יום שלישי, 25 בנובמבר 2014

חמאס מתנערת מאחריותה על מנגנוני הביטחון ברצועת עזה.


תנועת חמאס מנסה לטשטש את מעורבותה בהנחת מטעני חבלה בסמוך לבתי בכירים בארגון הפת"ח ברצועת עזה בטענה כי איננה אחראית על מנגנוני הביטחון בעזה.
בפת"ח מאשימים את חמאס בהחרפת היחסים בין שתי התנועות למרות הסכמי הפיוס ביניהן.
 
 
 
 
לפני כמה ימים, הופיע ראש ממשלת האחדות הפלסטינית ראמי חמדאללה בערוץ הטלוויזיה אל-ג'זירה ואמר כי תנועת החמאס היא הרשות הביטחונית הפועלת ברצועת עזה, הוא דרש ממנה לגלות את זהותם של מבצעי פיצוצי מטעני החבלה שהונחו בסמוך לבתיהם של כעשרה מנהיגים בכירים של תנועת הפת"ח ברצועה לפני כשבועיים.
 חמדאללה טען כי ממשלת האחדות הפלסטינית בראשותו איננה יכולה לפעול ברצועה בגלל מצב הביטחון השורה בה וקרא לחמאס להשליט ביטחון ברצועה. 
בתגובה לדבריו התנערה תנועת חמאס מהאחריות על מנגנוני הביטחון ברצועה והודיעה כי "הם פועלים תחת אחריותו של שר הפנים הפלסטיני בממשלת האחדות הלאומית בראשותו של חמדאללה".
 דובר החמאס, סאמי אבו זוהרי אף יצא חזיתית נגד חמדאללה ואמר: " חמדאללה הוא גם שר הפנים (בממשלה) ועליו לפעול, רצוי שיפסיק לברוח מהאחריות המוטלת עליו". 
ממשלת האחדות הפלסטינית הוקמה בהסכם בין חמאס לפת"ח והיא האמורה לפקח על שיקומה של רצועת עזה אך תנועת חמאס מציבה מכשולים בדרכה ואיננה מאפשרת לה לפעול ברצועה.
חמאס שולטת ברצועה באמצעות "ממשלת צללים" שהקימה לאחר שהממשלה הקודמת בראשותו של איסמעיל הניה התפרקה בעקבות הסכם הפיוס עם פת"ח והקמתה של ממשלת האחדות הלאומית.
בשבוע שעבר בוטלה העצרת ברצועת עזה שארגנה תנועת פת"ח לציון עשר שנים למותו של ערפאת לאחר שחמאס הודיעה כי איננה יכולה להיות האחראית על הביטחון בעצרת.
 
אמאל חמד, חברת הועד המרכזי של תנועת פת"ח ברצועה יצאה להגנתו של ראש הממשלה ראמי חמדאללה, היא אמרה שדבריו של דובר החמאס אינם נכונים וכי מנגנוני הביטחון ברצועה כפופים לתנועת חמאס.
 היא קראה לחמאס לשלב במנגנוני הביטחון את אנשי הרשות הפלסטינית כדי "שניתן יהיה לומר שמדובר במנגנוני ביטחון פלסטינים ולא מנגנונים של פלג פוליטי מסוים".
בארגון הפת"ח טוענים שחמאס רוצה ליצור אווירה של אנדרלמוסיה ביטחונית ברצועה כדי שאחריות על הטמנת מטעני החבלה בסמוך לבתיהם של פעילי פת"ח לא תוטל עליו.
 לדבריהם, אנשי חמאס טענו בפניהם כי ארגון דאע"ש הוא האחראי להטמנת המטענים. 
הסכם קהיר שהושג בין כל הפלגים הפלסטינים בתיווך מצרי קובע כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים יעברו תהליך של הקמה מחדש בסיוע של אנשי ביטחון מצרים.
מחמוד אלרק שהיה חבר במשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר אמר לעיתון "אלאיאם" כי כל המפקדים והחברים במנגנוני הביטחון ברצועה הם אנשי חמאס וקרא לתנועה לנטוש את המערכת הביטחונית באופן מלא ולאפשר לשר הפנים למלא את תפקידו. 
התנערותה של חמאס מהאחריות למנגנוני הביטחון ברצועה היא מאפיין נוסף של המתיחות הגוברת בינה לבין פת"ח והמכשולים שהיא עורמת בפני ממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית כדי שלא לשמוט מידיה את אחיזתה ברצועה ולאבד את אחד ההישגים החשובים של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית.
 
 
 
 
 
 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר