יום שישי, 17 באוקטובר 2014

מה אחרי וועידת קהיר?


שיקומה של רצועת עזה הוא תהליך ארוך ומורכב ומותנה בהמשך השקט בדרום והחזרת השליטה של הרשות הפלסטינית לרצועה.
 הסימנים בשטח עד כה מעידים על כך שחמאס אינו מוכן לוותר על כוחו הצבאי ושליטתו ברצועה וכי הוא החל להתכונן לסיבוב הבא מול ישראל.
 
 
 

חודשיים של שקט חלפו מאז הושג הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס ושני הצדדים אמורים לשוב ולהתדיין, בחסות מצרית, בסוף החודש בקהיר.

הרושם ברשות הפלסטינית, שנציגיה יהיו חלק מהמשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, הוא שישראל וחמאס יודעות היטב כי שום דבר מהותי לא ייצא מהשיחות האלה, תנועת חמאס מעוניינת להנציח את שליטתה ברצועת עזה ולא לאפשר לרשות הפלסטינית לשוב במלוא כוחה לרצועה וישראל איננה מעוניינת לאפשר הקמת נמל ימי ושדה תעופה בעזה אך מוכנה לאפשר הקלת הומניטריות ו"הוצאת הקיטור" של התושבים הפלסטינים הנתונים במצור כבר שבע שנים.

 לכן, צפוי שהמשא ומתן יעסוק בניסיון לגבש עסקה נוספת בין ישראל לחמאס בנושא הרגיש שישראל מעוניינת לדון בו והוא החזרת גופותיהם של החיילים הישראלים סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל.

 תנועת חמאס,מצידה, מעוניינת למנף עסקה נוספת לשחרור אסירים ביטחוניים ולקבל מישראל מחיר כפי שקיבלה ב"עסקת שליט" ב2011, דהיינו שחרור עשרות מחבלים עם "דם על הידיים".

 

מה לגבי שיקומה של רצועת עזה? 

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מודע לספקות וחוסר האמון ברחוב הפלסטיני כלפי תוצאות וועידת המדינות התורמות בקהיר ומכך שהסכום שהובטח לפלסטינים בסך 5.4 מיליארד דולר אכן יגיע ליעדו, לכן מיהר להצהיר אתמול כי תוקם וועדה ערבית-בינלאומית שתעקוב אחרי יישום החלטות הוועידה בקהיר.
ישנם מכשולים רבים בדרך לשיקומה של הרצועה, צפוי שלפחות כמה מדינות לא יעמדו בהתחייבות הכספית שנתנו לפלסטינים, יש צורך לשמור באדיקות על הפסקת אש בין ישראל לחמאס כדי שתהליך הבנייה לא ייפסק ויש לבצע את הסיכום שהרשות הפלסטינית תפרוס מחדש את ריבונותה בכל רחבי רצועת עזה. 

 בשטח עצמו הדבר נראה קשה מאוד לביצוע, תנועת חמאס ממשיכה לשלוט ברצועת עזה באמצעות "ממשלת צללים" ופעילי הזרוע הצבאית שלה. מדובר בשלטון ללא מיצרים.

 פעילים של הפת"ח ברצועה גילו השבוע כי תנועת חמאס לא אפשרה לאנשי המשמר הנשיאותי של מחמוד עבאס לאבטח את ביקורו של ראש ממשלת האחדות הפלסטינית ראמי חמדאללה וצוותו ברצועה בשבוע שעבר ועמדה על כך שאנשי חמאס הם שיאבטחו את הביקור.

 לא ברור כיצד מתכנן מחמוד עבאס לערוך בקרוב "ביקור היסטורי" ברצועה, האם חמאס תוותר על הסמליות שבדבר ועל דרישותיה הביטחוניות ותאפשר למשמר האישי שלו לאבטח את הביקור שמתעכב כבר שבע שנים? 

 הכסף לשיקום הרצועה אמור להגיע דרך הרשות הפלסטינית וממשלת האחדות אמורה לפקח על הבנייה ועל הכספים כדי שלא יגיעו לידי חמאס וישמשו לבניית מנהרות וביצורים.

 צוותים הרשות הפלסטינית אמורים להתפרס בצד הפלסטיני של המעברים של הרצועה כדי לפקח ביחד עם האו"ם כל כניסת הסחורות וחומרי הבנייה, אולם בפועל, חמאס עדיין לא אפשר את המהלך שעליו הוסכם.

 

העיקרון שקבעה ישראל כי "שיקום עזה יתאפשר תמורת אי התעצמות החמאס ופיתוחה של עזה יותנה בפירוזה" נעלם כלא היה.

 לכול הצדדים ברור שתנועת חמאס לעולם לא תסכים לוותר על נשקה והנה המהלכים לשיקום מתחילים לקרות בשטח מבלי שאף אחד מישראל מתנה זאת בפירוזה של הרצועה.

 ישראל מסתמכת על מצרים שתמשיך למנוע הברחות נשק לרצועה אך בשטח עצמו חמאס חידש את הייצור העצמי של הטילים ובניית המנהרות.

 תנועת חמאס איננה יכולה להרשות לעצמה למנוע את שיקום הרצועה ולאבד את תמיכת הציבור העזתי, מאידך גיסא היא לא תוותר על כוחה ולא תאפשר לרשות הפלסטינית לשלוט ברצועת עזה.

 נראה שארגון חמאס ימשיך לשקם באיטיות את כוחו שנפגע במבצע "צוק איתן" לקראת עימות צבאי נוסף עם ישראל, ינסה להשיג הישגים באמצעות עסקה נוספת עם ישראל לשחרור מחבלים וישחק בהדרגה את כל הסיכומים עם הרשות הפלסטינית כדי למנוע את חזרתה המלאה לרצועת עזה.

 לפיכך, מניתוח תמונת המצב הנוכחית, נראה כי השקט בדרום הינו שקט זמני בלבד.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר