יום שבת, 4 באוקטובר 2014

הרשות הפלסטינית-לקראת מבוי סתום אסטרטגי?


המהלכים שיזם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בזירה הבינלאומית יגרמו נזק לתושבי השטחים ולא יובילו לשום הישג משמעותי.
 ישראל צריכה ליזום מהלך מדיני בשיתוף עם גורמים אזוריים ולסייע לשיקומה המהיר של רצועת עזה.
תהליך כזה יסייע בביסוס השקט בדרום הארץ.
 
בימים אלה חוגגים בשטחים את חג הקורבן המוסלמי באווירה קשה כשרבים ברצועת עזה עדיין מלקקים את פצעי המלחמה האחרונה. במהלך החג  נהוג לבקר בבתי הקברות ולבקר את בני המשפחה וברצועה, כזכור, נהרגו במהלך מבצע "צוק איתן" 2200 בני אדם, נהרסו כ20 אלף בתים ו110 אלף תושבים נותרו חסרי בית. 

עיני התושבים נשואות לשני מהלכים עיקריים: ועידת המדינות התורמות לשיקומה של רצועת עזה שתתכנס בקהיר בעוד עשרה ימים וכינוס מועצת הביטחון של האו"ם בעוד יותר משבועיים לדון בהצעת ההחלטה שהגישה הרשות הפלסטינית באמצעות ירדן החברה במועצה, לקבוע לוח זמנים לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים.

 

נראה כי ההנהגה הפלסטינית, החליטה לוותר לחלוטין על אופציית המשא ומתן עם ישראל ולפנות לאפיק הצעדים החד צדדים בזירה הבינלאומית כדי לבודד את ישראל ולהכפישה. הצעדים האלה מהווים למעשה ויתור של הרשות הפלסטינית על אופציית "שתי מדינות לשני עמים"  ופניה לדרך של בינאום הסכסוך. 

 דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ניפר סאקי הזהירה אתמול את הפלסטינים כי המהלך שיזמו במועצת הביטחון של האו"ם הינו צעד חד צדדי שרק "עלול להגביר את הסיבוכים הקיימים".

על פי ד"ר צאיב עריקאת, שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, כבר הודיע למחמוד עבאס כי ארצות הברית תטיל וטו על הצעת ההחלטה במועצת הביטחון, אך עבאס נחוש להמשיך הלאה ולהגיש את אותה הצעת החלטה לעצרת הכללית של האו"ם שם הוא יכול להשיג רוב ולהעביר החלטה שאיננה מחייבת את ישראל.

 מיד לאחר מכן מתכוונת הרשות הפלסטינית להצטרף ליותר מ500 מוסדות ואמנות בינלאומיות, כולל אמנת רומא, ולפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג כדי שיעמיד לדין את ישראל על פשעי מלחמה במהלך מבצע "צוק איתן".

 

מי שיבחן לעומק את המהלכים שיזם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יגלה שמדובר למעשה במהלכי סרק שנועדו לזרות חול בעיני בני עמו מכיוון שהם יובילו את הפלסטינים למבוי סתום אסטרטגי ויגבירו את האפשרות לפרוץ אינתיפאדה שלישית בשטחי הגדה וחידוש הירי מרצועת עזה.

 העולם הערבי מפוצל ומסוכסך בינו לבין עצמו כתוצאה מ"האביב הערבי" ומודאג מהתופעה הנקראת דאע"ש.

הבעיה הפלסטינית לא מעניינת אותו, הדבר גם בא לידי ביטוי במהלך מבצע "צוק איתן" והוא מסתפק בפרסום הודעות וגינויים למעשיה של ישראל.

 הצעדים החד צדדים של מחמוד עבאס עלולים גם להביא להפסקת הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית שמחייבים את אישור הקונגרס.

 

המבוי הסתום המדיני שאליו מוביל מחמוד עבאס איננו גם לטובתה של ישראל. נראה כי הוא החליט "לשבור את הכלים" בתואנה כי התייאש ממשלת ישראל ונוקט מדיניות של "הליכה על הסף" כדי להגביר את הלחץ על ישראל.
ישראל צריכה לפעול כדי לנטרל את "פצצת הזמן" שהטיל מחמוד עבאס כדי שתוכל להכיל את הפעילות המדינית המתוכננת נגדה.
 זהו הזמן שישראל צריכה ליזום את חידוש המשא ומתן המדיני על בסיס "מפת הדרכים" ולשלב בו גם גורמים אזוריים ובכך תעביר את הכדור למגרש הפלסטיני. 

במקביל צריכה ישראל לעשות כל מה שביכולתה להביא במהרה לשיקומה של רצועת עזה. פעילות ישראלית אינטנסיבית בעניין הזה תעניק לה נקודות בזירה הבינלאומית ותסייע בצמצום סכנת חידוש האש מרצועת עזה לעבר ישראל. 

כדאי לשים לב לדברי הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ אתמול בראיון שהעניק לעיתון "הארץ" בעניין רצועת עזה. הרמטכ"ל הדגיש בדבריו את הצורך של ישראל ב"עוגן כלכלי" שיגבה את הישגי הלחימה וישמור על השקט, ישראל תלויה, כך אמר, ב"גזרים" שיקבל חמאס בתום המלחמה, כלומר-בהקלות כלכליות לרצועה.
 הרמטכ"ל הוסיף: "צריך להתנהל באופן שפוי, צריך לאפשר לפתוח את הרצועה להכנסת סחורות, יש שם 1.8 מיליון איש, בין מצרים, ישראל והים. האנשים האלה צריכים לחיות". 

יש לשים לב כי לא מדובר על הענות לדרישות חמאס להקים נמל ימי ושדה תעופה, אלא על הכנסת סחורות לרצועה וחומרי גלם בפיקוח של האו"ם כדי שניתן יהיה להתחיל במלאכת השיקום של נזקי המלחמה. 

ממשלת האחדות הפלסטינית פרסמה את תכניתה לשיקום הרצועה בסכום של ארבעה מיליארד דולר, התוכנית הזו תוצג בוועידת המדינות התורמות בקהיר ב-12 באוקטובר.

 כמה מדינות הבטיחו סיוע לשיקומה של רצועת עזה, למשל סעודיה הבטיחה סכום של 500 מיליון דולר.

צריך לקוות שההבטחות האלה לא יישארו רק על הנייר, כמו שקרה בעבר, וייצאו אל הפועל.

 שיקומה המהיר של רצועת עזה מנזקי מבצע "צוק איתן" הוא גם אינטרס ישראלי לא רק אינטרס פלסטיני, החורף בפתח ועשרות אלפי בני אדם ברצועה יצטרכו לעבור אותו באהלים ובבתים ארעיים.

 ישראל צריכה להקפיד בכל הקשור להיבטים הביטחוניים של הכנסת חומרי הגלם לרצועה כדי שלא ישמשו את חמאס לבנייה מחודשת של מנהרות וביצורים אך היא צריכה לעשות הכול בשיתוף עם הגורמים הבינלאומיים כדי שהרצועה תיכנס להליך שיקום מהיר ללא שום עכבות מצד הישראלי.
תהליך שיקום מהיר של הרצועה יסייע בהשגת השקט בדרום הארץ לאורך זמן.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר