יום שני, 20 באוקטובר 2014

בדרך לבידוד מדיני?


הרשות הפלסטינית מגבירה את מאמציה בזירה הבינלאומית כדי לבודד את ישראל ולכפות עליה נסיגה מהשטחים בתוך שנתיים.
 ישראל צריכה להיערך מבחינה מדינית למתקפה הצפויה עליה, להדק את היחסים עם ארצות הברית ולצאת ליוזמה מדינית חדשה.
 
 
 

ימים קשים צפויים לישראל בזירה המדינית, לאחר ההכרה של שבדיה ושל הפרלמנט הבריטי במדינה פלסטינית עושים הפלסטינים מאמץ מדיני מרוכז בזירת האו"ם כדי להעביר עוד השנה, לפני שיתחלפו מספר מדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, החלטה על סיום הכיבוש הישראלי עד סוף שנת 2016.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי, מעריך שהפלסטינים ישיגו את תשעת הקולות שלהם הם זקוקים במועצת הביטחון כדי להעביר את הצעת ההחלטה שלהם. בהצעת ההחלטה הפלסטינית תומכות רוסיה, סין, אנגולה, ירדן, צ'אד, וונצואלה  ומלזיה, מתנגדות לה ארצות הברית, בריטניה וצרפת והמדינות שעדיין לא קבעו את עמדתן הן: צ'ילה, ניו זילנד ,ניגריה וספרד.

הפלסטינים זקוקים לעוד שתי מדינות שיתמכו בהצעת החלטתם כדי להעבירה במועצת הביטחון.

 אל-מאלכי בטוח שהרש"פ תצליח להפתיע את ישראל, זוהי הסיבה שמחמוד עבאס דחה את הצעתו האחרונה של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי לחידוש המשא ומתן הישיר בין הצדדים על בסיס רעיונות אמריקניים חדשים.

 "יש הישגים לדיפלומטיה הפלסטינית וישראל מאבדת בכל יום את ידידיה בעולם" טוען אל-מאלכי.

 

הפלסטינים מעודדים מהקשר שעשה שר החוץ האמריקני קרי בין המלחמה בטרור של דאע"ש לבין המשא ומתן הישראלי פלסטיני, הם סבורים כי בגלל הלחצים של המדינות הערביות הממשל מבין שיקשה עליו לשמור את הקואליציה נגד דאע"ש מבלי שתושג התקדמות משמעותית בערוץ הישראלי פלסטיני.

 הפלסטינים דורשים מארצות הברית שלא להסתפק בהצהרות בלבד אלא להפעיל לחץ מדיני כבד כל ישראל, להערכתם הדבר אפשרי מיד לאחר בחירות האמצע לקונגרס ב-4 בנובמבר. 

 ברשות הפלסטינית בטוחים שהסחף באירופה כבר החל כפי שבא הדבר לידי לביטוי בעמדות שבדיה והפרלמנט הבריטי, צרפת היא הבאה בתור ויצטרפו אליה בהמשך שאר מדינות אירופה שיכירו במדינה הפלסטינית.

 בינתיים, מתרחב באירופה החרם על סחורות ומוצרים מההתנחלויות. 

בנוסף לכל ההתפתחויות האלה צפויה השבוע מועצת זכויות האדם של האו"ם לערוך לישראל שימוע בנוגע להפרות לכאורה של החוק הבינלאומי מצד ישראל במהלך מבצע "צוק איתן".

 

הקרב הדיפלומטי של הפלסטינים אינו אמור רק להסתיים במועצת הביטחון של האו"ם, הם מאיימים להצטרף בקרוב לעוד יותר מ500 אמנות בינלאומיות ובהן אמנת רומא וכן להגיש כתב אישום נגד ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג על פשעי מלחמה, כביכול, במהלך מבצע "צוק איתן".

 

ומה עושה ישראל?

 

בינתיים רק הרבה טעויות, שרים בממשלה תוקפים את שר החוץ האמריקני קרי דווקא בימים שבהם ישראל זקוקה ביותר לתמיכה האמריקנית בזירה הבינלאומית.

על פי מקורות ברש"פ ארצות הברית הפעילה לחצים על מדינות הליגה הערבית כדי שישכנעו את הפלסטינים לדחות את הפניה למועצת הביטחון. ואכן בימים האחרונים יש לחצים של מדינות ערב על הרש"פ לדחות את הפניה למועד אחר.

הפלסטינים גם מתכננים להעלות לסדר היום הבינלאומי את המצב במזרח ירושלים ובמיוחד בהר הבית. צעדיה האחרונים של משטרת ישראל בהר הבית נתפסים כמגמה של ישראל לשנות את הסטטוס קוו במקום ופגיעה בחופש הפולחן בירושלים, דבר שישראל התגאתה בו במשך שנים.

 האם מישהו בממשלה נותן את הדעת על כל ההתפתחויות המסוכנות האלה?
 

בנוסף לכל ההתפתחויות המדיניות האלה בשטח ממשיך החמאס לחפור מנהרות ולהצטייד ברקטות לקראת הסיבוב הבא מול ישראל ויש אף דיווחים מדאיגים שחזבאללה החליט לחדש הפעילות נגד ישראל בדרום לבנון.

 ישראל צריכה להיערך למגננה מדינית ארוכה בחודשים הקרובים ולשמר ולטפח את הקשרים עם ידידתה הקרובה ובת בריתה שהיא ארצות הברית, ישראל תזדקק לעזרתה בתקופה קריטית זאת מהבחינה המדינית, הצבאית והכלכלית.

 זוהי התקופה שישראל צריכה לצאת ביוזמה מדינית המבוססת על השלב השני של מפת הדרכים שאומצה על ידי הקהילה הבינלאומית שמדבר על מדינה פלסטינית בגבולות זמניים.

מהלך ישראלי יזום ומתואם עם ארצות הברית עשוי לנטרל הרבה מהפעילות הפלסטינית האנטי ישראלית בעולם ולסייע במניעת בידודה של ישראל.

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר