יום רביעי, 22 באוקטובר 2014

הקרב על הר הבית-האם אנו בדרך למלחמת דת עם האסלאם?


הדרישה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית בעת הזו מתסיסה את הפלסטינים ועלולה להביא לפרוץ "מלחמת דת" באזור.
 הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי אך הנסיבות המדיניות והביטחוניות מחייבות לדחות כל שינוי בסטטוס קוו בעת הזו.
האירועים האחרונים בהר הבית בתקופת החגים והדיון הקרוב במושב החורף של הכנסת בעניין הצעת החוק של ח"כ מירי רגב המבקשת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית ולאפשר ליהודים להתפלל בו, מתסיסים מאוד את תושבי השטחים ומדאיגים את הרשות הפלסטינית ואת ירדן. לממלכה ההאשמית יש כידוע חסות היסטורית על מסגד אלאקצא' והיא חתומה על הסכם שלום עם ישראל.
לאחרונה נענה ראש הממשלה נתניהו לבקשה של המלך עבדאללה והורה לפרק גשר ארעי שנבנה ע"י ישראל באזור שער המוגרבים וזאת כדי שלא לפגוע ביחסים בין שתי המדינות.

 מגמות חדשות אלה מצטרפות למתח היום יומי שקיים במזרח ירושלים בחודשים האחרונים מאז רצח הנער הערבי אבו חצ'יר, מבצע "צוק איתן" ובעקבות פעולות ההתיישבות של יהודים בלב הכפר סילואן והחפירות הארכיאולוגיות שמבצעת רשות העתיקות בסמוך להר הבית. בימים האחרונים נשמעות דרישות של חוגים נרחבים בחברה הפלסטינית מהליגה הערבית לכנס בדחיפות ועידת פסגה ערבית-איסלאמית לדון בנושא ולקבל החלטות מידיות.

ממשלת ירדן פנתה השבוע לישראל וביקשה הבהרות לגבי האפשרות שהצעתה של ח"כ מירי רגב בקשר לשינוי הסטטוס קוו בהר הבית תעבור בהצבעה בכנסת. במקביל החל המלך עבדאללה לפעול בזירה הבינלאומית כדי למנוע את אישור הצעת החוק בכנסת. 

הפלסטינים מתייחסים להצעת החוק של ח"כ מירי רגב והצעדים שנקטה משטרת ישראל בהר הבית בתקופת חגי תשרי וחג הקורבן המוסלמי כנקודת מפנה בהיסטוריה של הסכסוך הישראלי פלסטיני והאפשרות למעבר מהיר ל "מלחמת דת".

 

העולם כולו עסוק במלחמה שהכריזה הקואליציה שהקים הנשיא אובאמה על דאע"ש ובזירת האו"ם מתקיימות התייעצויות קדחתניות בקשר להצעת ההחלטה הפלסטינית שתוגש בקרוב למועצת הביטחון של האו"ם  הקובעת שיש לסיים את הכיבוש הישראלי בשטחים עד 2016. 

העלאת נושא שינוי הסטטוס קוו בהר הבית לסדר היום הבינלאומי עלולה לגרום לנזק מדיני כבד לישראל ,שתמיד התפארה בחופש הפולחן לבני כל הדתות בירושלים, ואף להצית אינתיפאדה שלישית בדומה לאירועים האלימים שהיו בזמנו לאחר עלייתו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון להר הבית. 

האווירה בירושלים היא מתוחה מאוד ורוויה באדי דלק שכל טעות בהתנהלות בנושא הר הבית מצידה של ישראל עלולה להצית אותם כהרף עין.

 אסור להכניס לתוך הסכסוך הישראלי פלסטיני את האלמנט הדתי ובכך לשרת את השאיפות של הקיצונים באויבינו שהסכסוך יהפוך למלחמת דת כדי שיכריזו ג'יהאד על ישראל. 

הפלסטינים טוענים כי בהר הבית מעולם לא היה קיים בית מקדש יהודי וכי מדובר בטענה שקרית של ישראל כדי להשתלט על המקום, את הטענה הזו השמיע יאסר ערפאת פעמים רבות ויורשו מחמוד עבאס אימץ אותה בחום.

 ברור שמדובר בשקר גס, בהר הבית היו קיימים שני בתי מקדש של העם היהודי שנהרסו במהלך ההיסטוריה, מדובר במקום הקדוש ביותר לעם היהודי בעוד שלגבי דת האיסלאם הוא רק המקום השלישי בקדושתו לאחר מכה ומדינה.

 

הסטטוס קוו בהר הבית קיים כבר שנים רבות, ממשלות ישראל לדורותיהן היו מודעות לשינויים הרבים שעשה הווקף המוסלמי בהר הבית כמו למשל הקמת מסגד תת קרקעי ענק לאלפי מתפללים מוסלמים באורוות שלמה, אך הן לא עשו דבר כדי שלא להתסיס את הרוחות ולהביא להסלמה על רקע דתי.
 ייתכן שמדובר בטעות אך העיתוי הנוכחי בוודאי שאינו מתאים לשנות ולתקן את ההתנהלות הישראלית בהר הבית.

 "לא צריך להיות רק צודק צריך להיות גם חכם".

 על הממשלה לפעול כדי להוריד מסדר היום את הצעת החוק של ח"כ מירי רגב ולפתוח בהידברות עם ירדן והרשות הפלסטינית כדי להרגיע במהירות את המצב בהר הבית תוך שמירה על הסטטוס קוו.
 מדיניות כזו תשרת את האינטרסים של ישראל במיוחד בתקופה זו שבה פועלת הרשות הפלסטינית בהצלחה לדה לגיטימציה ובידודה של ישראל בזירה הבינלאומית.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר