יום חמישי, 9 באוקטובר 2014

ועידת המדינות התורמות בקהיר


הצלחתה או כישלונה של  וועידת המדינות התורמות בקהיר לשיקומה של רצועת עזה תשפיע על יציבות הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס.
 הפלסטינים חוששים מלחצים בינלאומיים עליהם לסגת מכוונתם לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי לכפות על ישראל לו"ז לנסיגה מהשטחים.
 

 

ביום ראשון הבא, ה12 באוקטובר תיפתח בקהיר בחסותן של מצרים ונורבגיה, ועידת המדינות התורמות לשיקומה של רצועת עזה בעקבות מבצע "צוק איתן".
תושבי רצועת עזה מייחלים להצלחתה של הועידה שכן מיד לאחריה, אמורות להיכנס לרצועת עזה כמויות גדולות של סחורות וחומרי בניה בפיקוח של האו"ם כדי להתחיל בפעולות השיקום. 

בוועידה ישתתפו 50 מדינות שונות,20 ארגונים אזוריים ובינלאומיים וינכחו בה מזכ"ל האו"ם, שר החוץ האמריקני ו30 שרי חוץ ממדינות העולם.
 ישראל לא הוזמנה לוועידה למרות שיש לה תפקיד חשוב בשיקומה של רצועת עזה.
 ממשלת האחדות הפלסטינית  שתקיים ביקור ראשון ברצועה וישיבת עבודה בדרכה לקהיר, הכינה תכנית מפורטת שאותה תציג בוועידה לשיקומה של הרצועה בהיקף של ארבעה מיליארד דולר.
היא אמורה לשכנע את המדינות התורמות לתרום את הכסף כדי שניתן יהיה להתחיל לאלתר בפעולות השיקום לפני תחילתו של החורף הממשמש ובא, כ20 אלף בתים ברצועה נהרסו במהלך המלחמה ו110 אלף תושבים נותרו חסרי בית.

 

הפלסטינים חוששים שארצות הברית פועלת מאחורי הקלעים של הוועידה לנסות ולהפעיל עליהם לחץ באמצעות המדינות המשתתפות בה, לסגת מכוונתם לפנות למועצת הביטחון של האו"ם בהצעת החלטה לקבוע לוח זמנים לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים.
ארצות הברית הודיעה לפלסטינים כי בכוונתה להטיל וטו על ההחלטה אך הפלסטינים מתכוונים לפנות גם לעצרת הכללית של האו"ם.
האמריקנים רומזים לסנקציות כלכליות על הפלסטינים ועכשיו חוששים הפלסטינים כי אחת מהן תהייה נקיטת סחבת בשיקומה של רצועת עזה.

שר החוץ הפלסטיני ריאצ' אל מאלכי כבר הודיע אמש כי "הרשות תדחה כל ניסיון סחיטה שכזה וכי אין כל קשר בין שיקומה של רצועת עזה לדיון הצפוי במועצת הביטחון", בכל מקרה הזיקה קיימת ויתכן שארצות הברית ומדינות נוספות יעשו בה שימוש.
 

אין ספק שלהצלחתה או כישלונה של וועידת המדינות התורמות בקהיר יש השלכה ישירה על יציבותה של הפסקת האש בין ישראל לחמאס ברצועת עזה.
ישראל פעלה עד כה בתבונה, היא הגיעה להסכם מהיר עם הרשות הפלסטינית והאו"ם על הכנסת סחורות וחומרי בניה תחת פיקוח לרצועה, אפשרה לכמה מאות מתושבי הרצועה להגיע לתפילות בהר הבית במהלך חג הקורבן והתירה למשפחות של אסירים ביטחוניים תושבי הרצועה לבקר אותם בכלא בישראל. עכשיו היא בוחנת בקשות להתחיל ולהתיר את עבודתם של פועלים מרצועת עזה בתוך תחומי מדינת ישראל.
צעדים אלה שאין בהם סיכון ביטחוני יכולים לסייע ליציבותה של הפסקת האש בין החמאס לישראל ולהקשות על חמאס לנקוט בפעולות טרור מהרצועה.

 

ארגון חמאס מנסה כעת לשקם את מעמדו שנפגע בקרב הפלסטינים בעקבות האבדות הכבדות והנזקים החמורים ברצועת עזה בניסיון להשיג הישגים מישראל תמורת החזרתן של גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל שנפלו ברצועה במהלך מבצע "צוק איתן".
 מגורשי "עסקת שליט" שהגיעו במסגרת העסקה ב2011 לרצועת עזה דורשים עתה ממצרים ומחמאס להכליל אותם בעסקה החדשה הנרקמת עם ישראל.
מדובר ב163 אסירים ביטחוניים תושבי הגדה ומזרח ירושלים. הם דורשים לחזור לבתיהם ולקבל ערבויות בינלאומיות כי ישראל לא תחסל או תעצור אותם לאחר שישובו לבתיהם.
 על פי מקורות ביטחוניים, הסיכויים שישראל תענה לדרישה הזו הם קלושים ביותר נוכח אירוע חטיפת ורציחת שלושת הנערים הישראלים ליד חברון וחשיפת התארגנות החמאס שתכננה למוטט את שלטון הרשות הפלסטינית בגדה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר