יום שישי, 28 בנובמבר 2014

מצוקה וחשבון נפש בתנועת החמאס


השיח' אחמד יוסף ממנהיגי תנועת חמאס מציע לשקול משא ומתן ישיר עם ישראל, להקפיא את הפעילות הצבאית ולשנות את אמנת חמאס מ1987.
הצעותיו נועדו לחלץ את תנועתו ממצוקתה המקומית והאזורית.תוצאות מבצע "צוק איתן" הכניסו את תנועת חמאס למצוקה קשה אשר הנהגתה לא חזתה אותה טרם כניסתה לעימות הצבאי נגד ישראל.

נראה כי התנועה נמצאת כעת בתהליך של חשבון נפש פנימי והערכה מחדש נוכח מצבה ולאור הקשיים בשיקום רצועת עזה,  הפיצול המחריף בינה לבין הרשות הפלסטינית והדרדרות היחסים עם מצרים המצמצמת בין היתר את יכולת התחמשותה הצבאית.

לכך יש להוסיף את השפעת היחלשותה של תנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האם של חמאס והתחזקותו של ארגון "המדינה האסלאמית" כארגון הקורא, בשם האסלאם , תיגר על המשטרים הערבים ומדינות המערב והפועל להקמת "ח'ליפות אסלאמית" שהינה אותה המטרה שאליה שואפת תנועת החמאס. 

באוניברסיטת ביר זית, הסמוכה לרמאללה, התקיים באחרונה כנס שעסק בשאלת "המעמד המדיני והאסטרטגי של רצועת עזה". בין היתר נדונה בו סוגיית המצוקה שאליה נקלעה תנועת חמאס במישור האזורי, הלאומי והפנימי והצורך לערוך עיון מחדש ומעמיק בעניין ההתנהלות והמדיניות שנוקטת תנועת חמאס.

ד"ר ח'אלד אלחרוב, שהשתתף בכנס, פרסם בעיתון "אלאיאם" מספר רעיונות של השיח' אחמד יוסף, ממנהיגי החמאס, אשר הגיש במסגרת הכנס, מחקר העוסק בתוצאות מבצע "צוק איתן" ברצועה והצורך באידיאולוגיה והתנהלות פוליטית חדשה של תנועת חמאס.

 במובאות שמביא ד"ר אלחרוב מתוך המסמך שהגיש השיח' אחמד יוסף, ישנה ביקורת חריפה על שלטון חמאס ברצועה  על כך שהוא "לא היה ברמה הנדרשת מהתנועה ונעדר חיות והתחדשות".

השיח' יוסף מציין כי "יש צורך לעשות עיון מחדש בדרך שבו מתנהלת תנועתו לאור השינויים המקומיים, הערביים והבינלאומיים".

מהדברים שכתב השיח' יוסף עולה כי הנהגת החמאס בשטחים לא שותפה בהחלטה לצאת למלחמה נגד ישראל וכי החלטות בתנועה לא הובאו, לעיתים, לדיון במועצת ה"שורא".

 הוא הדגיש את הצורך לשנות ברצינות את תכניות התנועה אשר נכתבו בדצמבר 1987 ואינן "מתאימות לרוח התקופה".

 ד"ר אלחרוב מביא כמה נקודות עיקריות מההצעות של השיח' אחמד יוסף להנהגת החמאס:

 

-       יש לדון בפעילות הצבאית ולגבש הצעה להקפיא אותה לתקופת זמן מוגבלת של עד חמש שנים כדי לאפשר את התאוששותה ושיקומה של רצועת עזה והשגת קונצנזוס לאומי. 

-       להמשיך בדיון על משא ומתן ישיר עם ישראל בהמשך להצהרות קודמות בנושא של ד"ר מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של התנועה. 
 

-       בחינת היחסים עם מצרים ואיראן ומדינות המפרץ ובמיוחד עם סעודיה ומאע"מ וחיזוק הקשר עם קטר וסעודיה. 

-       לתת עדיפות עליונה להשגת יציבות וביטחון בחצי האי סיני כדי לשפר את היחסים עם מצרים. 

-        חמאס ופת"ח יתמודדו בבחירות הבאות ברשימה מוסכמת אחת. 

-       חמאס צריכה לתמוך בבחירות הבאות לנשיאות בד"ר סלאם פיאצ' כנשיא הבא, היה ומחמוד עבאס יחליט שלא להתמודד על התפקיד.

 

-        בחינת האפשרות לשנות את אמנת החמאס משנת 1987 אשר מנוצלת ע"י ישראל, במיוחד הסעיפים הנתפסים כ "אנטישמיים" ומנוצלים ע"י ישראל  כדי לפגוע בבעיה הפלסטינית הצודקת.

 

-       תמיכה בתכניתו של מחמוד עבאס להצטרף לאמנות בינלאומיות, חיזוק הלגיטימיות שלו כמנהיג כל העם הפלסטיני ולאפשר לו חופש תנועה.

 

-       גיבוש מחדש של הקשר של תנועת חמאס עם המערב והתרחקות מכל דבר הקשור לאל-קאעדה ודאע"ש.

 

עמדותיו של השיח אחמד יוסף נחשבות לעמדות אמיצות בקרב הפלסטינים ועצם הגשתן במסמך שמתפרסם באחד מאמצעי התקשורת הפלסטינית וחושף את מצבה האמיתי של התנועה, מעידות על הרצון של חלק מהנהגת חמאס בשינוי מהותי ויציאה ממצוקתה הנוכחית.

ספק אם הנהגת החמאס תאמץ את מרבית ההצעות המופיעות במסמך של השיח' יוסף אך פרשנים פלסטינים סבורים שאימוץ חלק מהן עשוי לשפר את מעמדה של התנועה ברחוב הפלסטיני ומבחינה אזורית.

 ימים יגידו.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר