יום רביעי, 26 בנובמבר 2014

"אינתיפאדת ירושלים"-סיכום ביניים


הפלסטינים מתגאים בכך שגל הטרור החדש עצר ניסיונות של גורמים פוליטיים בישראל לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית.
 ההסתה האיצה את התפרצות האלימות אך אין גורם מרכזי המכוון את גל האלימות שפרץ כתוצאה מייאוש ותסכול מהמצב.
 
 

האווירה בירושלים מתוחה ויש בה נוכחות רבה של אנשי ביטחון בניסיון להתמודד עם התופעה החדשה שהפלסטינים מכנים כעת בשם "אינתיפאדת אלקדס" או "הבת אלקדס"(בערבית).

מי שמנסה לבדוק את שורשיו וסיבותיו של גל הטרור החדש ישמע מפלסטינים רבים את ציטוט הפתגם הידוע בערבית "אל-צ'רט יוולד אל-אנפג'אר", דהיינו "הלחץ הוא שמוליד את האלימות".

הנהגת הרשות הפלסטינית הופתעה מן התופעה החדשה בעוד תנועת החמאס מנסה "לתפוס עליה טרמפ" ולהנהיג אותה, עד כה ללא הצלחה.

 ניתוח ביניים של האירועים האלימים עד כה מצביע על כמה מאפיינים: מדובר בגל אלימות אישי, של אדם אחד או שניים הנובע מתסכול וייאוש תוך שימוש באמצעים זמינים ופשוטים לביצוע הפיגועים כמו מכונית(לצורך דריסה(, סכין, גרזן, מברג, ובשני מקרים גם אקדח.(ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק והטבח בבית הכנסת בהר נוף).

נראה שהמפגעים שואבים עידוד מההצלחה, במקרה שהפיגוע הצליח ישנה סבירות גבוהה שהוא יעודד פיגועים נוספים באותה שיטת ביצוע. דהיינו חיקוי.

בדיקת האירועים האלימים מראה כי אין הנהגה למה שהפלסטינים מכנים "אינתיפאדת אלקדס", אין לה מטרה מוגדרת והיא סובלת מחוסר ארגון ואי השתתפות של ההמונים בהשוואה לאינתיפאדות הקודמות.

הרשות הפלסטינית בולמת, בהנחיית מחמוד עבאס המתנגד לאינתיפאדה מזויינת, את התפשטות התופעה לתחומי הרשות הפלסטינית ולכן היא מתמקדת בירושלים.

 בשטחי הרשות הפלסטינית ישנן הפרות סדר ספוראדיות המושפעות מהמתרחש בירושלים.

 נראה כי מספר סיבות חדשות שקרו בחודשים האחרונים והצטברו בתודעה הפלסטינית הן שהביאו להתפרצות התופעה האלימה בירושלים: רצח הנער מחמד אבו חצ'יר בשכונת שועפט במזרח ירושלים, פעילות פוליטית ישראלית באזור הר הבית בניסיון לשנות את הסטטוס קוו במקום, אירוע התאבדותו של נהג האוטובוס הערבי יוסף רומני והתיישבות יהודית חדשה בכמה בתים בכפר סילואן. לכך יש להוסיף הסתה חריפה של תנועת החמאס, הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל והרשות הפלסטינית תוך מחזור הסיסמה הישנה-חדשה כי "אלאקצא בסכנה".

 כל הסיבות האחרות שמיוחסות לגל האלימות הפלסטיני האחרון בירושלים כמו תנאי מחייה גרועים בהשוואה לאוכלוסייה היהודית, אי קבלת שירותים מוניציפאליים, חפירות ארכיאולוגיות באזור הר הבית וכו' אינן חדשות, הן קיימות שנים רבות ואין להן השפעה ישירה על פרוץ גל האלימות הפלסטיני.

 התנגדותו של מחמוד עבאס לאפשר את הרחבת התופעה לתחומי יהודה ושומרון והפיצול הפנימי בחברה הפלסטינית המלווה במאבקים קשים מצמצם את הפעילות האלימה בעיקר לאזור ירושלים.

הנהגת הרשות הפלסטינית עדיין לא קיימה דיונים רציניים בתופעה אך היא חוששת מאוד מאובדן שליטה ומכך שהמשכה, במיוחד לאחר הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף בירושלים, ישרת את ישראל ויפגע במאבק המדיני של הרשות הפלסטינית בישראל בזירה הבינלאומית.

בעקבות הלחץ הבינלאומי והפעילות ההסברתית והדיפלומטית הישראלית נגד ההסתה של הרשות הפלסטינית, מקפיד עתה מחמוד עבאס להתבטא באופן זהיר בכל הקשור להר הבית.

פרשנים פלסטינים טוענים כי ל "אינתיפאדת ירושלים" יש כבר כמה הישגים, היא הצליחה לבלום את המאמצים הישראלים לשנות את הסטאטוס קוו בהר הבית, להבליט את העובדה כי ירושלים איננה מאוחדת וליצור חשש בקרב ההנהגה הישראלית כי שני הצדדים ניצבים בפני "מלחמת דת" שתוצאותיה ימיטו אסון על ישראל.

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר