יום שבת, 22 בנובמבר 2014

חמאס מתרחקת מהפיוס עם פת"ח ומטרפדת את שיקום הרצועה.


היחסים בין חמאס ופת"ח הגיעו לשפל חדש ומחבלים קשות בסיכויים לשקם את רצועת עזה.
 תנועת חמאס חידשה את שיקום המנהרות וייצור הרקטות אך ברש"פ מעריכים כי אין לה כרגע את היכולת הצבאית לחדש את המלחמה מול ישראל.
 
 
 

 

דובר תנועת הפת"ח בגדה, אחמד עסאף, פרסם בסוף השבוע הודעה חריפה נגד תנועת חמאס והאשים אותה ב"הפיכה חדשה" נגד הרשות הפלסטינית, פגיעה בפיוס והכשלת ממשלת האחדות הפלסטינית בראשותו של ראמי חמדאללה  מפריסת ריבונותה על הרצועה.
ההודעה התפרסמה בעקבות החלטת חמאס לסגור את בית המושל באזור מחנות המרכז והוצאת המושל עבדאללה אבו סמהדנה ממנו.
 מדובר באיש פת"ח שמונה לתפקידו על ידי הרשות הפלסטינית.

צעד זה מהווה שלב נוסף בהתדרדרות היחסים בין פת"ח לחמאס בשבועות האחרונים שהחל באירוע הנחת מטעני חבלה ליד בתיהם של עשרה מבכירי תנועת פת"ח ברצועה, ביטול העצרת ברצועת עזה שנועדה לציין מלוא עשר שנים למותו של יאסר ערפאת ומאמצים שעושה חמאס לכנס את המועצה המחוקקת הפלסטינית כדי להביע אי אמון בממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית בראשותו של ראמי חמדאללה.

 ממשלה זו הוקמה בהסכמה בין פת"ח לחמאס. 

 בתנועת פת"ח אומרים בגלוי כי ההסכמים שאליהם הגיעה חמאס עם פת"ח נועדו רק לשרת את האינטרסים שלה והיוו טקטיקה כדי לצאת מהמשבר האזורי, הפוליטי והכספי שבו היא הייתה נתונה.

בפועל, תנועת חמאס ממשיכה לשלוט ביד רמה ברצועת עזה מבחינה מדינית וביטחונית ומסרבת לאפשר לרשות הפלסטינית דריסת רגל ברצועה.

חמאס לא מאפשרת לפקידי הרשות הפלסטינית להיכנס לעבודה בצד הפלסטיני של המעברים מול ישראל ובמקביל מודיעה בגלוי כי חידשה את פעולת שיקום המנהרות וייצור הרקטות.

המשך הפיצול בין הגדה לרצועה ובין פת"ח לחמאס יחבל ללא ספק בתהליך שיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן".

ממשלת האחדות הפלסטינית בראשותו של ראמי חמדאללה הייתה המפתח שעליו הוסכם, לקראת כינוס וועידת המדינות התורמות האחרונה בקהיר, לקבלת הכספים לשיקום רצועת עזה בסך 5.4 מיליארד דולר.

 המתח בין פת"ח וחמאס והמתיחות בין חמאס למצרים מקשה על חידוש השיחות בקהיר בין משלחת ישראל למשלחת פלסטינית אחת ומאוחדת בחסות מצרית.
 יצוין כי  היחסים בין תנועת החמאס למצרים התדרדרו קשות בעקבות הפיגוע האחרון לפני שבועיים בצפון סיני שבו נהרגו 33 חיילים מצרים.

את האחריות לפיגוע נטל רשמית ארגון "אנצאר בית אלמקדס" שהפך באחרונה לחלק מדאע"ש, אולם מצרים מאשימה רשמית את חמאס ברצועת עזה במעורבות פעילה בפיגוע וסיוע לוגיסטי שהועבר מרצועת עזה לסיני דרך המנהרות לצורך הפיגוע.

זוהי הסיבה שהנשיא המצרי א-סיסי הורה על הקמת אזור חיץ נרחב בצד המצרי של אזור רפיח. במסגרת מבצע גדול של הצבא המצרי בימים אלה, נהרסו כבר, עפ"י אמצעי התקשורת במצרים, כ 700 בתים פלסטינים לצורך הקמת החיץ.

פעולה זו מקשה מאוד על החמאס בהברחות של אמצעי לחימה מסיני לתוך רצועת עזה.

במקביל מגבירה חמאס את הייצור העצמי של הרקטות. מאז סיום מבצע "צוק איתן" ערכה חמאס מספר ניסויים של ירי רקטות לעבר הים. מדובר בניסויים שנועדו להגדיל את הטווח של הרקטות.

ברשות הפלסטינית מעריכים כי לחמאס אין את היכולת הצבאית הדרושה לחדש כעת את המלחמה מול ישראל וכי חמאס מעוניינת בהסדרה ארוכת טווח עם ישראל שתנציח את שליטתה ברצועת עזה.

עם זאת חמאס פועלת להגביר את ההסתה של תושבי השטחים ל"אינתיפאדה שלישית" נגד ישראל דבר שיסייע לה גם לזעזע את מעמדה ויציבותה של הרשות הפלסטינית.

 נראה כי ההצהרות של בכירי חמאס כי אופציית הפיוס עם פת"ח היא אסטרטגיה של התנועה התבררו כלא נכונות וכי חמאס מעוניינת להמשיך לשלוט באופן מלא ברצועת עזה.

האסטרטגיה היא לשמור על רצועת עזה כהישג גדול של תנועת "האחים המוסלמים" שהצליחה להקים לה מאחז עצמאי הפועל  כ"אמירות איסלאמית" כשלב בדרך להקמתה של ה"ח'ליפות האיסלאמית" הגדולה.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר