יום שלישי, 28 באוקטובר 2014

מצרים נגד חמאס


מצרים רואה בשלטון חמאס בעזה אחראי עקיף לפיגועים  בצפון חצי האי סיני ומגלה שחלק ממבצעי הפיגועים הגיעו מהרצועה דרך המנהרות.
המתיחות בין מצרים לחמאס גוברת ומי שישלם את המחיר הם תושבי הרצועה.
 
 
 

ארגון חמאס הודיע כי הוא תגבר את כוחותיו לאורך הגבול של רצועת עזה עם מצרים וכי ביטחונה הלאומי של מצרים חשוב לו והוא מתכוון לשמור עליו.
ההודעה החמאסית משקפת את הלחץ הרב שבו שרוי הארגון בעקבות הצעדים שעליהם הודיעה מצרים בסוף השבוע שעבר לאחר שני פיגועים נגד חייליה בצפון סיני שבמהלכם נהרגו 33 חיילים מצרים.
 בחמאס חוששים מסגירת מעבר רפיח והקמת אזור חיץ לאורך הגבול של מצרים עם הרצועה.

 מצרים גם דחתה את שיחות התיווך בין ישראל למשלחת הפלסטינית שהיו אמורות להתקיים בשבוע שעבר ושנועדו לקדם את שיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן".

אוסאמה חמדאן מבכירי חמאס קרא למצרים שלא להקים את אזור החיץ אשר לדבריו ישרת את האינטרסים של ישראל ויסמל את המשך המצור על עזה. הוא הדגיש כי לארגונו ולתושבי הרצועה אין שום קשר למתרחש בצפון סיני וכי חמאס מעוניין ביחסים טובים עם מצרים.

 

 האם מצרים מאמינה לחמאס? 

בוודאי שלא. 

מבחינת המצרים תנועת חמאס נושאת באחריות לפיגועים.
חמאס היא תנועת בת של תנועת "האחים המוסלמים" אשר הוכרזה במצרים לאחרונה כתנועת טרור.

 החמאס שולט ברצועה ומבחינת המצרים האחריות לכל מה שקורה ברצועה מוטלת עליו. 
עוזר שר הפנים המצרי הגנרל סמיח בשאדי הבהיר כי תוצאות החקירה המצרית מעידות על מעורבות פלסטינית מרצועת עזה בפיגוע מכונית התופת בסיני בשבוע שעבר.
הגנרל בשאדי גילה כי המחבלים הסתננו מרצועת עזה לסיני דרך המנהרות וכי הם שהכינו את מכונית התופת שבאמצעותה בוצע הפיגוע נגד החיילים המצרים.
הוא גם ציין כי למחבלים שפועלים בצפון חצי האי סיני אין את הידע בירי מרגמות ואינם מצטיינים בירי אר.פי.גי ולכן כנראה שמדובר במחבלים שהגיעו מהרצועה.

 

מצרים מאשימה כי רצועת עזה הפכה לחממה לטרור. גורמים מצרים רשמיים אומרים כי כל פעולות הטרור שהיו בשנים האחרונות בצפון חצי האי סיני היו בהשתתפות גורמים פלסטינים מאומנים היטב שהגיעו מהרצועה.
לכן, יש צורך בהקמת אזור חיץ בגבול של מצרים עם הרצועה.
הגנרל בשאדי טוען כי יש צורך לסיים את תופעת "המאפייה" השולטת במנהרות ברצועת עזה תוך שהוא רומז לבכירי חמאס המתפרנסים מההברחות במנהרות. 

המצרים מתכוונים לפנות בהסכמה מבתיהם, תושבים פלסטינים מאזור רפיח המצרית כדי להקים את אזור החיץ.

 

מי שישלם את מחיר הטרור נגד מצרים הם תושבי רצועת עזה.
שיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן" מתעכב, מעבר רפיח נסגר לפי שעה וספק אם מצרים תסכים להפעילו באופן יומי ושוטף.
המצרים רואים בהתנהגות חמאס כפיות טובה, מצרים ארחה בתחומה לפני שבועיים את וועידת המדינות התורמות לשיקום הרצועה והיא מתווכת בין הרש"פ, החמאס וישראל.
המצרים חוששים שחמאס בשיתוף פעולה עם גורמים אסלאמיים קיצונים אחרים שואפת לנתק את חצי האי סיני ממצרים ולהקים בו אמירות אסלאמית דוגמת "המדינה האסלאמית" של דאע"ש.
 

 לאורך כל השנים הייתה רצועת עזה תלויה בביטחונה ויציבותה של מצרים ולפיגועים האחרונים יש השלכות מסוכנות על היחסים בין מצרים לחמאס שהוא הריבון ברצועה.

התנהלות חמאס בקשר למצרים עשויה להביא לכך שמצרים תכריז עליו כארגון טרור כפי שעשתה לתנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האם שלו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר