יום שני, 6 באוקטובר 2014

"האורקל מהמטכ"ל"- מחדלים בתחום המודיעין


דבריו של ראש אמ"ן לשעבר האלוף (מיל) אלי זעירא האחראי למחדל המודיעיני של מלחמת יום הכיפורים מעידים כי עדיין איננו מבין את המזרח התיכון.
קברניטים וקצינים בכירים חוטאים בחטא היוהרה ואינם מבינים כי במזרח התיכון כל תרחיש הוא אפשרי.
 
 
 
 
 
 

כדאי לקרוא בעיון רב את הריאיון המקוצר שהעניק האלוף במילואים אלי זעירא ,מי שהיה ראש אמ"ן במלחמת יום הכיפורים לאבירם ברקאי במוסף 7 ימים האחרון של העיתון "ידיעות אחרונות".
מדובר באחד מהקצינים המבריקים של צה"ל בזמנו, שבגלל שחטא בחטא היוהרה והזחיחות גרם לאחד מהמחדלים ההיסטריים החמורים ביותר של מדינת ישראל מאז הקמתה. 

נראה שעד היום האלוף במילואים אלי זעירא איננו מבין את המזרח התיכון שבו אנו חיים למרות שמדובר באדם פיקח ומבריק שהגיע לראש הצמרת של אמ"ן, נו, מה אפשר לעשות? ראינו כבר אנשי צבא בכירים ממנו שניתחו באופן לא נכון ובזחיחות את האירועים במזרח התיכון כמו למשל שר הביטחון אהוד ברק שנתן לבשאר אסד מקסימום חצי שנה לשרוד בשלטון, ברק, אגב ,כבר איננו מזמן שר ביטחון, בשאר אסד לעומת זאת, עדיין נשיאה של סוריה.
 אהוד ברק גם טעה בהערכותיו לגבי יאסר ערפאת, הוא היה בטוח שיוכל לאלץ את ערפאת לחתום על הסכם שלום בשיחות קמפ דיויד וכשניכשל טען כי רצה "לחשוף את הפנים האמיתיות של ערפאת". 

יש עוד דוגמאות רבות המאפיינות את הזחיחות של מנהיגינו והקצינים הבכירים בצה"ל שגורמות להם לטעות ולעשות הערכות מצב לא נכונות בכל הקשור למזרח התיכון ולגורלנו באזור, לכן למשל מצליח מחמוד עבאס, יו"ר הרשות הפלסטינית להתל בישראל ולמלכד אותה בזירה הבינלאומית. 

מרביתם של המנהיגים  והקצינים הבכירים העוסקים בהערכות המודיעין אינם בקיאים בשפה הערבית ובמנטליות המזרח תיכונית ומנתחים את האירועים וההתפתחויות בכלי חשיבה מערביים ללא הכרה בסיסית של המנטליות הערבית וידע מינימלי בדת האיסלאם ובכיתות השונות. 

האלוף במילואים זעירא טען בראיון כי "אנחנו בכלל לא מבינים את הערבים ואם אנחנו רוצים להבין אותם, צריך להכניס את אחמד טיבי למחקר באגף המודיעין". 

האלוף זעירא טועה מסיבה אחת פשוטה, גם הערבים עצמם לפעמים אינם מבינים את הערבים. הראייה הטובה ביותר לכך היא שתופעת "האביב הערבי" תפסה בהפתעה גמורה את כל מנהיגי ערב והצליחה תוך זמן קצר להפיל כמה מהם מכיסאותיהם.
 דוגמא נוספת היא האינתיפאדה הראשונה בשטחים ב88 שתפסה את אש"ף בהפתעה גמורה, שלא לדבר על ישראל. 

הצבתם של ערבים באגף המחקר של אמ"ן, לא תפתור לפיכך את ההערכות המוטעות של אמ"ן.

במערכת המודיעין האמריקנית, בסוכנות לביטחון לאומי,ב CIA וב FBI משרתים ערבים רבים והנה הדבר אינו מסייע במאומה להבנה הלקויה של הנשיא אובאמה וצוותו של הנעשה במזרח התיכון והתווית המדיניות השגויה שלהם.

 

המחדלים המודיעיניים של אמ"ן נמשכים לצערי גם היום, למרות שאחרי מלחמת יום הכיפורים היה שידוד מערכות רציני מאוד בקהיליית המודיעין של ישראל כתוצאה מהטראומה של 73, וקציני המודיעין הצעירים חונכו לחשוב בצורה מקורית ויצירתית ללא קונספציות וקיבעון מחשבתי,אולם נראה שהעייפות והשגרה שבו היום והשתלטו על מערכות המודיעין השונות ואין מי שינער אותן.

לכן במבצע "צוק איתן" לא הצליחה קהיליית המודיעין של ישראל לקרוא נכון ובזמן, את הכוונות האמיתיות של ארגון חמאס והניחה שמדובר בסבב קצר של אלימות בלבד. 

אין פתרון קסם או נוסחאות שיביאו להערכות מצב נכונות ומדויקות במיוחד בכל הקשור לנעשה במזרח התיכון אך כדאי לכל מי שעוסק בכך במערכת המדינית, הצבאית והמודיעינית לאמץ כמה כללים בסיסיים שיעזרו לו בניתוחיו:
 
הכלל הראשון הוא שההיסטוריה לימדה אותנו שבמזרח התיכון הכול אפשרי ושבתרחישים מסוימים בריתות משתנות ומתחלפות, אינטרסים מתהפכים והבלתי אפשרי כביכול הופך לאפשרי ומוחשי בתוך זמן קצר.
 לכן, אין הערכת מודיעין שאיננה הגיונית, הכול אפשרי, יש להימנע מקיבעון מחשבתי וצריך לתת ביטוי לכל התרחישים, גם לכאלה שנראים דמיוניים, מה שנקרא בעגה המודיעינית "היפכא מסתברא". 

יש להימנע מזחיחות ו"התאמת" העובדות בשטח להנחות העבודה והשאיפות שלנו, יש לנטרל את "האגו" ולהימנע מנשיאת חן ועידון ההערכות באזניהם של הקברניטים, יש להציג הדברים כהוויתם בצורה ברורה, חד משמעית ונוקבת גם אם אינם נעימים לאוזן.
ולסיום, לא יזיק ידע בשפה הערבית ובקיאות בדת ותרבות האיסלאם. ישראל היא אי בודד באוקיינוס המוסלמי באזור ומדובר בכלים שיכולים לפתוח צוהר קטן כדי להבין את המתרחש מסביבנו.

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר