יום שבת, 1 בנובמבר 2014

הקרב על ירושלים-בדרך לפיצוץ אזורי?


העולם הערבי והמוסלמי מתחיל להתעורר נגד ישראל בעקבות צעדיה האחרונים בהר הבית.
 בירדן החלה תסיסה פנימית והיא מזהירה כי המשך המדיניות הישראלית עלול לפגוע בהסכם השלום בין שתי המדינות.
 ממשלת ישראל חייבת להבהיר לאלתר כי אין בכוונתה לשנות כעת את הסטטוס קוו בהר הבית.
 
 
 
 
 
בסוף השבוע היו בכמה ערים ומחנות פליטים בירדן, הפגנות נגד צעדי ישראל בהר הבית.
בהפגנות נשמעה קריאה לגרש לאלתר את השגריר הישראלי מעמאן והושמעה מחאה על השתיקה של מדינות ערב כלפי הנעשה בירושלים. ירדן הרשמית גם פרסמה אזהרה כי צעדיה של ישראל בהר הבית מסכנים את הסכם השלום עמה.
כוחות הביטחון נקטו השבוע צעד חסר תקדים בניסיון להרגיע את הרוחות וסגרו ליום אחד את הר הבית בפני המתפללים. ייתכן שהצעד היה מוצדק מבחינה ביטחונית אך הוא מעורר דאגה בקרב בעולם הערבי והמוסלמי.
המדיניות הישראלית המגמגמת בנושא הר הבית בפרט וירושלים בכלל יוצרת תחושה בעולם הערבי והמוסלמי כי ישראל פועלת לשנות את הסטטוס קוו הקיים בהר הבית מאז 1967 וכי היא רוצה להנהיג במקום סידורי תפילה חדשים ונפרדים ליהודים ולמוסלמים כפי שעשתה במערת המכפלה בחברון לאחר הטבח של ברוך גולדשטיין ב 1994.
 ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחיש כי ישראל מתכוונת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית אך הצעת החוק שהגישה חברת הכנסת מירי רגב ושתידון בקרוב בכנסת הצליחה ליצור חששות כבדים בקרב הציבור המוסלמי.
 
כבר נאמר, "אבן שזרק טיפש לבאר מאה חכמים לא יוציאו".
ישראל ניצבת בימים אלה בפני מערכה דיפלומטית קשה במועצת הביטחון של האו"ם ולאחריה במוסדות הבינלאומיים ואפילו כנראה בבית הדין הבינלאומי בהאג.
 הפיצול והפילוג בעולם הערבי בין סונה לשיעה  התגבר והתעצם בגלל תופעת  "האביב הערבי" אך למרות זאת כמה מדיניות ערביות הצטרפו לקואליציה שהקימה ארצות הברית נגד דאע"ש והן נלחמות באיסלאם הסוני הקיצוני.
 
ירדן ממשיכה לשמור על הגבול עם ישראל ולמנוע חדירות מחבלים לשטחה ואילו מצרים של הנשיא סיסי פועלת בנחישות נגד הטרור האיסלאמי הקיצוני בחצי האי סיני ומצרה את רגלי החמאס. 
במציאות הזו נשאלת השאלה מי בישראל מעוניין כעת בפיצוץ אזורי?
 האם השיקולים הפוליטיים הפנימיים הם המובילים או שמדובר בטיפשות פוליטית? האם בגלל הרדיפה אחרי כותרות ומצביעים במחנה הימין הישראלי של כמה פוליטיקאים צריכה ישראל להסתכן בפיצוץ אזורי שיוביל למלחמת דת ופגיעה קשה בביטחונה ובאינטרסים שלה?
אין לאף אחד מאתנו ספק בעניין ההיסטוריה שלנו, המורשת והזכויות שלנו בהר הבית ובירושלים בירתה הנצחית של מדינת ישראל.
 מדוע צריך היה לפעול דווקא עכשיו במציאות הנפיצה של המזרח התיכון כדי לנסות ולשנות את הסטטוס קוו הקיים בהר הבית מאז 67? 
ההפגנות בירדן בסוף השבוע הן אות מסוכן שכדאי לשים אליו לב ולעצור את הסחף במועד לפני שכדור השלג שהחל להתגלגל יצבור תאוצה מזרח התיכון ויביא להכרזה על מלחמת דת נגד ישראל וביטול או השעיית הסכמי השלום עמה. 
אסור ששינוי הסטטוס קוו בהר הבית ייעשה בכוח, הוא חייב להיעשות בהידברות עם ירדן והרשות הפלסטינית שעמן יש לנו הסכמים מדיניים והדברות שוטפת.
 אולם עד אז הממשלה חייבת להבהיר בצורה ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים כי אין בכוונתה לשנות, בעת הזו, את הסטטוס קוו בהר הבית.
 צעד כזה יביא להרגעת הרוחות בעולם הערבי והמוסלמי וימנע סחף מדיני מסוכן לרעתה של ישראל.
 
 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר