינית מעודדת מעמדתה של שבדיה שהכירה רשמית במדינה הפלסטינית, מההכרה של הפרלמנט הבריטי ב "מדינת פלסטין" ומהרוחות המדיניות הנושבות מצרפת.

שה"ח הצרפתי לורן פביוס הציג בסוף השבוע תכנית מדינית להתנעת המשא ומתן הישראלי פלסטיני.

 על פי התוכנית מועצת הביטחון של האו"ם תקבע לוח זמנים של שנתיים להשגת הסכם שלום וכינוס ועידת שלום בינלאומית בפריז לתמיכה בין ישראל לפלסטינים, אם תיכשל התוכנית צרפת תכיר בפלסטין כמדינה.

 עמדתה של גרמניה זהה לעמדת ארצות הברית כי הקמת מדינה פלסטינית צריכה להתרחש כתוצאה ממשא ומתן בין הצדדים.

 ארצות הברית הבהירה לפלסטינים כי היא מתנגדת למהלכים חד צדדים וכי הם מסתכנים בהטלת  וטו על הצעתם ובסנקציות כלכליות של הקונגרס.

 נראה כי הפלסטינים ייאלצו להתמודד עם עמדות אלו. בכירים ברשות הפלסטינית לא מוציאים מכלל אפשרות כי במקרה שארצות הברית לא תטיל וטו על הצעתם במועצת הביטחון היא תגבש חלופה הדומה במתכונתה להצעה הצרפתית. 

 

 

התגובה הישראלית למהלך הפלסטיני

 

הצעדים הפלסטינים החד צדדים של מחמוד עבאס ידחקו את ישראל לפינה ויאלצו אותה להגיב בצעדים חד צדדים משלה כמו הפסקת העברת כספי המיסים שהיא גובה מהרשות הפלסטינית והטלת סנקציות כלכליות נוספות על האוכלוסייה הפלסטינית בגדה.

 

 

לסיכום:

 

ברשות הפלסטינית חוששים ממהלכים שישבשו את ביצוע תכניתו המדינית של מחמוד עבאס, לכן מיתן מחמוד עבאס את התבטאויות ההסתה שלו בעניין הר הבית מחשש שגל האלימות יגלוש מירושלים אל השטחים שבאחריות הרשות הפלסטינית והוא יואשם בגרימתה של אינתיפאדה שלישית דבר שיסייע לישראל בזירה הבינלאומית.

 עוד חוששים בסביבתו של מחמוד עבאס ממהלך של הקדמת הבחירות בישראל ומכך שבמקרה כזה יבקשו מהם ארצות הברית והאיחוד האירופי להשהות את תכניתם עד תום הבחירות והרכבתה של ממשלה חדשה בישראל.

 גם "רשת הביטחון" הכלכלית שהבטיחה הליגה הערבית לפלסטינים במקרה שיוטלו עליהם סנקציות כלכליות, אינה דבר בטוח. לפלסטינים יש ניסיון מר עם הבטחות דומות בעבר.

עד כה הצליחו הפלסטינים לגבש תמיכה של שבע חברות במועצת הביטחון בהצעת ההחלטה שלהם מתוך תשעה הקולות שלהם הם זקוקים ונראה שהם מבינים כי ארצות הברית תטיל וטו על הצעתם או שתגבש הצעת החלטה אחרת המאפשרת את חידוש המשא ומתן בין הצדדים.

אם יתממש התרחיש הזה, מתכנן מחמוד עבאס לעבור לשלב הבא של תכניתו ולהודיע על הצטרפות "מדינת פלסטין" לאמנות הבינלאומיות השונות.

 ההערכות בקרב הפרשנים הפלסטינים היא שמחמוד עבאס נוקט במדיניות של "הליכה על הסף" וכי האינטרסים האישיים והכלכליים שלו ושל מקורביו הבכירים הם להישאר בשלטון ולא להביא לפירוקה של הרשות הפלסטינית.

 כמו שאומר הפתגם הערבי הידוע " לא משלמים מכס על מילים".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר